| RAY a întrebat:

Sa raspunda doar cine cunoaste bine psihologie

Cum as putea sa imi descopar personalitatea? acele teste sunt bune de personalitate?

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Google Big 5 sau Cattell 16. Astea sunt cele mai solide. Dar valoarea lor predictiva este destul de limitata.

| drutzix a răspuns:

Http://similarminds.com/personality_disorder.html

Testul e pentru disorders dar e bun daca vrei sa vezi daca ai o problema. Mi se pare ca are o acuratete acceptabila - desigur nu se compara cu diagnosticul unui profesionist dar iti poti face o idee.

| Eduard619 a răspuns:

Personalitatea se exteriorizeaza prin gesturile pe care le faci viata de zi cu zi persoanele cu care stai pasiunile obiceiurile si toate astea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce gasesti pe net sunt doar rahaturi. Daca vrei ceva calumea, mergi la doctorul de familie. Spune ce vrei si te indruma el unde trebuie. Fie test iq si toate chestiile de genul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu imiti pe nimeni RAY, ca atunci esti ca ala pe care imiti.

| Dan193 a răspuns:

"Spune-mi cine sunt prietenii tai si am sa-ti spun cine esti tu". In dependenta de cum se comporta oamenii cu tine poti si singur realiza ce fel de personalitate ai. Probabil deja sa fi realizat, insa e mai placut cand faci un test de ala online care-ti spune avantajele la toate neajunsurile care le ai.

| emignon a răspuns:

E atât de simplu-și complicat nu-i deloc.

Încercați vă rog să vă găsiți un timp ( 15-20 de minute cel puțin ),în care să stați de vorbă cu dumneavoastră înșivă și să vă întrebați: Care vă sunt principalele valori și obiective în viață? Vă propuneți să le atingeți? Dacă da,când? Care sunt valorile și obiectivele dumneavoastră secundare? Ce ați făcut până acum în mod concret pentru a le atinge? Ce vă propuneți să faceți de azi încolo? Care e raportul dumneavoastră față de muncă? Cum priviți în general munca? Dar față de munca grea? Cum rezonați cu promisiunile pe care le faceți? Reușiți să vi le respectați? În cât timp? Câte tipologii de oameni considerați că există la acest moment pe Pământ? Ce considerați că a dus la această alcătuire? Care este în general atitudinea dumneavoastră față de lene - în ce privește viața personală mă refer? Ce lucruri reușiți să urâți? De când s-a dezvoltat această ură? A crescut,sau a scăzut ura dumneavoastră cu privire la acele lucruri? Cum vă face să vă simțiți acum? Ce anume apreciați la o persoană? Ce anume iubiți la ea? De când ați început să apreciați acele lucruri,și cum s-a instalat sentimentul de iubire față de însușirile unei/unor persoane? Cu ce fel de persoane vă place să vă petreceți cel mai mult timp? Ce vă place în realitate: să vă urmați pasiunea sau să munciți fizic? Atunci când urâți,ce anume urâți de fapt? S-a dezvoltat ura față de o persoană,organizație,etc? Dacă da,de când vă amintiți că aveți această ură? Ce reacție aveți față de ura dumneavoastră? Considerați că o puteți stăpâni? Care credeți că ar fi soluția eficientă în acest caz? Poate fi învinsă ura față de alte persoane,organizații,etc? Ce plan aveți pentru a o putea învinge? Cum vă înțelegeți cu familia și cu cei dragi? Reușiți să vă înțelegeți cu ei,sau considerați că sunt momente în care credeți că pur și simplu e de tăcut din gură? Cum treceți peste astfel de momente? Ce părere aveți despre valoarea cuvântului dat? Reușiți să vă respectați cuvântul? Dacă da,ce anume vă ajută la aceasta? Dacă nu,ce anume vă împiedică? Cum stați cu dispoziția? Vă place să socializați, sau pur și simplu să petreceți timp cu propria persoană? Cât de des citiți pe săptămână? Aveți bunul obicei de a citi în fiecare zi?
Acestea sunt câteva întrebări care vă pot ajuta să vă dați seama cum stați cu personalitatea. Vă doresc să vă construiți o personalitate puternică, de neclintit! Deoarece, personalitatea cu tot ce cuprinde ea bun, frumos și folositor e unica și cea mai importantă avere a omului pe Pământ! Mult succes vă doresc!