| MotoBlitz a întrebat:

Salut! Credeți că există un Creator? Există dovezi concrete că Iisus Hristos a trăit și a făcut acele minuni și este într-adevăr fiul Lui Dumnezeu? Credeți că există raiul și iadul? Ideea că ce se întâmplă după ce murim și unde eram noi până să ne naștem nu vă pune întrebări? Dacă se dovedește că Iisus este real, asta schimbă cu totul viața, până la urmă dacă nu existau dovezi nu mai era El motivul pentru care anul 0 reprezintă nașterea sa.

14 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Isus n-a existat, e doara un personaj, asa cum era in povestirea romanilor Harap Alb laughing ala reprezenta binele si Balauru cu 15 capete reprezenta raul.

Cam asa e si cu povestea asta, aparuta cand religia era la moda.Vezi ce se intampla si astazi, cand ceva se cauta, toti vor sa faca acel lucru ca ies bani.
A fost moda manelistilor, sau poate inca mai e, aia cistiga bani buni, dar ca oameni is praf laughing asa ca mai orice de asta cu educatie mai stiu eu cum, se gaindeste ce bine iar sta, daca si el ar fi acolo.

Asa si pe vremea aia, religia era la moda, era pe cai mari laughing ea dicta, ea conducea lumea, asa care se puteau descurca sa isi traga o biserica, se scoateau.

Asa ca unia sau gindit ca e mai usor sa traiesti asa daind din gura, decat sa dai cu sapa laughing asa sa ajuns sa isi faca o ideologie, sa vina cu ceva nou.
Dar sa vii cu ceva nou, nout, nu prea ai fi fost bagat in sama, foarte greu poti sa iei clientii altuia daca vii cu ceva nou, niciodata auzit, vazut.
Asa ca oamenii sor gindit sa ia ca baza VT, sau Tora, trebuia sa lege povestea lor de ceva existent, ca sa aiba sanse, altfel nu iar fi bagat nimeni in sama.

Asa apapru secta asta, pentru ca celeleante biserici care erau, normal incercau sa se protejeze, mai ales ca ele aveau multe de spus in guvernarea unei tari.

Asa, care incerca sa isi traga si ei ceva, astia rapid etichetau, secta, nu-i legala laughing dar chiar si asa uite ca unele au rezistat, poate pentru ca au avut si de astia fanatici religiosi, ori situatia a fost favorabila.

Daca de exemplu cineva incearca sa faca o biserica, ala era mai destept, dar apoi daca vedea ca treaba se impute renunta, iar daca in grupul ala s-ar fi aflat si unia fanatici, ceva clienti fanatici cei captase ala, aia au mers pana in pinzele albe laughing asa aparu crestinismul asta, cu povestea NT care lau legat de VT, sau Tora care deja exista.

Daca citeai VT ai fi vazut, acolo nu spune nimeni nimic de iad, de rai, de povesti de genul asta.
Daca ai citi, o sa constati o foarte mare diferenta intre cele doua VT si NT. Se vede clar ca este altceva laughing iar de ar fi fost ceva ca si o continuitate, ar fi aratat asa, uneopri se si contrazic cele doua, dar aia nu se pune, cel putin pentru credinciosi laughing

Faptul ca tu nu cunosti anumite lucruri, ori fenomene, asta nu trebuie sa te faca sa alergi rapid sa atribui chestiile astea unui creator de asta din afara naturii.

Nu cunosti si asta e tot, mai cercetezi, mai cauti, cindva vei afla si ce nu stii azi.
Deci Isus al tau, ori al alora care il venereaza, n-a existat, este o idee care de fapt exista deja, doar ca ei au pus-o sub forma unei povesti, de asta mai cu final trist, pentru ca de finale fericite oamenii erau deja satui laughing asa ca a prins, gata naivu a pus botu ca robotu, mai ales ca multi nerau amariti, situatia era disperata pentru toti acolo, povestea vorbeste de lumea amarata, ia partea amaritilor, ceva gen comunisti laughing pana sa te prinda aia si sa nu mai scapi laughing
Nu are cine dovedi ca Isus a fost real. Daca istoricii acelor vremuri, nu vorbim aici despre altii nascuti dupa suta de ani si care au cautat sa afle daca povestile spuse inainte dea se naste ei erau reale, sau ar fi avut ceva adevar in ele.

Vorbim de istorici exact din anii aia, asa cum este descris Ioan botezatorul, ala este descris de istorici din timpul ala, deci ala o existat pe bune, un nebun care boteza oamenii intr-un rau.

Gindeste, e ceva gen, o stire de astazi la tv, unu o violat o baba laughing gata toata lumea stie.
Dar ia sa apara unu care sa faca minuni, ce parere ai, nu lar da aia la TV? Pfff sinca cum.Ia sa apara cineva care sa invie morti, care sa vindece bolnavi, pai imparatu de la Roma imediat ar fi dat ordin sal aduca la el, nimeni nu s-ar fi atins de un fir de par din capu aluia laughing

Orice imparat, conducator, ar dori sa aiba linga el un astfel de om nu? Ma imbolnavesc, ma face asta bine, ma omoara careva, ma invie asta laughing

Deci doar ideea, doar vestea ca unu a facut si dres, ar fi captat atentia bogatilor, a scriitorilor de atunci.
Dar nimeni na auzit, vazut nimic.Pt ca normal, un om asa, nu se putea impotrivi, daca imparatu da ordin, sa vina la el, asa l-ar fi dus aia.
Macar sa vada ala despre ce este vorba, iar asta normal ar fi fost consemnat de cineva

Asa ca nu exista nici o dovada, de nici o culoare in sensul asta ca acest personaj ar fi exista real.
Este vorba despre imperiul roman, nu de Romania, sau de noi, unde daca apare unu mai bun, ii dam in cap, pai ce vine asta sa ne invete pe noi laughing

La Roma nu era asa, orice om destept, orice doctor, orice vraci bun, invatator, etc, era luat si pus sa faca treaba pentru Roma, platit bine etc.

Siau gasit si aia cand sa bage povestea laughing, au bagat-o atunci, ca erau oamenii asupriti, ii invadase si cucerise romanii, toti erau nemultumiti, de acolo si faptul ca au putut avea clienti, adepti, dar in ziua de azi, analizind cine era imperiul roman si cum proceda laughing povestea lor e cam zero, e doara o banala poveste.

O sa spui ca are f multi adepti.Are, pentru ca prosti, naivi is din ce in ce mai multi nu? Numarul naivilor si prostilor cresc odata cu cresterea populatiei.Astazi sintem miliarde pe planeta asta, e si normal ca numarul astora saraci cu duhu sa fie foarte mare.

| mastadont a răspuns:

Iisus a fost real, asta nu contestă nimeni. Faptul că a făcut minuni însă nu e dovedit, iar mesia, adică salvatorul poporului evreu, nu a fost doar el în vremea aceea, au mai fost vreo 30 care se credeau mesia.
În ceea ce privește dumnezeu, omul încearcă de mii de ani să aducă dovezi în sprijinul existenței lui și uite că încă nu a reușit nimeni să prezinte dovezi irefutabile și de necontestat, de aici trage tu concluzia.

| MotoBlitz explică (pentru mastadont):

Dar totuși, cum explici ceea ce se întâmplă după moarte sau unde eram înainte să ne naștem? Și având în vedere că Iisus este singurul Mesia care a ajuns să fie capul religiei Ortodoxe și să fie elementul definitoriu pentru timp (adică anul de la nașterea Sa și nu de la nașterea altcuiva) cred că istoricii cunosc și nu doar cred, ci au dovedit că el este un adevărat zeu, nu?

| mastadont a răspuns (pentru MotoBlitz):

Ai zis și tu, al religiei ortodoxe, căci celelalte religii definesc timpul după alte evenimente. Musulmanii după profet, buddhiștii după buddha, etc.
Înainte să te naști nu ai existat, pur și simplu nu erai și nu aveai cu ce să concepi această lume, așa se întâmplă și după moarte, o dată ce corpul nu mai funcționează, se oprește inima și se instalează putrefacția iar nu mai exiști, nu mai ești și nu mai ști nimic pentru că nu mai ai organe cu care să percepi lumea din jur.
Și înainte de hristos se numărau anii, dar erau alte calendare și oamenii se luau după alte evenimente pentru a măsura timpul. La buddhiști se numără de la nașterea lui Buddha parcă, însă acesta a fost doar un om și nu a fost un zeu, chiar și el spune acest lucru.

| MotoBlitz explică (pentru mastadont):

Îmi e imposibil să definesc ce ai spus în legătură cu inexistența, dacă nu mai simți și nu mai faci efectiv nimic, ce se întâmplă? Pentru un infinit de timp o să ce? Deci mi se pare plauzibil să cred într-un zeu creator și că după moarte ajung în rai sau iad sau te reîncarnezi, decât să cred că te oprești din a exista pentru un infinit. Doar acordă-ți un moment și reflectă asupra ideii de inexistență

| mastadont a răspuns (pentru MotoBlitz):

E simplu, nu mai ești și punct. Tu te-ai născut cu 15 miliarde de ani după nașterea universului. Cum ai petrecut această perioadă? îți aduci aminte de ceva de dinainte de naștere? Te-au afectat într-un fel aceste miliarde de ani?
Ție nu îți e imposibil să înțelegi ce este inexistența ci îți e imposibil să crezi că nu o să mai exiști, că nu ai nici o importanță în imensitatea cosmosului și că nu o să mai fii ca până acum. Dar, vrem nu vrem, cu o moarte toți suntem datori și toți vom înceta să mai existăm într-o zi.
Religia nu e decât o frecție la picior de lemn, o amăgire cu care omul își dă importanță, se crede centrul universului și caută motive și mijloace de a se minți pe sine însuși că existența continuă și după moarte. Doar cei care nu sunt în stare să perceapă adevărul existenței recurg la speranțe deșarte cum ar fi religia, cei care s-au împăcat cu gândul că nu vom mai exista și gata nu mai au nevoie de religie.

| mastadont a răspuns (pentru MotoBlitz):

Pentru un infinit de timp o să nimic. Dacă nu te nășteai nu mai existai și nu avea pe cine să afecteze acest lucru.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Cred în Dumnezeu cu tot sufletul cred în Dumnezeu cu toată inima știu ca există Dumnezeu mi-a demonstrat existența lui prin fapte și-l iubesc pe Dumnezeu căci dacă el nu ar fi fost în viața mea eu ași fi ajuns pe drumuri greșite a-și fi ajuns ori un drogat ori un pușcăriași ori un boschetar bețivan dar El Dumnezeu nu ma lăsat sa ajung rău și mi-a întins mâna ori de câte ori ma văzut la pământ necăjit supărat rănit și la pământ ma loat ma ridicat de fiecare dată și mi-a dat putere mi-a dat curaj mi-a dat măntuire mia data un suflet și o inimă pe care eu am săi demonstrez prin faptele mele ca nu va regreta și nu-l voi dezamăgi. Fără Dumnezeu nimic.

Sa nu crezi în Dumnezeu și sa nu ai credință Adevărată în Dumnezeu sa nu-l iubești pe Dumnezeu cu Adevărat asta ar însemna că nu ești în potriva vieți tale asta în însemna că iești în potriva binelui tău pe care ți-l vrea ți-l dăruiește și dorește Dumnezeu pentru tine doar prin faptul ca te iubește enorm enorm enorm enorm de mult iar tu cum poți nega existența lui? Cum poți subestima existența lui? Cum poți poți sa fi în potriva lui? Ce vina are el Dumnezeu ca faptele noastre pe pământul asta ne ies in cale ce vina are Dumnezeu ca oamenii sunt lacomi ce vina te Dumnezeu ca oamenii sunt răi Ce vina are Dumnezeu ca oamenii mint ce vin are Dumnezeu ca oamenii se prefac ca sunt oamenii ce vina are Dumnezeu ca oamenii își doresc răul unul altuia și aduna ură prostie răutate în ei până lise întunecă sufletul și inima și mintea și gândurile pana nu mai știe de ei ei singuri își sapă soarta ei singuri își murdăresc sufletul ei singuri își murdăresc inima ei singuri își distruge propile lor vieți Ei singuri prin faptele lor își distruge sufletul își distruge viața își distruge sănătatea își distruge inima își distrugerea mintea și ghici ce? Îl acuza îl judeca în învinovățești pe Dumnezeu pentru toate absolut toate faptele lor și tot ei așteptă sa fie iertați de Dumnezeu tot ei așteptată ca Dumnezeu săi scoată din propile lor gropi tot ei au așteptarea ca Dumnezeu săi salveze tot ei așteptată ca Dumnezeu sai ierte Ce a cerut atâta de imposibil Dumnezeu de la noi ce? Dumnezeu spune așa Păstreazăți sufletul curat săte pot vedea Păstreazăți inima curată săte pot auzi și să-ți aud durere și suferința prin faptele tele te pot găsi prin faptele și intențiile tale ma poți păstra lângă tine și cine ma are lângă el și cine nu-și murdărește sufletul nu-și bate joc de oamenii eu voi fi lângă el/ea cine este cu mine și eu sunt cu el/ea nu vam dat crucea pe care nu o puteți căra nu vam dat crucea pe care sa nu o puteți suporta nu va vindeți sufletul în schimbul la nimic pe pământul ăsta nu va dați în schimb sufletul la nimic pe pământul ăsta nu purtați ură pe nimeni ori cât de mult rău vedeți Îi văd Ori căta ne dreptate vedeți Îi văd ori căta suferință ne dreaptă va fac Îi văd faptele lor le vor vorbi exactă cât de mult ia-ți iubit și ați ținut și țineți la ei când voi nați întraznit sa răniți sa mințiți săi faceți sa sufere cum ei vau trata faptele lor vor vorbi pentru ei nu purtați ură pe ei le vad faptele Îi văd lăsați sa nege cât vor lăsați sa facă rău cât crede ei ca au dreptul pe pământul asta nu luați o firmitură un gram de la ei lăsați să-și adune păcatele cât vor ei căci tot ce vor aduna prin munca ne cinstită cale de întoarcere nu mai este pentru ei. Păstrați-vă faptele curate păstrați-vă sufletul curată păstrați-vă inima curată Păstrați-vă gândurile curate păstrați-vă mintea curată doar așa o ma aveți lângă doar așa o să mă țineți lângă voi și cine este cu mine lângă mine va trăi.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Dumnezeul Există pentru cine crede într-adevăr cu Adevărat în el și nu-l considera un personaj o imaginație o făcătură un basm Dumnezeu nu este nici unul dintre ele pe Dumnezeu îl poți înțelege doar prin sufletul curată inima curată faptele curate gândurile curate intențiile curate atunci îl vei înțelege atunci vei înțelege într-adevăr cu Adevărat ce mulți și de Teai pune în genunchi nu vor crede te vor crede nebun atunci îți vei da seama doar atunci când îți Dumnezeu spune păstrați-vă sufletul curată sa va pot vedea păstrați-vă inima curată sa va pot auzi durerea și suferința fericirea și bucuria păstrați-vă ochii curați sa pot vedea prin ei păstrați-vă faptele curate sa ma aveți lângă voi păstrați-vă gândurile curate sa ma puteți auzi păstrați-vă mintea curată sa va pot șopti păstrați-vă trupul curată sa pot ajuta prin el.

| EestiSodalane a răspuns:

Da cred. Unde eram pana sa ne nastem? În pântecele mamei. Nu va invata astia biologie la scoala?

| MotoBlitz explică (pentru EestiSodalane):

Vai de capul tău, eram în pântece de din-ainte să se întrețină relații? Și înainte să se nască mama respectivă? Tu ești motivul pentru care există fake news-ul

| EestiSodalane a răspuns (pentru MotoBlitz):

Nu ai folosit cuvintele "sa se intretina relatii". Ai folosit cuvintele "sa ne nastem". Corect?

| MotoBlitz explică (pentru EestiSodalane):

Întreb pentru un prieten, câte clase ai? Eu nu mi-am răspuns la întrebare, ci am făcut o afirmație la răspunsul tău. Deci nu, nu am scris greșit. Cum puteam să fim în mame, dacă nu s-au întreținut relații? Dar e prea mult pentru inteligența ta, pare rău rolling on the floor

| EestiSodalane a răspuns (pentru MotoBlitz):

Întrebarea ta originală a spus "unde am fost înainte să ne naștem". Și eu ți-am raspuns ca înainte să ne naștem am fost in pantecele mamei. A te naște e diferit de a fi conceput. Tu credeai ca e acelasi lucru. Un om este conceput și abia dupa 9 luni se naște. Între concepție și naștere este o perioadă de 9 luni de zile.