| sabin89 a întrebat:

Să spunem că asamblăm două roți dințate care au un număr diferit de dinți. Prin ce procedeu putem afla când ajunge acest sistem pentru prima dată la starea sa inițială?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

E foarte simplu.
Se numara dintii celor doua roti si se calculeaza cel mai mic multiplu comun a dintilor.
Acest numar, impartit la numarul dintilor de pe cele doua roti, va da cate rotatii va face fiecare roata pana la pozitia initiala.

| sabin89 explică (pentru Bula):

Cum de ești așa deștept? happy

| Bula a răspuns (pentru sabin89):

Nu degeaba am devenit "Expert" (pe TPU). tongue

| relian a răspuns (pentru sabin89):

Cum de este asa destept pe TPU laughing intreaba si tu Google laughing el se pare ca aia face.
Nu mai spune chestii de astea cuiva pe aici, nu are absolut nici o relevanta raspunsul dat de cineva.

Tu pui o intrebare, nu este live laughing unu care e cit de cit mai dezghetat, se duce pe google cauta, vine, ia de aici raspunsul, tu deja l-ai facut expert, sau el s-a facut, ori astia de pe PTU laughing

Eu am vazut ce raspunsuri da, multe chiar cas de "expert " dar in balarii, asta arata cum am spus ca raspunul nu-i din cunostintele lui.
Nu am nimic cu el, dar sa spui cuiva pe TPU ca e destept laughing o spui daca ai fi aici live, ori F&F atunci intrebi si daca nu da raspuns atunci pe loc, e clara ce stie sau cit stie laughing

Anbalizeaza si raspunsul dat tot dfe el lui Dario laughing ala spune ca daca rotile au nr diferit de dinti nu se pot asambla laughing alt "expert si asta
iar Bula ii explica ca nu conteaza daca sar asambla sau nu laughing

Cum dracu sa nu se poata asambla roti cu nr diferit de dinti laughing banui ca nau vazut o roata niciodata in viata lor, sau nu stiu ce f el gindesc.

Angrenajele is cu roti avand acelasi numar de dinti, ia intrebai laughing de erau asa, atunci pentru ce se mai fac astfel de angrenaje daca is roti la fel laughing

Deci si 2 dinti sa fie si se asambleaza cu alta roata care are 100 de dinti laughing
Tot ce conteaza este ca dintii sa fie cam de aceiasi masura.
Bula baga toate asa cu liniuta, nu stiu ma face sa cred ca ia raspunsurile de pe net, doar ca nu le facde copy/paste, le scrie el sa para car veni de la el laughing

Dar cand bagi ca enuntu " spune ca se asambleaza " e clara ca ceva nu este in regula.
Dar asta e.Comentul asta se refera la tine, vad deja spui chestii din ce in ce mai aiurea laughing ma face sa cred ca esti cam naiv.

Un om il vezi cand vorbesti cu el in direct, nu asa, intrebi ceva, eu vin si raspund dupa zile sau ore.
Omu e deja "profesionist" ia refuzat si pe aia de la NSA asa a lau angajat astia pe TPU expert laughing nu a vrut sa se aventureze in chestii care te depasesc, ca, asta voia sa sugereze la chestia cu curba laughing na vrut sa se complic e cu tine, esti prea slab pentru el laughing

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sa spunem ca nu se pot asambla avand numar diferit de dinti.

| Bula a răspuns (pentru darrio2007):

Enuntul spune ca se asambleaza.
Nu conteaza daca e numar diferit de dinti!
Conteaza doar sa fie dintii potriviti (module).

| sabin89 explică (pentru Bula):

Știi ce curbă descrie profilul dintelui? La angrenaje obișnuite cu roți dințate.

| Bula a răspuns (pentru sabin89):

In mare: curba circulara.

| sabin89 explică (pentru Bula):

Cel mai des întâlnit este profilul evolventic.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Evolvent%C4%83

| Bula a răspuns (pentru sabin89):

Da, dar nu m-am complicat.
E prea complex pentru TPU. big grin

| pufulescu0o a răspuns:

Facem semne pe dintii celor doua roti dintate atunci cand sunt in starea initiala. De exemplu un semn pe un dinte de la roata mai mica si doua semne pe dintii celei mari care il inconjoara pe acesta.