| Ritska a întrebat:

Am de facut un proiect la Limba Latina despre Romulus si Remus si am o intrebare legate de ei! Cine au fost parintii lor, rudele, familia, etc? Am nevoie de dete legate de aceste lucruri!

Multumesc funda!

Răspuns Câştigător
| dana85 a răspuns:

Mitul lui Romulus si Remus este foarte cunoscut. Gemenii sunt nascuti din zeul Marte si muritoarea Rhea Silvia. Cand erau foarte mici, marele unchi i-a lasat in voia valurilor raului Tibru sa moara. Marele unchi a furat puterea regala de la bunicul gemenilor si nu dorea ca cei doi sa i-o pericliteze. Dar o lupoaica i-a gasit pe Romulus si Remus si i-a tinut langa ea, pana ce un pastor i-a descoperit. Pastorul si sotia lui i-au luat in casa lor si i-au crescut ca pe proprii lor copii. Cativa ani mai tarziu, dupa ce bunicul lor a revenit la putere, Romulus si Remus au decis sa intemeieze un oras. Totusi, intre gemeni a inceput un conflict, iar in incaierarea urmatoare Remus a murit. In unele versiuni Romulus l-a ucis pe Remus, in altele insotitorii acestuia. Dupa ce fratele lui a murit, Romulus a denumit noul oras Roma si a devenit primul rege.

1 răspuns:
| Jesye a răspuns:

Gasesti absolut totul pe google.ro, detaliat.