| anonim_4396 a întrebat:

"Sa nu ucizi" -Iesirea 20:13
"Cine junghie un bou ca jertfă, nu este mai bun decât cel ce ucide un om; cine jertfeşte un miel este ca cel ce ar rupe gâtul unui câine, cine aduce un dar de mâncare, este ca cel ce ar vărsa sânge de porc, cine arde tămâie, este ca cel ce s-ar închina la idoli; toţi aceştia îşi aleg căile lor, şi sufletul lor găseşte plăcere în urâciunile lor." - Isaia 66:3

"care locuieşte în morminte, şi petrece noaptea în peşteri, mâncând carne de porc, şi având în străchini bucate necurate." - Isaia 65:4

"Şi Dumnezeu a zis: „Iată că v-am dat orice iarbă care face sămânţă şi care este pe faţa întregului pământ, şi orice pom, care are în el rod cu sămânţă: aceasta să fie hrana voastră." - Geneza 1:29

Acestea sunt cateva versete biblice cu referire le mancatul carnii oricarui animal.Majoritatea mananca, carne fara sa ucida in mod direct, dar cum spunea si Ralph Waldo Emerson "Tu doar ce-ai luat cina, si oricat de bine ar fi ascuns abatorul la o distanta de mile, pentru a ne proteja, toti suntem complici."
Nu stiu cati dintre noi se gandesc la suferinta animalelor, pentru ca si ele simt durerea exact ca noi chiar pana si pestii!
As vrea sa va mai prezint inca cateva citate:
"Nu exista o diferenta fundamentala intre om si animalele superioare din punct de vedere al facultatilor mentale... Animalele inferioare, ca si omul, simt placere si durere, fericire, suferinta."
Charles Darwin

"Nedreptatile ingrozitoare si suferintele impuse rasei animale, formeaza cel mai negru capitol din istoria umanitatii."
Edward Augustus Freeman

"Daca omul vrea libertate de ce sa tinem pasarile si animalele in custi? Intr-adevar, omul este stapanul animalelor, pentru ca le depaseste in brutalitate. Noi traim din moartea altora. Suntem locuri de inmormantare pentru animale!"
Leonardo da Vinci

"Atata timp cat vor exista abatoare vor exista rãzboaie."
Lev Tolstoi

"Daca un om aspira la o viata mai dreapta, primul sau act de abstinenta va fi de la ranirea animalelor."
Albert Einstein

"Animalele sunt creaturile lui D-zeu, nu proprietatea oamenilor, nici utilitati, nici resurse, nici comoditati, ci fiinte pretioase in ochii lui D-zeu."
Reverend Andrew Linzey

"Nimic nu va fi atat de benefic pentru sanatatea oamenilor si nu ne va mari sansele de supravietuire pe Terra ca evolutia la o dieta vegetariana.
Sunt de parere ca un stil de viata vegetarian, prin efectul pur fizic pe care il are asupra temperamentului uman, ar influenta in modul cel mai pozitiv soarta umanitatii."
Albert Einstein

"Animalele impart cu noi privilegiul de a avea suflet."
Pitagora

Acestea sunt doar cateva citate ale unor oameni intelepti si celebrii.Prin aceasta "intrebare" nu doresc sa jignesc pe nimeni, ci pur si simplu sa dezvalui o parte mare din realitate. Daca aveti ceva de contrazis va astept, dar vreau sa veniti cu argumente.
Ma scuzati pentru longevitatea "intrebarii".

O zi buna.

32 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Hai sa-ti spun eu cum sta treaba. Scumpul meu, ai auzit de 'legea scopului existentei entitatilor inferioare pentru cele superioare si a intregului Univers pentru cine le-a creat'? Eh, cam despre asta este vorba si-n subiectul tau. Si-ti explic de ce, - in ansamblu, si anume ca: Terra, cu uscatul si apele sale, exista pentru a asigura existenta entitatilor biologice inferioare de pe suprafata sa, respectiv a unicelularelor, algelor, plantelor etc., care au ca scop asigurarea existentei viermilor, pestilor, batracienilor, reptilelor, pasarilor, si mamiferelor, care pentru a supravietui sunt obligate sa le consume si chiar sa se consume intre ele, reciproc, mai frecvent cele superioare pe cele inferioare. Intreaga Terra, cu totalitatea entitatilor bilogice asigura existenta omului. Acesta se naste, creste si traieste numai in aparenta pentru sine, in realitate pentru a implini fie scopul unui echilibru, etc.
De exemplu/pilda: uneori, entitatile umane utile, chiar daca tind spre autodistrugere inconstienta, respectiv spre maleficitate, nu sunt lasate sa piara. In acest scop sunt ajutate, pedepsite chiar cu suferinte mari si readuse sa slujeasca pozitivitatii. A fost mai opinion.

| Vizitiul a răspuns:

Charles Darwin: "nu exista o diferenta fundamentala intre om si animale..."
"Cine junghie un bou ca jertfă, nu este mai bun decât cel ce ucide un om;
Ce se intampla daca, intr-un moment de "nebunie", boul, isi infige coarnele in pieptul unui om? Cum se clasifica acest gest si ce eticheta i se va pune boului?

| anonim_4396 explică (pentru Vizitiul):

Ti se pare ca inteligenta noastra e aceeasi cu cea a animalelor? Ti se pare normal ca omul sa se comporte asemenea animalelor? Ce se intampla, parca eram mai destepti decat ele!
Noi oamenii avem o gandire mai ampla, si nu mi se pare normal sa procedam la fel ca ele.

| BebeStrumf a răspuns:

Nu face nimic,dar stim ca versetele din Biblie,nu trebuiesc luate ad litteram. Faza cu ucisul,sau ce mai spui acolo...e pentru a supravietui; e o continua miscare, ca asa am fost facuti; cu acest sistem de concurenta si ordine, care trebuie respectat.Cu toate acestea, se formeaza un echilibru.

| Necrophagist a răspuns:

Masa trebuie sa fie altfel si cu altceva insa asta depinde de bunul simt, cum ar fi spus Eminescu „tu te-ntreaba si socoate"

| Necrophagist a răspuns:

Nu imi vine sa cred ca folosesc argumente religioase pro vegetarianism insa o fac pentru ca apreciez biblia ca si cod mora desi sunt frugivor complet de 2 ani doar pentru predispozitia familiei mele la cancer. Enfin, mai e un citat biblic gen„Sunteţi templul lui Dumnezeu cel viu" deci oarecum e la alegerea omului daca isi trateaza corpul ca pe un templu sau ca pe un canal de putreziciuni.Nu observam ca Natura e un organism vast, deranjat de omorarea atator celule, e logic sa existe un dezechilibru ce duce la razbunarea tot cu sange a varsarii de sange uman sau animal.Citand iar din biblie " Oriunde este stârv, vor fi şi vulturi adunaţi"

| Necrophagist a răspuns:

@Laura: Pai e un pacat originar, inainte de a cadea Adam avea o fata curata si iubea animalele care si ele il iubeau reciproc. Dupa cadere si-a pierdut androginismul iar animalele nu au mai avut incredere in el.Creatura il vede nasol caci a cazut din spiritualitatea sa.Desi pacatul survine de atunci omul poate acum sa asculte etica si iubirea cum a facut-o odata, cand sau daca o va face ar aduce imparatia lui Dumnezeu pe Pamant
Hm, Bucovina...e de bine: )

| Necrophagist a răspuns:

@Laura: Multumesc: )

| miradoniz a răspuns:

Hei,sunt mulți oameni care mor de foame, ok? mulți NU își permit să cumpere carne, alții NU își permit altceva.Cam asta ar fi problema și în Statele Unite-McDonald,sau un hamburger e alternativa cea mai ieftină la o salată. Pentru tine, personal, iei deciziile care îți convin.Restul,fac ce pot.

| anonim_4396 explică (pentru miradoniz):

Dar tu stiai ca fermele intensive de animale au o vina foarte mare pentru aceasta saracie? Multi oameni efectiv nu au ce manca pentru ca foarte multa hrana se da animalelor din ferme. Daca numarul fermelor ar fi macar mai mic, s-ar putea constata ca nu ar mai exista atatia oameni flamanzi pe aceasta planeta.Eu nu cred ca oamenii isi cumpara un hamburger pentru ca ar fi mai ieftin ci pentru simplul fapt ca in el sunt bagate tot felul de substante printre care si glutamatul de sodiu, acesta dand dependenta.Ti-as recomanda sa te uiti la asta http://www.youtube.com/watch?v=R2TWNpKfRCE&feature=player_embedded daca vrei sa afli mai multe.

| miradoniz a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,știam.Trăim într-o junglă.Consumul inconștient este cel utilizat de cei care îl studiază.Cererea determină oferta.Un agricultor,de oriunde de pe glob,are nevoie de bancă.Uneori,poate sa fie proprietar.Dar banii care rulează sunt importanți, pentru că orice are de a face cu agricultura sau creșterea animalelor e foarte nesigur(pot fi diferențe mari de preț și recolte de la un an la celalalt).De obicei, au mereu un împrumut sau celălalt de plătit. Când băncile impun "legea pieței"... uite ce iese.Chiar știu de mai mulți, care NU vroiau sa facă ferme intensive.Banca i-a obligat,altfel nu le dădea nici un împrumut și ar fi fost obligați să dea faliment,să își vândă pământurile,ca să acopere împrumuturile deja făcute. Oameni cu familii de întreținut. Evident,nu toți agricultorii sau crescătorii de animale sunt în aceeași situație.Dar aș spune,totuși că cei care decid sunt, în general, mai puțin cei care lucrează-și mai mult cei care învârt banii.Este atât de ușor pentru un om să ignore, că fiind responsabil, face o diferență.(P.S.acum câțiva ani, un hamburger costa 1$, o salata, 5$-crezi că mulți își permiteau să aleagă?)

| Laura a răspuns:

Dar leii de ce ucid căprioare? Broaștele de ce ucid muște? Șerpii de ce ucid broaște? De ele de ce nu te preocupă?

| Laura a răspuns:

@Laura Nu văd importanța lui dumnezeu aici, dar totuși, prin citatul dat de tine, să înțeles că suntem toți (și oamenii și animalele) ierbivore?

| Laura a răspuns:

@Rainbow123 (asta vroiam să zic și mai sus, dar mi-a ieșit @Laura laughing) Să mergem pe varianta biblică: păcatul e logic să fi existat din totdeauna, chiar dacă era sau nu practicat. Să înțeleg că o dată ce Eva a mușcat din măr, toate ființele au început să păcătuiască, așa prin magie? Are vreo logică?

| Laura a răspuns:

@Rainbow Dar totuși, ce legătură ar avea păcatul Evei cu păcatul altor ființe? Detaliază te rog.

| anonim_4396 explică (pentru Laura):

Pacatul Evei are legatura cu pacatul altor fiinte deoarece dupa ce s-a lasat ispitita de catre sarpe, Diavolul a avut "acces" pe acest pamant sa ispiteasca orice fiinta, Dumnezeu l-a lasat pentru ca stie ca va veni acea zi in care celui rau ii va veni sfarsitul.

| Laura a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi de ce e a amânat acea zi? Nu putea de la bun început să-l distrugă ca ulterior să nu ne mai ispitească, urmând apoi să ne pedepsească pe noi și nu pe cel ce ne-a ispitit? Dumnezeu e sadic?hee hee

| anonim_4396 explică (pentru Laura):

Dumnezeu putea foarte bine sa-l omoare dar se pare ca a vrut sa-l mai lase pentru ca poate s-ar intoarce la El, in felul acesta Dumnezeu isi va da seama cine este demn de a ajunge in Rai si de cine va ajunge in Iad.

| Laura a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar dumnezeu nu este atotștiutor? Nu ar fi trebuit să știe de dinainte ce ar fi urmat să se întâmple?

| Necrophagist a răspuns (pentru Laura):

Ce off topic suntem,am ajuns la determinism,o problema pe care nici Husserl nu a putut-o rezolva
O perla a nepotului meu: „Dar Dumnezeu ne-a lasat liberi, NU ARE VOIE sa se uite la viitorul nostru"
Rewind rewind nu stiu de ce ne-am dus neaparat pe geneza, sunt zeci de alte motive pentru a alege stilul asta de viata

| anonim_4396 explică (pentru Necrophagist):

Da se pare ca am ajuns sa facem off topic, pentru astfel de discutii s-ar putea infiinta un forum.Am pornit de la o idee si am ajuns la alta idee.Si da intr-adevar sunt sute de motive pentru a fi vegetarian sau chiar vegan insa cred ca si acesta este un motiv care nu trebuie trecut cu vederea.

| Necrophagist a răspuns (pentru anonim_4396):

Si totusi putem convinge pe careva or am putut vreodata?

| anonim_4396 explică (pentru Necrophagist):

Cu siguranta se poate. happy

| Laura a răspuns:

Chestia cu vegetarianismul e ca chiulul în grup, dacă nu pleacă unul rămân toțihee hee.
@Necrophagist laughing Să-ți trăiască!

| ellutza a răspuns:

Aberatii! Suntem oameni si trebuie sa ne hranim, sa putem munci, evolua, dezvolta etc! Si la urma urmei daca nu s-ar consuma carne ar fi pamantul plin de animale laughing

| Sckipper a răspuns:

Pe mine nu ma intereseaza ce au zis marile personaliati, eu sunt un om obisnuit cu o viata obisnuita.Stiu ca raspunsul nu are nici o leg big grin

| 10011993 a răspuns:

Din punctul meu de vedere noi oamenii ar trebui sa ucidem exclusiv pentru a manca. Daca facem asta nu vad nimic absurd, dar in momentul in care ucidem din alte motive e groznic! am vazut o secventa la circ acum cativa ani care m-a marcat: ursuleti pusi de carbuni incinsi cu labutele pentru a parea ca danseaza si a oferi spectacol! asta chiar mi s-a parut groazanic. si totusi aceasta idee pe care ai exprimat-o tu mi se pare ca a ajutat la civilizatia omenirii...adica in momentul in care o fiinta divina( superioara noua ca oameni - D-zeu) a expus aceasta ideea noi am inceput sa nu me mai mancam intre noi! si ne-a ajutat sa devenim ceea ce suntem azi!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Laura,cand Dumnezeu a creat pamantul, animalele si oamenii nu exista pacat nici macar din partea animalelor

Şi Dumnezeu a zis: „Iată că v-am dat orice iarbă care face sămânţă şi care este pe faţa întregului pământ, şi orice pom, care are în el rod cu sămânţă: aceasta să fie hrana voastră.
Iar tuturor fiarelor pământului, tuturor păsărilor cerului, şi tuturor vietăţilor care se mişcă pe pământ, care au în ele o suflare de viaţă, le-am dat ca hrană toată iarba verde.” Şi aşa a fost.
Dumnezeu S-a uitat la tot ce făcuse; şi iată că erau foarte bune. Astfel a fost o seară, şi apoi a fost o dimineaţă: aceasta a fost ziua a şasea.
Geneza 1:29-31

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Laura,cam la asta am vrut sa ajung cu acele citate, ca animalele erau inainte vegetariene(stiu ca poate suna ciudat) la fel si oamenii.Numai dupa ce s-a instalat pacatul pe pamant, animalele au inceput sa se omoare unele pe celelalte pentu a se hrani si nu numai.Dar Dumnezeu spune tot in biblie ca atunci cand va fi un cer nou si un pamant nou nu va mai exista nici un pacat si animalele sau chiar oamenii nu vor mai ucide pentru a trai.

"vaca şi ursoaica vor paşte la un loc, şi puii lor se vor culca împreună. Leul va mânca paie ca boul," - Isaia 11:7

"Lupul şi mielul vor paşte împreună, leul va mânca paie ca boul, şi şarpele se va hrăni cu ţărână. Nici un rău, nici o vătămare nu se va face pe tot muntele Meu cel sfânt, zice Domnul." Isaia - 65:25

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Laura,dupa cum bine stim Diavolul s-a prefacut intr-un sarpe care a amagit-o pe Eva sa manance din acel pom(se presupune ca era vorba de un mar) al cunosterii binelui si raului,desi Dumnezeu nu i-a dat voie, atunci a inceput sa se asterne pacatul, care nu a intrat doar in noi ci si in toate fiintele ce ne inconjoara.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu cred ca neaparat s-a lasat pacatul peste noi pentru ca Eva a mancat din mar ci pentru simplul fapt ca nu l-a ascultat pe Dumnezeu.Nu stiu daca marul acela ar fi fost atat de special, insa porunca data de catre Dumnezeu a contat foarte mult.

| isfalin a răspuns:

Apostolut pavel scrie sa mancam tot ce se vinde pe piata