| Inferno a întrebat:

Sa presupunem ca:
1.) Intr-un calorifer intra apa cu temperatura de 60 de grade si iese cu temperatura de 20.

2.) Intr-un calorifer intra apa cu temperatura de 60 de grade si iese cu temperatura de 40.

In care din cele doua situatii caloriferul cedeaza mai multa caldura aerului?
(temperatura aerului e mai mica decat cea a caloriferului, iar caloriferul e identic in ambele situatii, debitul de apa e si el identic)

4 răspunsuri:
| mastadont a răspuns:

După părerea mea primul calorifer cedează mai multă căldură aerului pentru că este o variație mult mai mare de temperatură între punctul de intrare și cel de ieșire, Această pierdere trebuie să se ducă undeva, în aer.

| Inferno explică (pentru mastadont):

Da.
Numai ca daca aproximezi temperatura caloriferului ca fiind o medie intre temperatura care intra si cea care iese, atunci diferenta de temperatura intre calorifer si aer este mai mare in situatia a doua. Ceea ce inseamna ca fluxul de caldura transmis de calorifer e mai mare in cazul 2.
Deci?

| mastadont a răspuns (pentru Inferno):

Cred că ai dreptate.

| Peridava a răspuns:

Tema de clasa I-a.