| anticocalar101 a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare!
Cum putem visa constienti? acu 2 3 ani puteam intra cu usurinta in starea necesara pentru a avea un vis lucid, il puteam controla de la bun inceput, stiam ca visez si puteam sa l opresc cand vroiam! Acum nu mai reusesc sa imi induc acea stare(de exemplu ma gandeam ca merg pe bicicleta, adormeam si visam cum mergeam pe bicicleta)dar acum nu pot sa mai induc acea stare! aveti vreo cunostinta in cauza? vreau sa inteleg unele vise deoarece fiecare vis este strans legat de subconstient!

11 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Nu faci diferenta intre vis lucid si paralizie.Visul lucid:

Daca e horror, il schimb in ceva mai bun.

Paralizie: daca vezi un mosntru...pai asta e! Nu te poti misca.Sti ca e o halucinatie, sau te sperii prea tare si uiti de asta si speri sa fie doar vizual, sa nu simti sau auzi nimic.

| anticocalar101 explică (pentru Wehrmacht):

Ideea de la care am plecat este ca vreau sa control un vis inca de la inceput, sa realizez din start ca visez chiar daca e horror sau altceva.

| Wehrmacht a răspuns (pentru anticocalar101):

Eu am incercat cu acele reality checks. Odata am vista(nu stiam ca visez) ca invatam la nu stiu ce materie, si dupa ce m-am uitat pe pereti sa vad daca am retinut ceva fara sa citesc m-am uitat din nou in caiet si scria altceva, nu mai intelegeam ce scrie.Am facut in vis un reality check, devenisem putin constient ca e un vis dar nu il puteam controla 100%, ca m-am trezit dupa ce am facut reality check ala.

| nesuferit a răspuns:

Nu esti suficient de relaxat

| anticocalar101 explică (pentru nesuferit):

Aici ai dreptate, nu ma pot relaxa destul, dar nu asta este motivul! Este vorba despre priza faza a somnului numita Alfa care apare in primele 20 de minute dupa ce adormim, unde ne putem controla visele.Nu ma pot concentra destul incat sa raman lucid deoarece adorm.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imagineaza-ti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu...eu nici-o data nu am reusit sa o fac.
La mine eu sunt doar spectator in vis.
Adica ori sunt in pielea personajului care face ce vrea ori vad cum se petrece actiunea...de asemenea pot si simti in vis. big grin
Ma rog... bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce-ai facut in ultimii 2-3 ani?

| AlexVizitiu a răspuns:

Incearca inainte de culcare sa te uiti la un film ce are o tema cat mai apropiata de ceea ce vrei tu sa visezi. Poate nu vei visa chiar in acea seara dar pana la urma vei avea un vis cu acea tema.Si sunt sanse ca sa fii si constient de acel vis.(Spun din proprie experienta.)

| SweetLolipop a răspuns:

Nu stiu cum sa faci acest lucru.Eu in vise nu pot tipa sau alerga si de exemplu daca se intampla ceva, eu spun ca nu este nimic, e doar un vis.(spun asta in vis, dar si in realitate). Sincer, nu cred ca iti va da cineva un raspuns exact.

| Andruzza97 a răspuns:

Hamm..intersanta intrebare...incearca cand te urci in pat (inainte sa adormi) sa iti impui ceea ce vrei sa visezi..adica sa te gandesti la ce vrei sa visezi..si cand vei adormi este probabil sa visezi exact acelasi lucru la care te-ai gandit big grinbig grin