| Nedea_Iulian_1996 a întrebat:

Am intrat pe internet sa imi cumpar un pistol airsoft si in descrierea unui pistol care l.am vazut avea 0, 6 jouli. Puteti sa imi spuneti cat inseamna 0, 6 jouli in km/h?

2 răspunsuri:
| drutzix a răspuns:

Tu poti sa-mi spui cat inseamna un kilowatt in sandwich-uri cu sunca?

0, 6 jouli reprezinta energia. Viteza conteaza si de masa proiectilului.
J = 0.5*M * V^2
J = jouli, M = Masa (kg), V = Viteza (m/s)
Tu ai energia si masa si iti trebuie viteza.
Deci:
V = radical din J/(0.5 * M)
V = radical din 0.6/(0.5 * M)
Afla cat e M (greutatea bilelor in KG) si calculeaza.

| Mustata_Ciprian_1981 a răspuns:

0,6 joului îți rezulta o viteza mica. Eu am cumpărat recent un pistol cu energia de 1, 8jouli si 130m/sec greutatea bilei de 0, 2gr. pistolul trebuie sa aibă specificata si viteza bilei.