| sk8punk_1616 a întrebat:

Am o intrebare scurta, ofer funda pentru cel ce ma scoate la lumina cu aceasta problema!

Ce reprezinta, sau ce inseamna acei "jouli, sau joule am mai vazut scris prin dictionare" Ma refer la armele de airsoft, vreau sa cumpar un pistol si scrie ca actioneaza la 190-200m/s si are 4jouli. Ce reprezinta acei jouli? Multumesc tuturor, stima si respect!

Răspuns Câştigător
| Alexandru_8107 a răspuns:

Joule (pronunțat [jul] plural jouli; simbol J) este unitatea de măsură pentru energie în Sistemului Internațional, numită astfel în onoarea fizicianului James Prescott Joule (1818–1889).

6 răspunsuri:
| Youkillme a răspuns:

Joule este o marime fizica si este egala cu 1 newton/1metru din cite tin minte cu el se masoara lucrul mecanic adica obiectul in miscare sau caldura (nu temperatura). funda?

| sk8punk_1616 explică (pentru Youkillme):

Nu prea pare sa fie legat de pistoale de tip airsoft, mai astept raspunsuri.

| Youkillme a răspuns (pentru sk8punk_1616):

Merge vorba despre nivelul de caldura cu care este lansat glontul, daca nu stiai glontul se porneste printrun fulger fierbinte care aprinde praful din glont. happy

| korina99 a răspuns:

Este unitatea de măsură pentru energie în Sistemului Internațional
Daca vezi sa ii transformi ca sa vezi cata forta produce poti:
https://www.qtransform.com/ro/transforma/energie/transforma-din-joul.php

sau energie:
https://www.qtransform.com/ro/transforma/energie.php

| hagi148 a răspuns:

Datorită importantului său rol din fizică, unitatea de măsură a energiei a fost numită în onoarea sa joule.

| EchipamentMilitar a răspuns:

Energia bilei la iesirea pe teava. Difera in functie de greutatea proiectilului propulsat.