| Daniel2004202 a întrebat:

Salut! Am 20 de ani, m-am lasat de facultatea de inginerie energetica, nu imi placea neaparat nimic de acolo, sincer nici nu am apucat sa vad prea mult despre ce e vorba( am stat vreo 3 luni la facultatea aia).M-am lasat cu gandul ca ma fac pompier, dar, in timp am realizat ca ar insemna sa nu mi folosesc tot potentialul. Adica, am capacitatea imensa de a invata si de a intelege lucrurile logic, in liceu(am fost pe mate info), eram extrem extrem de bun pe mate, iar in generala iubeam biologia si geografia(la liceu nu m-a mai interesat pentru ca profesorii erau oribili, mai ales la biologie).
M-am decis sa dau la medicina, am invatat intr-o luna jumatate din toata materia de admitere, dar acum, stau si ma gandesc daca merita facultatea si rezidentiatul. Mama nu lucreaza, mai are 2 ani pana la pensie, iar tatal m-a parasit. La facultate voi lua bursa sociala, si poate chiar si de merit. Ce ma intreb e, dupa facultate, voi fi vai de steaua mea ca rezident, amarat si vai si amar? De parca nu am facut nimic 6 ani de zile cu viata mea? Ma gandesc va dati seama, sa fiu si bine platit.Imi place mult biologia, si animalele, tot ce tine de cum functioneaza organismul si chestii de genu, de cand eram mic ma uitam la documentare si citeam chestii legate de asta. De asemenea sunt foarte indemanatic, de mic fiind obligat cumva, sa imi repar singur toate lucrurile care se stricau(si sa inteleg cum functioneaza, pentru a le putea repara), imi reparam bicicletele, acum imi repar singur masina, si tot asa. Ma descurc foarte bine cu lucrul care necesita detaliu si atentie. Nu vreau ca potentiatul sa nu imi fie atins, dar nu vreau nici ca sa fiu luat in bataie de joc. Ma gandesc ca poate e mai interesant ca medic veterinar, sa mai umblu prin padure dupa animale(nu stiu daca munca in domeniu consta si in asta). Pentru ca imi place mult si natura.
Am vazut ca salariile medicilor sunt mici si muncesc o gramada, de aceea sunt putin demoralizat acum.
Daca m-ati putea ajuta cu un sfat, cei care sunteti medici sau rezidenti, sau medici veterinari.
Si daca puteti raspunde si intrebarii: ca medic, poti avea familie si timp pentru aceasta, sau timp pentru hobby uri, sala, muzica, drumetii.Adica daca poti avea o viata pe langa spital, sau daca esti legat de el...
Merci mult de tot!

8 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Nu văd de ce te-ai lăsat de ingineria energetică. În trei luni nu s-au predat decât generalități. Trebuia să ai răbdare, că lucrurile deveneau mai interesante pe timp ca trece. Eu ți-aș recomanda să te întorci la inginerie, nu neapărat energetică, dar inginerie să fie. Lasă medicina pentru alții.

| mODIN a răspuns:

Nu te duce la medicina. Oameni care au vrut sa faca asta de mici se lasa dupa o vreme. Nu stiu ce potential crezi tu ca ai, dar daca te-ai lasat de prima facultate in 3 luni, si acum, dupa 2 luni de invatat pentru medicina deja ai iaras dubii, nu cred ca esti potrivit pentru domeniul asta.

Ai fost pe mate-info? Du-te pe IT sau alte domenii care au legatura cu tehnologia. Nu-i nici asa grea facultatea si poti si sa progresezi in cariera mai rapid.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, la medicina nu exista timp pentru hobby sau alte dumetrii ori distractii, acolo este munca intensa pentru 10 ani, 6 ani de studiu si 4-5 de rezidentiat.
Daca nu esti dispus sa sacrifici cei 10 ani, nu te apuca de medicina ca nu-i vei face fata.

| relian a răspuns:

laughing esti "bun" cel mai tare, faza cea mai buna, este aia " nu imi placea neaparat nimic de acolo, sincer nici nu am apucat sa vad prea mult despre ce e vorba" Asta da, deci nu ai idee despre ce era vorba, dar deja tu ai stiut ca nu-i de tine laughing

Mie toata povestea expusa aici de tine, imi suna a altceva, a lene, a ceva persoana pentru care munca e ceva strain, care nu-i pentru el laughing

Orice scoala vei face, nu-ti va da nimeni la terminare ceva saci cu bani, doar ca ai facut tu o scoala laughing

Legat de ce bani o sa faci la un job anume, daca mergi pe ideea asta, sa faci ceva unde sa fii rencompesat foarte mult, no sa fie deloc bine.
De ce? Tu nu privesti in jurul tau? Spui ca te duce mintea, desi eu cred ca nu prea.
Nu vezi ca peste tot is numa habarnisti, oameni care habar nu au de meseria ce or facut-o, oare de ce?

Uite de aia, ca asa sau orientat, dupa bani, iar cand facio asta, nu inseamna ca o sa te si pricepi.
Te duci sa te faci doctor, ca vorba unora se plateste mai bine. O sa fii platit mai bine doar daca esti f bun, sau bun in acea meserie,

De altfel in orice meserie o sa fii platit bine, doar daca esti si priceput. Akltfel dupa ce te vad aia care te angajeaza, ca esti cam pe linga, or sa te elimine intr-un final, o sa iti dea de inteles ca nu-s curiosi de tine.

Iti place biologia, si ce mai spui, Si mie mi-ar placea sa merg pe luna laughing asta nu inseamna ca is si capabil de asa ceva.
Una este sa iti placa ceva, alta sa si te priucepi. Iti place de exemplu o mincare, easti sigur ca te pricepi sa si o faci exact pe aia care iti place?
Asa ziceam si eu.

Pt tine e bun sa joci la loterie, laughing joaca, poate cistigi si scapi si de scoala si de tot, ajunngi direct acolo unde te intereseaza, la bani multi.
Bafta si daca castigi sper sa nu ma uiti laughing zic de loterie

| johnnny123 a răspuns:

Un om cu o "capacitate imensă de a învăța și de a înțelege lucrurile logic" (așa cum te descrii) nu va muri niciodată de foame ca doctor. Dar ca să ajungi în punctul ăla trebuie să te dedici complet acestui scop și să tragi ani de zile. Medicina nu se face "în timpul liber".

Din păcate, tu pari a sări de la o idee la alta foare rapid. Ba vrei să te faci inginer și renunți după trei luni, ba vrei să te faci pompier dar te temi că nu-ți atingi potențialul, ba vrei să urmărești animale prin pădure (apropos, veterinarii nu prea se ocupă cu asta), ba vrei să te faci doctor dar te temi că vei muri de foame sau că nu vei avea timp de muzică și sală.

Nu-ți vei atinge niciodată potențialul dacă întotdeauna găsești motive să nu te ții de treabă.

| VoidEternal a răspuns:

Eu zic sa te mai gândești vreo 2-3 ani cum poți să îți atingi "potențialul maxim" și nu cumva să pui mana pe treabă și să faci ceva concret, că doamne ferește să nu îți atingi acel imens potențial.

| Robert2526 a răspuns:

Da, ca medic ai si tu o viata sa stii, ai familie, te plimbi, te distrezi, doar nu crezi ca medicii stau doar la spital si atat?
Cat despre a muri de foame, te asigur ca nu e asa. Daca zici ca ai potential foarte bun, de prin anul 3 poti incepe sa castigi ceva banuti din stagii de practica platite

rezidentiatul inseamna intre 3 si 7 ani, in functie de specialitatea aleasa. In primul an de rezidentiat primesti aptoximativ 3500 de lei net plus sporuri ajungi pe la 4600. Mori de foame? eu nu as zice.
Apoi an de an iti creste salariu, ptin anul 3-4 de rezidentiat deja ajungi la 5000 net plus sporuri

Partea proasta, esti obligat ptin contractul de rezidentiat sa ramai la angajatorul respectiv un nunar de ani egal cu cei de rezidentiat, dar daca ai potential cum zici, o sa fie ok zic happy

dupa rezidentiat, salariile sunt mult mai bune, cu tot cu 1-2 garzi ajungi lejer la 15.000 de lei.( fara alte sporuri, etc)

Ideea ca mori de foame, nu stiu de unde ai scos-o dar e gresita

| EliLeli a răspuns:

Da.