| Meow7654678 a întrebat:

Salut.Am de facut proiectul asta si nu stiu cum sa-l realizez. Am doua intrebari:1.Cum se face? 2.Cum se explica? Detalii va rog, trebuie sa-l si prezint. Funda!
https://www.youtube.com/watch?v=7aU8sX8cFNs

1 răspuns:
| qAleexa a răspuns:

In apa lumina isi dertaiaza directia.
Sunt doua raze. Una se numeste raza reflectata. In oglinda, cand soarele trimite o raza spre ea, raza se reflecta la suprafata oglinzii si isi schmba dirctia.
A doua raza este cea reflactata care trece prin strat. Exemplu: un pahar gol berzelius.
O raza este trimisa catre pahar. In momentul cand aceasta atinge suprafata pahartului, se desparte in doua ( ca in clip). Una nu trece prin pahar, ci isi schimba directia. Aia e raza reflectata. Raza refractata este raza care va trece prin stratul paharului si se continua.
In apa raza va fi diferita ca cea din afara paharului datorita densitatii care este mai mare decat densitatea aerului. Ex: cand iti bagi mana intr-un vas cu apa, este mult mai mare sau mult mai mica. Conturul este diferit decat cel normal. Baga o rigla intr-un pahar transparent si o sa vezi diferenta.
Sper ca te-am ajutat. ( am vazut doar o parte din clip)