| Luckan110 a întrebat:

Imi explica si mie care e treaba cu "sleep paralysis" si "lucid dreaming"? adica,stiu ca la sleep paralysis nu iti poti misca muschii dar subconstientul tau e perefect treaz, iar starea asta iti provoaca halucinatii. poate sa imi spuna cineva care a trait asta cum e?

4 răspunsuri:
| Miauti a răspuns:

Visul lucid - este visul in care sti ca visezi si I'll poti controla. In visul lucid poti comunica cu subconstientul. Visul are un mecanism, te poate face sa uiti ca visezi, sau te poate face sa te scoli in realitate.

Paralizie in somn - '''...dar se pare ca nu a functionat nicio varianta, pana cand... revin in realitate. Si aici incepe noua aventura, care se termina pe la 5:43. Deci sant constien, dar nu ma pot misca in intregime. Am putut sa ma dezvelesc jumatate, cu ajutorul piciorului drept.

Simpt cum sobolanii se suie pe mine, cum ma pipaie peste tot. Ii simt chiar si deasupra capului si sub plapuma. Reusesc sa misc mainile dar nu si bratele. Am prins unul. Il simt cum se zbate. Asa ca imi fortez bratele ducand in punctul in care sa-l pot vedea, stiind ca odata ce reusesc sa-l vad ', totul va disparea.''

| Oana92 a răspuns:

Visele lucide sunt vise in care visezi, dar esti perfect constient de faptul ca e un vis si in care tu poti controla ce se intampla. Exista tehnici care pot induce visul lucid, dar si aparate de ultima generatie care pot face asta. Visul lucid este folosit ca metoda de terapie. De exemplu un copil care are teama de un personaj malefic poate folosi aceasta tehnica pentru a influenta in vis destinul acelui personaj astfel incat el sa dispara (copilul devine un supererou si il omoara/inchide pe monstru ) sau un om paralizat poate in vis sa retraiasca experienta dansului.

| MihaiN a răspuns:

Patit de multe ori chestia asta.De cele mai multe ori visezi, si la un moment dat te trezesti oarecum, dar esti inca undeva intre vis si realitate, si incerci sa te trezesti, dar nu reusesti decat pe jumatate, iti e greu sa tii pleoapele deschise, iar daca incerci sa te misti, nu poti, e ca si cum toti muschii tai sunt blocati. Uneori, devii constient ca e sleep paralysis (daca iti functioneaza mai bine cortexul, de obicei), dar alteori nu intelegi ce se intampla si incerci sa te zbati.Starea dureaza cam 30-40 secunde, dupa care te poti misca. Experienta poate fi destul de terifianta, dar daca prima data cand devii constient ca este un sleep paralysis iti propui sa stai linistit, si stii ca oricum va trece, iti va fi mult mai ok.Un lucru despre care am auzit (nu am verificat inca) este ca prima data poti misca extremitatile (in special degetele), iar daca le misti, ti se deblocheaza mai repede si ceilalti muschi.
Visele lucide sunt ceva genial, si anume visezi si stii foarte bine ca visezi, ba chiar poti controla visul.Din anumite motive, cortexul functioneaza in momentele acelea, iar asta iti da capacitatea de a fi constient ca este un vis.

| Luckan110 explică:

P.S. : va rog, nu imi bagati ca raspunsuri site-uri ca m-am uitat si eu pe destule, vreau o parere personala.