| BUGMafiaRO a întrebat:

Salut cine imi poate spune ce este cellula si din ce e alcatuitalaughing mai mult?

Răspuns Câştigător
| SwettyCat a răspuns:

Celula vegetala este unitatea structurala si functionala a materiei vii. Celula este alcatuia din:perete celular,citoplasta care seamana cu albusul oului,cloroplaste care sunt niste grauncioare verzi, vacuole care sunt ca un fel de pungulite care contin suc vacuolar si nucleul care poate fi in centrul celulei sau la periferie. Celule procariote sunt acele celule care nu au un nucleu bine individualizat, iar celulele ecariote au un nucleu bine indizidualizat.Mai multe celule formeaza un tesut.Tesuturile sunt:tesutul de crestere,tesutul secretor,tesutul de aparare,tesutul conducator, tesutul de sustinere si tesutul fundamental. Sper ca ti-am fost de ajutor. Funda, nu?

5 răspunsuri:
| NoChanceForUs a răspuns:

Dar de ce râzi când întrebi? Ești amuzat că ai scris jumate în latină-jumate în română, sau ce?

| DorelSudoru a răspuns:

Http://lmgtfy.com/? cu=ce+este+celula+si+din+ce+este+alcatuita%3F

| dyonline88 a răspuns:

Celula este unitatea de bază, structurală și funcțională, a tuturor organismelor vii. Există două tipuri de celule: procariote și eucariote. Celulele procariote sunt, de obicei, independente, in timp ce celulele eucariote sunt adesea găsit în organisme multicelulare. http://ro.wikipedia.org/wiki/Celul%C4%83

| AnDyAnDy13 a răspuns:

Celula este unitatea de bază, structurală şi funcţională, a tuturor organismelor vii. Daca vrei site, uite aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Celul%C4%83

Funda?