| Wordofthat999999 a întrebat:

Salut! Accentul nostru romanesc chiar se aseamana cu italiana și spaniola? E chiar urat adică nu îmi place deloc cum suna limba spaniola și italiana, mai frumos suna celelalte limbi din tarile vecine, cum ar fi limba bulgara, maghiara, sârbă etc. E nasol tare ca limba latina ne-a influențat foarte mult limba noastră materna. Noi tragem din daci și romani asa se spune, imperiul roman a influențat mult spaniolii și italienii, italienii sunt foarte antipatici ne urăsc pe noi romanii foarte mult. Mulți care au fost în Italia toți mi-au povestit ca au avut probleme cu italienii și ne desconsidera si erau oameni cinstiti la locul lor, sunt foarte încrezuți dar nu-s cine știe ce. Voi ce credeți?

13 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Părerile sunt, bineînţeles, subiective. Mie, de exemplu, cea mai urâtă limbă mi se pare maghiara. Urmată îndeaproape de rusă (nu intră în discuţie aici chineza şi alte limbi orientale). Iar cele mai frumoase - engleza şi, ce crezi? - italiana. Subiectivism, ce să-i faci.
Pe de altă parte, australiana are un farmec deosebit, cu i-urii aceia lungi la infinitivul verbelor: a muncii, a trebuii, a fii etc.

| RAY a răspuns:

Ceea mai apropiata este dialectul sicilian, de acolo au plecat romani spre Dunăre

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mai frumos suna celelalte limbi. Mai frumos pentru tine.
italienii sunt foarte antipatici ne urăsc pe noi romanii foarte mult.
Care italieni? Toți? Ce dovezi ai? Voi ce credeți? Cred că nu.

| relian a răspuns:

Nu prea,noi romanii avem limba mai clara,italiana si spaniola este mai complicata.
Parerea mea este ca limba romana este mai completa decat alte limbi,unde pui ca avem si alfabet mai complet decat latinu cel folosesc restul.
In limba romana is mai putine cuvinte cu acelasi inteles decat in alte limbi.
Italiana,spaniola,engleza unoeiri citesti o litera intr-un fel,alteori in alt fel laughing exacat ca la neoameni.
In limba romana nu prea se intampla asa ceva.

Cum suna limba romana? Suna ok,zic ce spun straini,noi vorbim ceva la mijloc,nici repezit,nici foarte calm.
Toti strainii ce au intrebat ce limba vorbim,au spus ca suna bine laughing acu nu stiu de or fi vrut sa fie amabili,dar eu am intrebat de ce este curios si cum suna,iar ei au raspuns ca le place laughing

Referitor la ce spun uni romani este subiectiv,eu de exemplu am fost in Italia,am fost prin mai multe orase,nu ne desconsidera deloc,nu stiu la cine sau unde ai auzit tu chestiile astea.
Am o sora italianca,ea stie f bine ce cred italieni despre romani,unde pui ca f multi italieni is casatoriti cu romance,daca ar fi fost sa ne desconsidere,nu cred ca se mai intampla asa.

Ca or mai fi si unia rasisti italkieni,este normal,fiecare tara are rasistii ei,deci aia unde ai auzit tu or fi avut contacte cu astfel de personaje si de aici toata povestea.

Eu la fel credeam,ca iktalienii vad romanii ca pe niste oameni rai bla bla.Dar am fost de fata cand cineva sa intilnit pentru un job,deci un roman,si m-a invitat si pe mine sa merg sa il insotesc acolo.
Eu am spus stau undeva, te astept mai departe, pentru ca sigur italianu, de fapt era chiar femeie, o sa intrebe cine is, cand o sa vada ca nu stiu italiana o sa intrebe de undes etc.

Ala nu hai ca nu-i nimic.Deci chiar asa sa si intimplat,femeia m-a intrebat de unde sunt,am zis is roman,nimic naspa,s-a purtat normal,la angajat pe ala,deci ce auzi is povesti,is adevarate dar nu trebuie sa generalizezi.

Imperiul roman na influentat pe nimeni si nimic laughing limbile astea au aparut dupa caderea imperiului roman, ma refer la italiana, spaniola, romana, franceza.
Pe timpul imperiului nu se vorbea italiana sau spanioal, nici franceza sau romana.

Limba latina a influentat limba romana zici tu.Pai normal ca din limba latina se trage si romana, iar dacii nu vorbeau alta limba, vorbeau latina, asta de nu stiai.
Mai citeste din ce spun istoricii acelor timpuri, vezi ca o sa afli ce spuneau.
"Dacii vorbesc o latina vulgara"asa se exprima un de asta istoric de pe timpul ala.Deci ala intelegea f bine ce vorbeau dacii,ca si cum tu astazi spui despre cineva,uite ala ce tran este, vorbeste taraneste.

Cam asa vorbeau dacii latina, taraneste cum zic unia si cum sa exprimat istoricu peste prajit, nu stiu cum il mai cheama laughing

Italienii nu-s increzuti deloc, nu te mai lua dupa povestile altora, mergi tu si vezi cum este.Is de treaba,se poarta frumos, is sociabili, eu asa am vazut la fata locului.
Bine nu am fost toata Italia, am fost in nord, zona de nord jos nu am fost, ma reder la Roma sau mai jos.

| Dismally a răspuns:

Nici mie nu imi place limba italiana, dar maghiara si bulgara chiar nu poti spune ca suna frumos laughing Nu sunt antipatici si nu ne uraste nimeni, romanii se comporta ca niste cimpanzei de multe ori si de asta unii nu ii apreciaza.

| Brizbriz a răspuns:

Italiana suna pentru un roman ca o olteneasca foarte chinuita, dar e comestibil de inteles, la limita, daca esti atent si nu incerci sa te agati de cuvinte
si e o limba MUUULT mai simpla ca romana
si latina e mult mai simpla si decat italiana, nu au cuvinte personalizate samd
sa iti dau un exemplu: si vis pacem para bellum
gooogle translate http://shorturl.at/psO47 si traducerea oficiala e: "Daca vrei pace pregateste-te de razboi"
insa in realitate traducerea reala suna asa:
"daca vrea pace pregateste razboi"
pentru ca nu au cuvinte personalizate ci numai o singura forma
italiana suna destul de mult la fel
si engleza... de ex. nu are feminin/masculin decat la cateva cuvinte actor - actress, sau se foloseste cu un cuvant ajutator iapa = she horse

cat despre discriminare, imediat dupa ce am intrat in UE, o tona de romani s-au dus in Italia si au facut o tona de tampenii, mai ales ca italienii, englezii si altii nu fac distinctia intre romani si tigani, pentru ei tot romani sunt, asa ca acum ii privesc pe romani cum noi ii privim in general pe tigani, adica o sa fure, sau sa ti-o traga, pana la proba contrarie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.
"nu îmi place deloc cum suna limba spaniola și italiana" asta este, obisnuieste-te cu ideea. Romana suna chiar mai urat decat cele doua.

| Allemando a răspuns:

Salve!
Să știi că mie mi se pare că rusa, ca exemplu, seamănă foarte, foarte mult cu accentul moldovenesc. Și cuvintele sunt ușor de înțeles. Italiana sau spaniola seamănă cu accentul urât (după mine) de oltean, și sună prea repezit. Eu, ca ardelean, sunt de părere că limbile maghiară și limbile slave sunt mai frumoase decât spaniola, portugheza sau italiana. Despre franceză am o părere foarte bună pentru că, chiar dacă nu e o limbă fonetică, sună bine și nu sună grăbit și amestecat ca limbile menționate mai sus.
Sper că ți-am fost de folos!

| tudorvolcano a răspuns (pentru Allemando):

Accentul moldovenesc autentic, sau la graiul modificat al basarabenilor?
Aș spune că accentul moldovenesc autentic se aseamănă mai mult cu accentul ucrainean, eventual și cu cel polonez.
În graiul moldovenesc, „o" nu devine nicidată „a", ci mai degrabă „a" devine „o" din când în când.

| Allemando a răspuns (pentru tudorvolcano):

Accentul de basarabean. Cu "profesooorii" în loc de "profieeesorii".

| Antimanele104 a răspuns:

Limba maghiară sună mai bine decât limbile latine?
Ca să îl citez pe marele nostru artist Radu Beligan: "Amice, ești idiot!"
Limba maghiară este cunoscută la nivel mondial ca fiind o limbă oribilă, încâlcită și foarte greu de înțeles.

| scp3008 a răspuns:

Limba romana a fost influentata sau creata de limba latina? Deoarece Limba Romana este predominant latina cu influente semnificative slavice neavand legatura cu limba "Tracica/Dacica".