| anonim_4396 a întrebat:

Sa presupunem ca cineva face schimbari mari de personalitate; e de nerecunoscut. Sa luam cazul unei schimbari in bine. A fost un derbedeu si este acum un om foarte serios, util societatii. Se ridica niste intrebari. Nu este el acum o alta persoana? Ce anume il tine legat de trecut? Poate ar merge sa isi schimbe chiar si actele, si numele; este un alt om. Exista vreo substanta, ceva, care sa il identifice pe omul de acum cu cel care a fost?

Răspuns Câştigător
| Duhovnicul a răspuns:

O persoana care nu este in ceea ce se cheama " deplinatatea facultatilor mintale " este absolvita de orice vina, intrucat nu a avut discernamant. De aceea o persoana cu tulburari psihice, care ar putea prezenta un pericol social, nu este raspunzatoare penal pentru vreo fapta ilegala pe care ar putea s-o comita. O astfel de persoana este tinuta izolata undeva, sub tratament psihiatric.

Insa, uneori se poate ca si o persoana " sanatoasa " clinic, sa aiba unele " scapari ", nu le-as numi uitari, deoarece nu uitam principiile morale pe care le avem, sau ar trebui sa le avem.
Se intampla ca sa fim " orbiti " de ura, si sa actionam impulsiv.

Aici ar fi mai multe de discutat, pentru ca noi ne nastem doar cu sinele nostru - partea noastra care este in subconstient, impulsiva, irationala, si egoista. Abia apoi apare supraeul - instanta psihica responsabila cu principiile si valorile morale, idealurile noastre etc.
Si un alt aspect interesant este si faptul ca suntem intr-o permanenta dilema in a alege sa fim " cinesimtim ca suntem de fapt ", si " cum am vrea sa aparem fata de ceilalti " - aici este vorba despre persona versus umbra - partea subconstienta a eului, si partea constienta. Astfel, persona unui individ ii poate spune sa se comporte civilizat, moral, grijuliu etc., dar umbra lui sa doreasca sa se comporte intr-un mod mai " anormal" nu neaparat imoral.

10 răspunsuri:
| Duhovnicul a răspuns:

Nu este neaparat " alta persoana ".
Oamenii se schimba, ei nu se nasc nici buni, nici rai.
De altfel, nici nu pricep de ce vrem sa bagam musai oamenii in categorii alb-negru, de tip : ori esti bun, ori esti rau.
Probabil ca si un derbedeu mai a facut o fapta buna la viata lui, poate ca si un om cumsecade a incalcat vreo regula de bun-simt, chiar si din neatentie...

Ideea e, ca noi ne formam personalitatea si identitatea in functie de mai multi factori :
in primul rand factorii genetici, apoi educatia pe care o primim de la parinti, profesori, societate etc., apoi din experientele pe care le avem cu ceilalti : colegi de scoala, prieteni, vecini, persoana iubita etc.

Daca te referi la faptul ca o persoana care sufera leziuni cerebrale, sau consuma anumite substante psihoactive, ii va schimba personalitatea, felul de a gandi, perceptia s.a.m.d., atunci da, se poate spune ca persoana este "alta ", insa tine cont de faptul ca NICI MACAR NOI NU SUNTEM CINE CREDEM CA SUNTEM, ci suntem doar un rezultat al factorilor biologici si socio-culturali - nature / nurture.

| sabin89 a răspuns (pentru Duhovnicul):

Exemplul care l-am luat eu ar putea da impresia unei intentii de a-i baga pe oameni in categorii alb-negru, intentie pe care in realitate nu o am. Am vrut sa ma refer in general, pur si simplu la schimbari de personalitate. Omul este constient de sine, constient ca exista. Constient de ceea ce face si de ceea ce a facut in trecut, in masura in care isi aduce aminte. Constienta asta impreuna cu gandirea (cele doua sunt inseparabile) ar putea constitui esenta personalitatii. Problema e ca nu totdeauna suntem constienti (in timpul somnului, de exemplu). Constienta poate fi intrerupta de uitare. Iar fiindca noi suntem responsabili (moralmente) si in cazul unde nu suntem constienti, se pune intrebarea pe ce baza se stabileste identitatea noastra.

| Duhovnicul a răspuns (pentru sabin89):

O persoana care nu este in ceea ce se cheama " deplinatatea facultatilor mintale " este absolvita de orice vina, intrucat nu a avut discernamant. De aceea o persoana cu tulburari psihice, care ar putea prezenta un pericol social, nu este raspunzatoare penal pentru vreo fapta ilegala pe care ar putea s-o comita. O astfel de persoana este tinuta izolata undeva, sub tratament psihiatric.

Insa, uneori se poate ca si o persoana " sanatoasa " clinic, sa aiba unele " scapari ", nu le-as numi uitari, deoarece nu uitam principiile morale pe care le avem, sau ar trebui sa le avem.
Se intampla ca sa fim " orbiti " de ura, si sa actionam impulsiv.

Aici ar fi mai multe de discutat, pentru ca noi ne nastem doar cu sinele nostru - partea noastra care este in subconstient, impulsiva, irationala, si egoista. Abia apoi apare supraeul - instanta psihica responsabila cu principiile si valorile morale, idealurile noastre etc.
Si un alt aspect interesant este si faptul ca suntem intr-o permanenta dilema in a alege sa fim " cinesimtim ca suntem de fapt ", si " cum am vrea sa aparem fata de ceilalti " - aici este vorba despre persona versus umbra - partea subconstienta a eului, si partea constienta. Astfel, persona unui individ ii poate spune sa se comporte civilizat, moral, grijuliu etc., dar umbra lui sa doreasca sa se comporte intr-un mod mai " anormal" nu neaparat imoral.

| Mădă0611 a răspuns:

Vezi Gattaca.

| sabin89 a răspuns (pentru Mădă0611):

Stii ca n-am vazut filmul ala, dar pare a fi interesant.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O persoana care se ridica de foarte jos foarte sus are toate meritele...a te mentine pe o linie mediocra nu ajuta...

| a3e6u9 a răspuns:

"Exista vreo substanta, ceva, care sa il identifice pe omul de acum cu cel care a fost?"

ADN-ul? happy

| EarsOfAFox a răspuns:

Doamne, de te-ai schimba tu cu o alta persoana! laughing

| countingstars a răspuns:

Din moment ce s-a schimbat, inseamna ca a devenit o alta persoana, dar probabil ca ramane cu amintirile din trecut. Totusi, nimeni nu se poate schimba chiar atat de mult incat sa fie de nerecunoscut, e aproape imposibil sa nu ramana cu anumite trasaturi de caracter care il definesc (bune sau rele). Cat despre substanta, habar n-am, dar nu cred ca exista. Funda? happy

| kwonhani a răspuns:

Daca o pers a putea sa se schimbe complet in bine sau rau depinde cum o iei, nu va fi nevoit sa isinschimbe nimic, dar poate exista amintiri sau locuri sau alte persoane care îi aduc aminre de trecut si regreta ce a facut...dar de multe ori cand cineva se schimba incearca sa se detaseze de locurile, amintirile sau pers care îi aduc aminte de trecut, asta pentru a incerca sa ramana asa, adica sa nu aiba din nou aceleasi influente care le/a avur si in trecut. Si cu substanta, exista sangele, urina, fecalele, ADN-ul, cred ca si transpiratia. Sper ca te-am ajutat, desi am pus 2 cuvinte cam nepotivite.