| giulianito a întrebat:

Salut am nevoie de niste idei pentru a comenta cartea Strigat-am catre tine de G Vieru. nu am nici o idee va rog ajutati-ma dar fara zicatori fa-ti temele singura va rog!

2 răspunsuri:
| ExistaMosCraciun a răspuns:

Am eu o idee, pune mana si citeste cartea! Normal ca daca nu ai citit-o nu ai cum sa ai idee.

| miradoniz a răspuns:

hee hee "Poetul produce frumosul ținând privirea ațintită pe realitate.La fel și actul dragostei.A ști că acel om, căruia îi e foame și sete exista întradevăr-este la fel de real ca și mine-asta ajunge, restul vine de la sine.Valorile autentice și pure ale adevărului,ale frumuseții și ale binelui în activitatea unei ființe umane,se produc printr-un sigur act,o anume aplicație,la obiectul plenitudinii atenției"hee hee dixit Simone Weil; sfatul meu este să plonjezi în sinceritate,dacă poți și ai curajul; e vorba de sentimente și oameni reali; ești om și ai sentimente,deci poți scrie despre ce efect au asupra ta-efectul care se produce când acel"ceva"îți atrage atenția:poate sa faci un comentariu foarte bun,cu doua,trei versuri,dacă ele ți-au atins sufletulhee hee(bine,acum depinde dacă îi convine profesorului,aici eu nu sunt un bun exemplu, fiind cam egoistă-dacă mie mi-a făcut plăcere sa creez ceva, părerea celorlalți mi se pare secundarăhee hee