| IoanaFrancesca a întrebat:

Aveți idee ce păianjeni sunt periculoși și des întâlniti la noi în Romania? Nu în locuri speciale, ci pe drumuri normale. De exemplu cei pe care ii vezi prin casa, subțiri, cu multe picioare, mici sau relativ mari pot face ceva? Sa muște, să intepe? Si poți păți ceva daca fac astfel de lucruri? Dar cei puțin mai groși, negru închis (ceilalți sunt gri), așa mai grași, dar nu foarte mari, aproximativ cat o unghie, pot fi periculoși? Și dacă da, ce îți pot face? M-am uitat recent la videoclipuri cu păianjeni mari și mă întrebam dacă cei din casa pot cauza incidente. Din pura curiozitate întreb, de omorât de obicei ii omor, ii dau cu o cârpă, un tricou, dar dacă i-aș lua în mana să se plimbe pe braț ce mi-ar putea face? Mulțumesc!

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt periculosi fiindca sunt veninosi chiar letali
Aia de casa subtiri nu sunt periculosi da nu te sfatuiesc nici sa ii atingi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt paianjeni tare veninosi pe aici, cam singura cate iti poate crea probleme reale este Vaduva-Neagra intalnita mai mult prin zona Deltei, Marii Negre.
Insa sa te trezesti cu un paianjen pe brate nu este cea mai placuta experienta, eu m-as panica pe loc :))
Daca vrei paianjeni periculosi du-te in Astralia
Paianjenul cu soarecele, eu deja ma simt inconfortabil
https://www.youtube.com/watch?v=wRQucp31n0c

Răspuns utilizator avertizat
| venividivici2017 a răspuns:

Sunt periculosi, da-i naibii! Pentru mine e de ajuns numai sa ii vad ca deja m-am panicat sad

| BlackLight1987 a răspuns:

Nu sunt periculoși, in cel mai rau caz simți o mica înțepătura și se umfla putin mâna.