| Andreya123456 a întrebat:

Salut.Am o intrebare.Cum se poate de demonstrat ca daca de ales la intimplare sapte patrate perfecte existe cel putin doua a caror diferenta e divizibila cu 11.

2 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Nu se poate demonstra. Iti aleg eu sapte patrate perfecte: 1, 4, 25, 49, 81, 10000, 1000000. Dupa cum vezi oricum le-ai lua nu obtii diferenta de 11.
Probabil habar n-ai nici ce e un patrat perfect si cerinta ai copiat-o aiurea, dar macar ti-am demonstrat.

| sabin89 a răspuns (pentru mihaibrasov):

Pai nu diferenta de 11 trebuia obtinuta, ci dif. sa fie divizibila cu 11.