| anonim_4396 a întrebat:

Salut, cum definiti voi realitatea? Ce este ea de fapt? S-ar putea spune ca fiecare obiect din jur e o informatie, iar creierul nostru e singura sursa vitala care absoarbe informatii din jur, dar daca totusi fiecare lucru din jur e o informatie iar omul cu ajutorul celor 5 simturi le transforma in lucruri materiale de unde provin aceste informatii? Asta e o teorie despre realitate, deci cum definiti voi realitatea?

Răspuns Câştigător
| PhaseMorphXR a răspuns:

Daca realitatea tine de informatie (si e posibil sa fie asa), atunci ce este informatia? Care e fundamentul ei? Creierul poate fi o "sursa vitala de realitate" sau un "izvor al realitatii", dar atunci ce inseamna pentru creier informatia? Cum este codificata/stocata/recolectata? Ce se intampla la cel mai fundamental nivel posibil, in creier, atunci cand acesta, acapareaza o informatie? Si mai ales, ce anume ii permite creierului, sa acorde unei informatii statut de "real" sau "ireal"? Si bineinteles, sa nu uitam, in paralel cu aceste intrebari, de ce e creierul asa de usor de pacalit (in anumite situatii), cand vine vorba de a distinge realul de ireal.

De unde provin informatiile care apoi se "materializeaza in lucruri?" Dintr-un mecanism al creierul, aproape complet neinteles, care realizeaza procesele cognitive/asociative de cel mai inalt ordin, abstractizarea/vizualizarea/intuitia/predicita/comparatia pentru a numii doar cateva, toate, complex interconectate si functionand atat armonios, cat si haotic, este cel mai probabil, motivul pentru care informatia noua, sau inspiratia este creata (de multe ori accidental ca un efect colateral, neasteptat). As vrea sa ma pot defini pe mine insumi, inainte sa incerc sa definesc realitatea, cred ca asta ar fi un punct de start, e foarte greu sa vezi din exterior "cutia", atata timp cat esti indesat in ea.

6 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Realitatea asta tinde sa tina de majoritate. Nu neaparat de un lucru logic sau bun, ci de ceea ce merge mana-n ma cu dorinta colectiva. Realitatea este suma tuturor basmelor provenite de la toti oamenii.

| WR104 a răspuns:

Crezi ca vulpea alearga dupa gaini pentru ca vad in ea o friptura sau vad ca si noi o gaina cu fulgi? Realitatea este una singura dar ea se poate modifica usor datorita diferitelor principii alea oamenilor sau alea animalelor chiar.Cred ca vedem sau simtim mult mai putin decat este cu adevarat in fata ochilor pentru ca nu cred ca omul este la 100% din evolutie docamdata.

| Zai a răspuns:

Depinde la ce te raportezi cand spui "realitate". Daca te referi la realitatea creata de oameni,este doar un fapt divers,realitatea in sens larg(raportat la oameni) este ceea ce putem simti noi,pentru ca nu percem realitatea in toata marimea ei! Adevarata realitate este un spatiu complet,imens,infinit,prin care trece timpul care o deformeaza,influenteaza,care contine absolut totul,lucruri pe care le stim si lucruri pe care nu! In acelasi timp realitatea este restransa de spatiul in care se afla, pentru ca pot exista mai multe realitati, dar doar intr-un spatiu(univers alternativ).In acelasi timp aceste realitati sunt continute intr-o singura realitate(vezi teoria bulelor) deci realitatea este un univers de universuri!

| andra4u a răspuns:

Luand lucrurile asa cum sunt,acceptandu-le, chiar daca nu sunt intotdeauna cum ne dorim, aceasta e realitatea.Multi dintre noi nu o pot accepta, iar cei care o fac poate nu pe deplin.Pentru ca avem posibilitatea sa visam si de ce sa nu o facem? Dar multi dintre noi depasesc granita dintre realitate si vis.Ar trebuie pastrata o balanta intre cele 2.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@andra4u
Eu incercam sa abordez un subiect mai serios desi ce ai spus tu acolo nu are nici o noima.

| johnjohnyy_2100 a răspuns:

Realitatea pentru mine este ceva c nu o sa punem sa ne dam seama niciodata pentru ca noi am fost influentati sa credem ca tot c este in jurul nostru este de fapt realitatean. ni s-a impus s credem in dumneze doar pentru ca sa nu disparem si sa nu ne mancam uni p alti. d c nimeni pana acum nu a aparut in fata a mii d oameni si sa spuna ca nu exista dumnezeu si ca tot c scrie in biblie a fost adus la cunostinta noasta doar pentru ca sa putem exista si sa evoluam si sa nu ajungem la disparitie, daca facea acest lucru cineva in secunda 2 era acuzat de catre biserica d tot felul d lucruri care de fapt nu exista. realitatea pentru mine deocamdata nu exista pentru nu stiu ce este ea defat, daca exista, cine detine secretul ei de ce nu vrea sa se sacrifice pentru ca lumea sa isi dea seama ca este defat manipulata d catre religie ca doar e cea mai mare putere, cine a scris defat biblia? incerc in fiecare sa sa aflu care este d fapt realitatea ea este in fata noastra dae nu putem defat sa o vedem fiindca suntem prea mult influentati... deja prietene mei incep sa creada ca sunt satanist si ca am inceput sa innebunesc. eu deocamdata atat de atat mi-am dat seama ca creierul controleaza realitatea si daca ma insel demonstratimi