| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Curand o sa dau test la info din G. N. (Grafuri neorientate) si este ceva ce nu am inteles.

Cum poti calcula cate noduri izolate are un G. N. cu n noduri si m muchii? Daca este, de exemplu, 10 noduri si 15 muchii, pot sa desenezi si imi dau seama. Dar am vazut undeva: Sa secalzuleze numarul de noduri izolate al unui G. N. cu 400 de noduri si 500 muchii.

Va rog mult, ajutati-ma! Vot si funda!:*

Răspuns Câştigător
| Măcrin a răspuns:

Trebuie o formulă.
atunci ma gandesc ca se refera la numarul maxim(sau minim) de noduri izolate fiind date nr. de noduri si nr. de muchii.

pentru numarul maxim de noduri punem cat mai multe muchii pe cat mai putine noduri. ne folosim de asta "numarul de muchii intr-un graf complet este nr(nr-1)/2"
in cazul de faţă egalăm nr(nr-1)/2 cu 500. de aici rezulta ca avem 32 de noduri pe care putem cele 500 de muchii. restul de 400-32=368 sunt noduri izolate. deci putem avea maxim 368 de noduri izolate.

pentru numarul minim de noduri izolate inmultim nr de muchii la 2. deoarece punem o muchie la fiecare 2 noduri. rezulta pot fi acoperite toate. deci minimul = 0

4 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Măcrin ţi-a dat răspunsul cel mai exact.
Da' la voi în liceu se practică lucrările scrise la programare?
Când eram în liceu toate astea se făceau la calculator.
Nu de alta dar voi nu sunteţi compilere ambulante şi nu poţi da ctrl+F9 în minte ca să vezi dac-ai scris corect thinking
În fine, baftă la lucrare.

| mihaibrasov a răspuns:

Sa se calzuleze numarul de noduri izolate al unui G.N. cu 400 de noduri si 500 muchii.
Pentru 400 de noduri ai minim 200 de muchii (din fiecare nod pleaca minim o muchie spre alt nod). Iar apoi pentru aceste 400 de noduri atinse mai poti trasa inca o gramada de muchii, mai mult decat 300. Deci cred ca poti avea intre 0 si 300 de noduri izolate. E o logica de moment, nu stau sa aprofundez...

| Măcrin a răspuns:

Parcurgi matricea de adiacenta(sau ce primesti la intrare) si vezi care n-are niciun vecin. marchezi intr-un vector de la 1 la n care are vecin. si cele care raman nemarcate sunt noduri izolate

| maria933 a răspuns:

@Lora.ti-a zis cineva ca asta e tema?
Nu e, stai linistit.