| teiubesk23 a întrebat:

IMi spune cineva unde se utilizeaza acidul acetic? funda tongue

Răspuns Câştigător
| Marcian a răspuns:

Acid acetic = otet.Se mai utilizeaza si prin farmaceutica.

6 răspunsuri:
| Skylar a răspuns:

La salata, yummy tongue

Răspuns utilizator avertizat
| Minks a răspuns:

Acidul acetic e otetul de toate zilele, deci se utilizeaza la salate in general. happy

| watervichea a răspuns:

SALUT...teiubesk23... : Acidul acetic este utilizat adesea ca solvent pentru reacții ce implică carbocationi. Sper ca ti-am fost de ajutor. happy

| diadia_1344 a răspuns:

Sall! Acidul acetic joacă un rol esențial în industria chimică organică. Este utilizat atât ca solvent, deși este puternic coroziv, cât și la prepararea unui număr mare de compuși importanți, printre care acetanimida, anhidrida acetică, cetena, acetat de vinil și acid acetil salicilic, acetat de celuloză, esteri utilizați în parfumerie, coloranți.

Sper ca te-am ajutat.