| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Care este diferenta dintre personalitatea unui om si caracterul acestuia?

4 răspunsuri:
| Delicacy a răspuns:

Caracterul este o trăsătură a personalităţii, deşi poate fi şi un sinonim al acesteia, reprezentând ansamblul înuşirilor psihice ale individului care formează portretul psihomoral al fiecăruia.Caracterul arată atitudinea omului faţă de realitate, de sine, de ceilalţi şi faţă de diferite activităţi.Pe când personalitatea reprezintă un sistem bio-psiho-socio-cultural.Ea are anumite laturi, caracteristici îmbinate diferit la fiecare om, cum ar fi: temperamentul, caracterul, aptitunile, inteligenţa şi creativitatea.

| xBya a răspuns:

Caracterul tine mai mult de educatie, e rezultatul tuturor experientelor si fazelor prin care a trecut acel om. Ceva ce se dobandeste in timp si e in functie de circumstante. Pe cand personalitatea e ceva cu care te nasti, ceva natural, care daca este puternica, nimeni nu te poate influenta intr-o masura considerabila, de exemplu.

| Cocochannel a răspuns:

Personalitatea unui om este modul in care isi poarta...caracterul.