| florin1979 a întrebat:

cine credeti ca a fost cel mai mare geniu al omenirii(in domenilul stiintelor exacte.matematica chimie fizica biologie, etc?)

Răspuns Câştigător
| Just Kiddin' a răspuns:

Cu siguranta Albert Einstein. Nu a fost numai un mare fizician care a descoperit Teoria Relativitatii, ci a fost si un mare OM. Ne-au ramas de la el nenumarate vorbe de duh cu privire la anumite situatii din viata. Un tip nonconformist de care ne aducem aminte mereu cand spunem "Chestia asta e relativa. Depinde cum privesti!". Pana la urma de aici a pornit si ideea lui cu Teoria Relativitatii si apoi a fost dezvoltata, tot de el, in celebra teorie din domeniul fizicii.

P. S. Este uimitor cum oamenii de stiinta se pricep la atatea lucruri, ma refer aici nu numai la stiinta ci la insasi viata, in comparatie cu ziaristii, care nu stiu decat sa barfeasca, sau cu scriitorii, care analizeaza fapte de viata. Nu am vazut nici un scriitor care sa fie capabil sa-si explice toate fenomele ce ti de domeniul stiintelor exacte. Dar am vazut foarte multi oameni de stiinta care citesc beletristica si o inteleg si o comenteaza mai bine decat un critic literar.

Aceasta este parerea mea!

21 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Nu exista cel mai mare geniu al omeniri, fiecare disciplina avand pioneri, mijlocasi si "finalisti' ai acestor discipline. Si fiindca s-a spus pe aici Einstein sa ne amintim ca totusi Eminescu in poezia "La steaua" (a. 1886) exprima in versuri ideia relativitati si asta inainte cu 30 de ani ca Eistein sa finalizeze teoria relativitati generalizate (a. 1916).
L-a steaua care-a rasarit
E-o cale- atat de lunga'
Ca mii de ani i-au trebuit
Luminii sa ne-ajunga
Poate de mult s-a stins in drum
In departari albastre,
Iar raza ei abia acum
Luci vederii noastre
Icoana stelei ce-a murit
Incet pe cer se suie
Era pe cand nu s-a zarit,
Azi o vedem si nu e.

| Hombre a răspuns:

Datul cu stupid este la indemana si a unei babe nespalate pe picioare, insa cu argumentele...greu taica, greu.

| Hombre a răspuns:

@Adyr0, mai taticu zi si tu care este valoarea lui pi, nu cu cat este egal, 3, 14 (3, 141. 592. 653), bzzzzzz. Cand ai terminat scoala fratie?

| cristi202 a răspuns:

Ai tinde sa crezi ca e Einstein. Dar nu e chiar asa. Sotia mea e invatatoare la clasele I-IV, si tocmai anul acesta a terminat cu elevii sai clasa I, adica la sfirsitul anului scolar, acei elevi ai sai stiau sa scrie si sa citeasca. Gindindu-ma la asta la serbarea lor, m-am gindit cit de mult au realizat ei in acel prim an de scoala, cit de multe posibilitati le-a deschis doar acel an, si ca de aceasta s-a ocupat sotia mea. Daca in viata lui Einstein nu era o invatatoare care sa-l invete sa scrie si sa citeasca, daca nu erau profesori care sa il invete matematica, daca nu erau oameni cu care sa formeze o echipa, astazi Einstein, marele Einstein ar fi fost necunoscut. E atit de simplu sa vezi doar omul, acel mare om care a ajuns sa fie cineva, dar e atit de greu sa ii vezi urcusul si sa vezi de cit de multi oameni a depins ca el sa ajunga cine a fost sau este! Niciodata nu poti vorbi de un om solitar, care sa fi ajuns doar prin el insusi cineva. La urma urmei, traim intr-o societate, care ne poate ajuta si influenta f mult pentru a deveni oameni. Depinde insa si de noi. Insa nu ii putem exclude pe cei de linga noi. Deci, eu as raspunde la aceasta intrebare: Einstein, si cei de linga el, care l-au format.

| mihaibrasov a răspuns:

Leonardo Da Vinci, cu siguranta. Din pacate, ce a descoperit el intr-o viata de om, i-a fost necesar omenirii sa redescopere in 400-500 de ani (zborul si aparate de zbor, anatomie, chimie, astronomie etc.). Daca ar fi continuat cineva toate studiile sale corect, astazi eram cu mult mai avansati din punct de vedere tehnologic. Cam cu 400 de ani mai inainte.

| mihaibrasov a răspuns:

@hombre. Eminescu nu vorbea de nicio relativitate acolo, ci de viteza luminii in spatiu. Lumina acelei stele ajunge la tine dupa ce steaua s-a stins. Despre asta e vorba, dar n-are absolut nicio legatura cu relativitatea lui Einstein.

| danut a răspuns:

Din nefericire pentru tine nu Einstein a fost cel mai mare geniu ci cel pe care insusi Einstein la numit asa, este vorba de Isaac Newton, cel mai genial si inteligent om.

| costi a răspuns:

@Time ca o curiozitate asa, gaurile de vierme suntr intr-adevar solutii la ecuatiile lui einstein, numai ca primul care le-a descris este Kurt Godel, daca nu ma insel si zic ultraprostii. godel a fost un matematician extraordinar, datorita lui s-au trasat niste limite in matematica (limite care pot fi depasite, dar cu mari eforturi: creare de noi sisteme axiomatice in care trebuie scufundate cele vechi, discutie lunga, dar frumoasa). de altfel, einstein si godel au fost f buni prieteni. si contrar celor spuse, einstein nu prea stia matematica avansata la momentul crearii teoriei relativitatii, el a dezvoltat-o pe baze fizice, cu o intuitie extraordinara. cel care l-a ajutat in prima instanta a fost grossman, prieten din facultate, si chiar einstein spunea ca daca nu erau matematicienii (in special minkowski), teoria relativitatii nu s-ar fi dezvoltat pana in cele mai profunde consecinte, pentru ca einstein insusi nu ar fi avut masinaria tehnica matematica necesara sa o faca, si i-ar fi trebuit mult timp sa o invete. el a fost un specialist in fizica, nu in matematica, insa nici in matematica nu statea rau. dar repet, matematica si fizica se pupa mult, asta nu inseamna ca daca esti expert in mate devii automat expert in fizica, sau invers. insa ai posibilitatea, spre deosebire de alte stiinte, sa le vezi unificat (cum de altfel si exista cu adevarat, dupa parerea mea, unificat. discrepante intre domenii au aparut din nevoie de aprofundare si din tendinta unui domeniu sau altul de a se axa mai mult pe anumite fenomene si a neglija alte fenomene).

| Thunder a răspuns:

Eu consider inventatorii ca fiind niste genii ( Nikola Tesla, Edison, Graham Bell, Da vinci, Henri Coanda, Samuel Morse etc.) nu cei care arunca o teorie si peste 100 de ani se modifica pe motiv ca ar avea ceva gresit. Fiecare e geniu in domeniul lui, dar inventatorii au schimbat lumea.

| Adyr0 a răspuns:

Daca matematica e stiinta exacta, sa-mi zici si mie cu cat e egal pi. Si nici chimia, fizica sau biologia nu sunt stiinte exacte.

| Floreenofficial a răspuns:

Cred Ca Einstein care era cred 10 in 1 si matematician si fizician si nu stiu ce mai ceva ca Nescafe Brasero care e 3 in 1?rolling on the floor
Acum vorbind serios da mi se pare un megageniu.Se pricepea la toate. thinking

| katala a răspuns:

Omul!
Intrebarea ta e cam puerila. Ia spune tu cine a fost mai "genial", cel care a inventat praful de pusca sau cel care a inventat bomba atomica? Cel care a inventat hartia sau cel care a inventat cerneala? etc, etc, etc...
Deocamdata atat!

| °º•●-♫-aLЭxeL-♫-●•º° a răspuns:

Scurt si la obiect Albert Einstein...

| besche a răspuns:

Leonardo da Vinci, fara doar si poate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Wolfgang amadeus woltfram.al mai mare ganditor a tipurilor trecute si viitoare.al celor prezente sunt eu evident.de vreme ce tu intrebi si eu stiu raspunde.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Einstein, mic copil, nimic concret in activitatea lui. O teorie si atit. In rest numele si reclama. Un geniu adevarat, Nicolae Tesla! ( adolf )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iisus Hristos, Dumnezeul crestinilor; e Persoana istorica despre care s-au scris cele mai multe carti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Majoritatea spun "Einstein" doar pentru numele sau si reputatia pe care o are/a avut-o. A descoperit, intr-adevar.
Din punctul meu de vedere Isaac Newton este un geniu al omenirii.

| RoxX_1956 a răspuns:

Cu siguranta Einstein datorita teoriei relativitatii.

| Time a răspuns:

Einstein 100% a fost intrebat de un ziarist pe vremea aceia la un interviu daca exista gaura de vierme asa zisa poarta a timpului care trasporta dimensiunile spatiale in mi de ani lumina distanta si Einstein a zis ca da exista si ziaristul l-a intrebat sunteti sigur si Einstein a zis da si ziaristul l-a intrebat din nou pe ce va bazati cand spuneti ca sunteti sigur si Einstein a zis daca nu ar fi asa cum spun calculele mele nu ar exista nimic spontan se nasc universuri din ceva care le creaza si ele fac legatura unu cu celalalt universuri paralele adica sunt mai multe ceruri inchise si ca drept sa intri in ele trebuie sa intri in tunelul timpului adica gaura de vierme Enstein a fost declarat oficial un mare geniu al omeniri si in zilele noastre umbla unele speculati de la savanti rusi ca cica Einstein a fost clonat de servicile secrete americane Baza 51 in colaborare cu pentagonul lau clonat si el ar face cu o echipa asa zisurile ozene-uri.