| CatJ a întrebat:

Maine dau lucrare la biologie si trebuie sa stiu niste chestii de baza.La celula m-am incurcat.Cine imi poate spune ce este celula, din ce este alcatuita si ce rol are? Multumesc anticipat!:*

Răspuns Câştigător
| Crash94 a răspuns:

Celula este unitatea structurală şi funcţională a tuturor organismelor vii. În alcătuirea sa distingem trei părţi componente principale:
1. Membrana celulară
2. Citoplasma
3. Nucleul
Celulele au o serie de proprietăţi generale şi speciale care le asigură îndeplinirea rolului specific în ansamblul organismului. Proprietăţile celulare generale se întâlnesc la orice sistem viu. Acestea sunt: metabolismul, înmulţirea, mişcarea şi iritabilitatea.
Proprietăţile celulare specifice se întâlnesc numai la anumite categorii de celule, adaptate pentru îndeplinirea unor funcţii particulare. Aceste proprietăţi sunt: excitabilitatea, contractilitatea, activitatea secretorie şi fagocitoza.
Cred că este de ajuns dacă este vorba de tesul iniţial. happy Multă baftă!

| CatJ explică (pentru Crash94):

Multumesc muult :* happy