| CoquineNoire a întrebat:

Sa vorbim (sau sa filosofam putin, asta ca sa nu-mi fie mutata la alta categorie) putin despre sleep paralysis (paralizia din timpul somnului), care se refera la situatia in care o persoana este constienta dar este incapabila sa se miste, fiind asociata si cu prezente mai mult sau mai putin malefice.
Ei bine, intrebarea mea este, de ce aceste stari de paralizie sunt asociate cu aceste prezente malefice, cum se intampla adesea?
Este de vina oare frica ce se declanseaza automat cand iti simti corpul paralizat si ai reactia de a striga dupa ajutor, si de aici, atragem anumite spirite neprietenoase ale viselor?
Pe de alta parte, ati fost in situatia cand ati experimentat paralizia in somn fara prezenta acestor prezente malefice?
Cei care au capacitatea de a-si controla visele (abilitate cunoscuta drept lucid dreaming) au reusit sa scape de acele prezente sau si ei trec prin aceeasi experienta mai putin placuta?
Ma adresez celor care nu au de obicei cosmaruri, ci doar celor care mai traiesc astfel de episoade.

Here's a potato, pentru efortul depus de a citi pana aici.

Răspuns Câştigător
| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Daca vrei sa prelungesti un vis lucid trebuie, in primul rand, sa nu te emotionezi, in prima faza. Cum te vezi intr-un vis constient, fixezi un stimul din acesta, de obicei vizual(eu folosesc dungine din palma mea), si te concentrezi pe el pana visul se clarifica/stabilizeaza, adica pana stimului ales de tine devine clar, si implicit visul.
Odata ce l-ai stabilizat, poti face ce vrei.

31 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Nu exista prezente malefice, probabil oamenii nu au stiut sa explice acea paralizie si au inventat povesti.
"Potrivit unor studii, glandele secreta un hormon care ajuta la inducerea somnului, iar neuronii trimit semnale coloanei vertebrale, care cauzeaza relaxarea si, in cele din urma, paralizia temporara a corpului."

| CoquineNoire explică (pentru Mădă0611):

Cine experimenteaza asa ceva, crede, cine nu experimenteaza, nu crede, si atunci spune ca lumea inventeaza.
tot asa, si cand ai experiente paranormale, treci prin asa ceva, crezi, nu treci, nu crezi, insa asta e alta discutie.
oricum, nu-ti doresc sa ai parte de SP, si cineva creepy sa se joace cu tine, si asta nu ma face nici nebuna, nici cu probleme psihice, nici redactor de povesti S/F.
oricine trece prin asa ceva, macar o data in viata, si aici intra mai multi factori, ce nu tin de paranormal.
acets fenomen este normal dar si infricosator in acelasi timp.

| Wøodenpints a răspuns:

Am pățit și eu chestia asta. De 2 ori cu paralizia în timpul somnului (nici măcar nu sti udacă dormeam) și o dată am reușit sa-mi dau seama că-s în vis și să controlez totul.
Paralizia a fost destul de nasoală. Singura parte a corpului pe care mi-o puteam mișca era limba, pe care încercam să mi-o mușc sămă trezesc, dar maxilarul era înțepenit, ca și restul corpului. Habar nu am dacă era vis sau eram treaz, totul părea real deși știam că oricum n-am să pățesc nimic, dar voiam mai repede să mă mișc. Și pe lângă paralizie, auzeam niște clopote sau ceva de genul și niște bătăi puternice în pat exact lângă mine, dar nu puteam să văd nimic din cauză că și pleoapele îmi erau înțepenite și nu puteam deschide ochii. Habar nu am cât a durat, știu că am reușit să-mi mișc mai întâi degetul mare de la picior, apoi treptat, tot corpul și m-am dat jos din pat transpirat tot.
A 2-a oară a fost doar paralizie, fără zgomote sau alte chestii de genul, dar deja trecusem prin chestia asta și mi-am dat seama că trebuie doar să aștept că-și revine corpul de la sine.
E ciudat cum într-o astfel de stare, creierul îți funcționează foarte bine și ești destul de lucid. Și cred că ăsta e un lucru bun, altfel probabil aș fi intrat în panică.

Iar visul lucid e cel mai țâțe. Nu mi-a ieșit decât o singură dată, fără să vreau. Dar mi-a plăcut. Gândește-te la un oraș în care un singur om să-și facă de cap cât toți actorii din Expendables 1 și 2 la un loc. Arme, sânge și mașini. Și am zburat în timp ce trăgeam cu două mitraliere în oamenii de jos pe care i-am înarmat cu pistoale cu care să nu mă nimerească. Măcar în vis.

Și, nu cred că cele două stări (visul lucid și cu paralizia) se pot combina între ele și anula reciproc. Și în timpul paraliziei creierul (cel puți nal meu) era destul de lucid și eram conștient de ce se întâmplă, doar că nu mă puteam mișca și nu puteam să văd nimic. Plus că habar nu am dacă chiar dormeam în timpul ăla.

Până acum n-am dat prea mare importanță la asta. Bine, nici acum nu dau, s-a întâmplat acum aproximativ un an, doi. Credeam că-s un caz izolat, dar văd c nu-s singurul care a pățit așa ceva și are chiar și o denumire. Eu am fost atât de nesimțit încât nici nu m-am obosit să caut pe net. M-am mulțumit cu faptul că nu m-a afectat.

| CoquineNoire explică (pentru Wøodenpints):

Ahahahah tare faza cu visul lucid.
eu am mai trecut prin faze de genul, adica am constietizat ca visez, inca tocmai cand voiam sa imi fac de cap, ma trezeam. sad
abilitatea asta, de a prelungi experienta lucida in vis nu o are oricine, insa se poate invata, exista niste metode, pe care sa le urmezi cu grija, trebuie antrenament.
tot legat de asta si de controlul viselor, am auzit si citit ca cei care reusesc sa prelungeasca experienta atunci cand isi dau seama ca viseaza, au mari sanse sa nu se trezeasca prea usor din sleep paralysis, si acest lucru este extrem de infricosator, mai ales cand niste demoni (sau ma rog, niste prezente ciudate) se joaca cu ei.
asta ar fi partea proasta cand vine vorba de lucid dreaming, asociat cu un cosmar.

| Wøodenpints a răspuns (pentru CoquineNoire):

Da, citisem și eu despre așa ceva și chiar am încercat, dar degeaba. Am reușit însă să-mi dau seama că sunt în vis și să mă trezesc. Și de multe ori pot face asta exact când mă fugăresc niște malaci care vor să-mi rupă capul.
Citisem și eu pe un forum că e destul de greu să ai un vis lucid când vrei tu, și chiar dacă ai mult antrenament, nu-ți iese de fiecare dată. Dacă mi-ar ieși când vreau eu, aș vedea în sfârșit și o parte bună la somn, care după mine e cea mai inutilă pierdere de vreme.

| CoquineNoire explică (pentru ViseleSmulgGratii):

Lasa maica, sa fiu eu sanatoasa, cine are nevoie sa-si controleze visele lucide si sa-si faca de cap?
bleah.
no sirree.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru CoquineNoire):

Daca vrei sa prelungesti un vis lucid trebuie, in primul rand, sa nu te emotionezi, in prima faza. Cum te vezi intr-un vis constient, fixezi un stimul din acesta, de obicei vizual(eu folosesc dungine din palma mea), si te concentrezi pe el pana visul se clarifica/stabilizeaza, adica pana stimului ales de tine devine clar, si implicit visul.
Odata ce l-ai stabilizat, poti face ce vrei.

| Lizzu a răspuns:

Buna.
Am auzit si citit despre asta dar nu mi s-a intamplat mie, din pacate (?) thinking

Cred ca este o reactie automata a organismului care pregateste persoana pentru somn, in momentul cand creierul trece din undele beta (starea de veghe) incet in undele alfa (stare de relaxare si calm) spre cele teta (cand starea de calm si relaxare aluneca catre somnolenta).

"Oricine poate genera acest gen de unde, cel puţin de două ori pe zi: în acele momente pasagere când trecem de la starea de veghe la somn şi când trecem de la somn înapoi la starea de veghe. Starea teta este însoţită de imagini neaşteptate, imprevizibile, asemănătoare viselor, dar foarte vii (cunoscute sub numele de imagini hipnagogice). Adesea, aceste imagini surprinzător de reale sunt însoţite de amintiri intense, în special amintiri din copilărie. "

Deci, in final, nu trebuie asociat cu nici o prezenta malefica.
Dimpotriva, trebuie sa fie ceva divin, somnul si starea in care ne aflam in timpul somnului este ceva benefic, special care ne ajuta la reincarcarea noapte de noapte a organismului cu energia necesara functionarii lui pe timpul zilei.

Visele controlate (lucid dreams) nu sunt altceva decat stari diferite ale creierului si ale undelor.
Necesita timp pentru perfectionare si folosirea corecta a lor.
Nu e nici un spirit malefic, ci doar stari meditative in care intram si pe care le poti controla.

---Oamenii care nu stiu despre undele creierului si functionarea lui asociaza aceste stari intr-adevar ciudate si misterioase cu spirite malefice.
Totul e in mintea noastra cand realitatea e alta.

| ErrorFound a răspuns:

Nu naparat, sleep paralysis este si cand dormi si visezi fara a te putea misca. O metoda prin care corpul se asigura ca nu te ranesti in timpul unor vise mai intense.
De ce este asociat? Fiindca oamenilor le este frica de necunoscut. Cand auzi spirit malefic faci legatura imediata cu ce e rau in viata reala:criminali, violatori, hoti...
Daca spui un spirit rau, ai tendinta sa crezi ca acela(daca chiar exista) iti va face rau cum iti face rau un criminal.
Din moment ce nu stim ce ne asteapta daca nu ne putem misca ne speriem si mai tare fiindca credem ca am ramas paralizati si alte tampenii.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru ErrorFound):

Nu visezi. Sleep Paralysis apare cand intri constient in procesul de adormire. Cu totul altceva fata de niste vise, iar in vis nu poti fi ranit.
"Din moment ce nu stim ce ne asteapta daca nu ne putem misca ne speriem si mai tare fiindca credem ca am ramas paralizati si alte tampenii."
Eu intru in SP cu un scop. Haluncinatiile Hipnagogice tot apar, uneori. Cum explici?

| ErrorFound a răspuns (pentru ViseleSmulgGratii):

Halucinatii...cum?
In fine. Nu te poti rani? Dar te poti misca, rasuci, invarti...
Eu am cazut din pat odata. Desi nu m-am ranit, era posibil.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru ViseleSmulgGratii):

Hypnagogice* Asa-mi trebuie daca vorbesc prea mult.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru ErrorFound):

Asa le mai zice halucinatiilor alea infricosatoare...Halucinatii Hypnagogice.

"In fine. Nu te poti rani? Dar te poti misca, rasuci, invarti...
Eu am cazut din pat odata. Desi nu m-am ranit, era posibil."

Exact. De ce te-ar proteja subconstientul doar cand esti in SP? Mai ales in cazurine in care tu nu vezi draci?

| ErrorFound a răspuns (pentru ViseleSmulgGratii):

Nu, dar prin prostia ta(nu a ta) ti-i imaginezi.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru ErrorFound):

In Sleep Paralysis, fara sa fii drogat, nu poti crea, voit, halucinatii asa de puternice.

| ErrorFound a răspuns (pentru ViseleSmulgGratii):

Pariu? Iti halucinez inca un Dumnezeu si creez o religie bazata pe spaghete in somn.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru ErrorFound):

Calm! Ai dreptate in tot ceea ce ai zis pana acum. Eu m-am carat.

| Chαяtreux a răspuns:

De ce spirite malefice? Pentru că asta ne sperie pe cei mai mulţi dintre noi. Visăm, ne speriem, pierdem controlul corpului. E simplu.
Am păţit-o şi eu de vreo două ori. E oribil. ORIBIL.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Salut draga utilozator.Desi postarea e a ta
doresc sa iti pun cateva intrebari. Poti avea SP cu ajutorul meditatiei? Daca da, cat timp? Si in ce pozitie trebuie sa stau?
E multa putere in toata treaba asta.Ma incita ca majoritatea au mentionat de acea prezenta care ne chinuie, de joaca cu mintea noastra, profitand ca suntem paralizati.Cine stie, cata subtilitate poate fi...
Raspunde-mi te rog la intrebari.Trebuie sa experimentez.Totul tine de reactiile chimice, acolo e rezolvarea, in mintile noastre, suntem " roboti biologici setati pe pilot automat. "

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

SP este starea aceea in care mintea este treaza, tu fiind consitenta, iar corpul "adormit".
Poti atinge starea asta nu tocmai placuta, aparent, daca stai nemiscata, gandindu-te la ceva suficient de important pentru a-ti tine mitea treaza, sau pur si simplu facand ceva ce iti solicita atentia, cum ar fi numaratul din 7 in 7.
Intr-un sfarsit, vei simti cum corpul tau este paralizat. Nu poti suferi daune fizice in aceasta stare, in mod normal. Cea mai grava afectiune a fost reclamata sub forma unei infectii la ureche, din cauza presiunii. Foarte rare si superficiale cazurile.
Simptome: Extremitati reci, furnicaturi, paralizie, mancarimi, etc.
Halucinatiile, sincer sa fiu, nu stiu din ce cauza sunt provocate, dar consider ca sunt un mod prin care subconstientul verifica daca mintea constienta mai este inca treaza, la fel si cu mancarimile. Aceste halucinatii se numesc Halucinatii Hipnagogice(sper ca am scris bine). Draci adevarati sigur nu vei vedea.
Incearca sa iti repeti ca halucinatiile astea nu sunt reale, si ca nu te pot afecta. Desigur, asa cum ai spus, exista cazuri in care nu apar HH.
Daca auzi voci, zumzete, melodii, este ceva normal.
Sleep Paralysis nu este folositor in sine, doar ca urmatorul pas dupa starea asta poate fi ori visul lucid ori experientele extracorporale.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru ViseleSmulgGratii):

Daca simti ca esti prinsa in SP, incearca sa te sugestionezi ca te dezmortesti treptat, si mai ales sa constientizezi procesul. Misca-ti progresiv varfurile degetelor, apoi mainile, laba piciorului si incet, incet, te vei dezmorti.

| CoquineNoire explică (pentru ViseleSmulgGratii):

Consider ca aceste miscari de dezmortire si sugestionare de a te trezi sunt cel mai bine efectuate cu ochii inchisi, bine ca putem face asta, deoarece sunt sanse mari sa nu-ti reuseasca efortul datorita scenelor horror care se petrec langa tine sau asupra ta...adica vei fi distras sau ingrozit.
legat de draci, pai prezentele malefice apar de obicei, sau anumite spirite care se joaca cu mintea sau chiar cu corpul tau (simti o presiune, sau ca esti aruncat, miscat, samd).
acestea pot disparea cu autosugestia?

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru CoquineNoire):

Nu sunt spirite malefice, sunt doar in imaginatia ta. Deci da, pot disparea prin autosugestie.

| CoquineNoire explică (pentru ViseleSmulgGratii):

Si daca de obicei nu ai cosmaruri, nu ai treaba cu anumite induceri ce tin de alta natura, tot e de vina imaginatia mea? pai nu ma gandesc la asa ceva si tot apar, asta zic.
de aia am si mentionat in intrebare ca nu ma adresez celor care au cosmaruri.
este ciudata treaba cu aceste prezente oricum, si nu cred ca are cineva vreo explicatie pentru ce anume le declanseaza.
sau o fi o explicatie, dar mai am/avem de citit.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru CoquineNoire):

Eu mi-am spus parerea in cazul celor din SP: o metoda prin care subconstientul verifica daca mintea est pregatita sa adoarma.

''pai nu ma gandesc la asa ceva si tot apar, asta zic."

Tocmai aceasta afirmatie te face sa ai halucinatiile. Daca tu consideri ca demonii apar oricum, asa va fi.

| Eufourikul a răspuns:

Doar prin gnoza poti face acest lucru.E acel moment cand adormi dar de fapt constiinta noastra e treaza..In acel moment poti incepe sa iti explori subconstientul. Unii oameni ajung la acel moment fara sa realizeze sau nu il fac in mod intentionat.

| Sandrailii a răspuns:

E ingrozitor.Am patit-o de mai multe ori cand dormeam, eram constienta de tot ce se intampla dar nu ma puteam misca nici respira, nu ma puteam trezi desi eram constienta ca nu dorm si simteam ca ma sufoc.Incercam sa tip si nu puteam scoate nici un cuvant, dar parca ma auzeam.Nu cred ca "spiritele malefice" au vreo legatura, creierul se trezeste dar corpul nu.Totul are o explicatie logica, but anyway, e de groaza!

| dodicuta a răspuns (pentru Sandrailii):

Am mai auzit de cazuri asemanatoare, si era vorba de o boala.

| dodicuta a răspuns (pentru Sandrailii):

Am putut sa imi controlez un vis, dar doar odata.Nu am avut paralizie in timpul somnului.

| Moora123 a răspuns:

Sunt asociate cu spirite malefice pentru ca oamenii sunt in general ignoranti si este mai usor sa aduci o superstitie in joc decat sa iti explici.

Cat cauza reala, citisem pe wikipedia si este un proces psihologic.

| CoquineNoire explică (pentru Moora123):

Alt raspuns din lipsa de documentatie.
ba inventii, ba superstitii, ba caracter ignorant, draci laci...nu am nevoie de raspunsuri d-astea.
da, clar, stie wiki ce e in capul meu.
ia hai gata, sa nu-mi mai raspunda nimeni, am rezolvat.
caz inchis.

| Moora123 a răspuns (pentru CoquineNoire):

laughing

Da, e adevarat dar la ce te astepti? La o discutie cu adevarat inteligenta?

Am experimentat "sleep paralysis". Este o experienta cel putin ciudata. Insa am experimentat si "caderea" in somn si spasmele musculare si visul in vis. Asta nu inseamna ca incep sa caut explicati printre stele pentru ele.

Daca vrei un raspuns rational, gasesti pe Wikipedia. Daca nu... atunci sa ne distram happy