| Inferno a întrebat:

Sa presupunem ca exista o tabla de sah infinita in lungime, fiecare patratel avand latura de 2.
Mai avem o moneda cu diametrul de 1.

Care e probabilitatea ca aruncând intamplator moneda pe tabla de sah aceasta sa aterizeze atat deasupra culorii albe cat si a celei negre?

Răspuns Câştigător
| Uxellodunon a răspuns:

Daca vrei explicatia, imagineaza-ti unul din patratele tablei, cu latura de 2 unitati. Avand in vedere ca moneda e un disc cu diametrul de 1 unitate asta inseamna ca centrul monedei ar trebui sa fie la mai putin de 0, 5 unitati de marginea patratului ca marginea monedei sa ajunga si pe alt patrat vecin.

Asa

Acum ia patratul cu latura de 2 u., si fa-l tabel cu 4 randuri si 4 coloane, umplandu-l cu patratele cu latura de 0.5 unitati.

Daca centrul monedei pica intr-una din patratelele de langa marginea patratului, atunci moneda ar ocupa si alte patrate.
Vei constata ca pe margini ai 12 patratele, in timp ce in total patratul are 16 patratele,.

Probabilitatea este egala cu nr de cazuri practice supra nr de cazuri posibile, adica la noi ar fi 12/16, simplificand fractia la 3/4. Exprimat in procente, 3/4 inseamna 75%.

dar atentie, probabilitatea e mai mica decat 75%, deoarece daca centrul monedei pica Exact la 0, 5 u distanta de marginea patratului, atunci marginea ei nu va iesi in afara limitei patratului, ci va fi tangenta cu ea; insa daca centrul monedei s-ar afla la 0, 499999999999999999999999999999999999999999999999999999... u fata de marginea patratului, atunci ar iesi pe afara.

2 răspunsuri:
| Uxellodunon a răspuns:

Aproape 75%
pun accentul pe aproape, intrucat probabilitatea nu este 75%, e un pic mai putin,

| Uxellodunon a răspuns (pentru Uxellodunon):

Adica 74, (9) % ce sa mai happy
(9) inseamna ca da cu virgula 999999999999 la nesfarsit, neatingand niciodata 75%, neajungand cu o masura infinit de mica, precum punctul teoretic in geometrie pe care il avem in vedere in problema asta unde vedem daca moneda e sau nu pe singur patrat