| PangeeaRogvaiv a întrebat:

De ce Luna este galbena si de ce nu are alta culoare- verde, albastra, rosie?
Stim ca Luna este satelitul natural al Pamantului, fara lumina proprie. Atunci de ce in noptile senine, Luna cand rasare noaptea reflecta o lumina galbena si nu de alta culoare?

36 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Iată de ce!

În spirit de glumă...
http://youtu.be/V7EY1ho-nsI

| harciog a răspuns:

Din cauza diferitelor straturi de gaz cosmic sau paturilor de aer pe care le intilneste in calea ei lumina reflectata de luna, in drumul ei pina la ochiul nostru.

| Woodenpints91 a răspuns:

Nu-ţi trebuie doctorat în astrologie ca să-ţi dai seama că luna reflectă lumina soarelui...

| Inferno a răspuns:

Sunt mai multi factori extrem de importanti:
1.) Stratul de pe suprafata lunii, format din praf ca are capacitatea de a reflecta lumina foarte bine.
2.) Luna nu are atmosfera, asa ca lumina ce ajunge si pleaca de pe suprafata ei nu va suporta absolut nicio transformare.
3.) Pamantul ARE atmosfera, iar acest lucru este decisiv inperceperea culorii obiectelor cosmice. Atmosfera poate devia lungimi de unda corespunzatoare anumitor culori si in acest mod culorile pe care ai sa le percepi vor fi diferite. De exemplu: Daca Luna este pozitionata in asa fel incat radiatia electromagnetica (lumina) sa cada perpendicular pe receptor(tu), lumina va parea galbena.
Daca Luna este pozitionata in asa fel incat lumina sa fie tangenta cu suprafata terestra(cand luna se afla la orizont), atunci lumina va parea rosie.
Deoarece, cantitatea de atmosfera ce separa observatorul de sursa este mult mai mare atunci cand luna se afla la orizont decat deasupra observatorului, iar radiatia electromagnetica este deviata mai mult, ajungand la observator doar lumina cu lungimea de unda corespunzatoare culorii rosu.
Pe scurt: Soarele trimite radiatie luminoasa spre Luna, Luna reflecta DOAR O PARTE din acea radiatie spre Terra, si aceasta radiatie se pierde si ea la randul ei datorita atmosferei terestre.

| Inferno a răspuns:

Te-ai uitat repede pe wiki sa vezi ce inseamna radiatie electromagnetica si definitia de acolo te-a derutat. Lumina este radiatie electromagnetica. Dar daca tot dai citate de pe wiki, fara sa le pui in ghilimele de ce nu dai tu draga mea tot citatul? Intre radiatii infrarosii si ultraviolete pe wiki mai scrie un tip de radiatie pe care ai sarit-o. Acea radiatie este radiatia luminoasa cu alte cuvinte lumina. Nu eu sunt cel ce confunda notiunile aici.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru Inferno):

Nu m-am uitat pe nicio wiki, asta imi este meseria. Am pus intrebarea asta pentru amuzament sa vad ce debiteaza mintea romanilor, cei destepti.
Si ce presupune radiatia luminoasa, stii/ ca nu se refera la lumina pe care o stim noi? Hai contrazi-ma!

| Inferno a răspuns:

Utilizatorul "PangeeaRogvaiv" afirma urmatoarele: "Radiatia electromagnetica este un fenomen fizic, in general natural care consta intr-un camp electric si unul magnetic in acelasi spatiu si care se genereaza unul pe altul pe masura ce se propaga.
Tipuri de radiatii de electromagnetice- radiatiile( undele radio), microundele, radiatii infrarosii, ultraviolete..."
Pe situl Wikipedia sunt scrise urmatoarele: "Undele electromagnetice sau radiația electromagnetică sunt fenomene fizice în general naturale, care constau dintr-un câmp electric și unul magnetic în același spațiu, și care se generează unul pe altul pe măsură ce se propagă. radiațiile (undele) radio
microunde
radiații infraroșii,
radiații luminoase,
radiații ultraviolete,
radiații X (Röntgen),
radiații "γ" (gamma - literă greacă)."
Poti trage si tu concluzii acum.
Si DA, radiatia electromagnetica sau radiatie luminoasa este lumina, dar se pare ca nu aveti habar de acest lucru. Pentru a nu lungi discutie prea mult am sa va dau un citat direct de pe wiki, daca in mine nu aveti incredere: Citez: "Din punct de vedere fizic, lumina este o radiație electromagnetică; pentru a fi percepută de om ea trebuie să aibă anumite caracteristici: frecvența trebuie să fie cuprinsă între limitele sensibilității..."
Daca nici acest lucru nu va satisface atunci va confirm si eu acelasi lucru in baza datelor din siturisi carti importante(oficiale) pe care am avut onoarea sa le studiez.

| Inferno a răspuns:

"Asta ai inteles tu din tot ce ai citit acolo ca radiatia luminoasa este de fapt lumina asa cum o stim noi?" Stimabile,eu nu am citit acolo nimic, informatia o cunosteam, spre deosebire de unii ca dumneata ce-si fac cultura de pe wiki eu pot afirma ca am si surse mai de incredere, in plus toata fizica newtoniana si fizica cuantica ne spun acelasi lucru, ar fi fost chiar ciudat ca dupa ce am studiat aceste lucruri sa nu stiu nici macar faptul ca lumina este radiatie electromagnetica. Se pare ca nu are rost sa continuam discutia din moment ce va lipsesc notiuni elementare. Exista doar doua variante: Ca eu sa gresesc si atunci inseamna ca toata fotoelectrica se prabuseste tragand cu ea o mare ramura a fizicii cuantice si a fizici neewtoniene, pentru ca daca eu gresesc greseste si stiinta pe care am studiat-o. Si a doua varianta este ca dumneata sa gresesti si atunci fotoelectrica ramane in picioare.
Dumneavoastra negati si experimentele efectuate de Einstain in baza carora a luat nastere fizica cuantica, sau mai bine spus nici nu ati auzit de ele.
Oricum, la un raspuns ca cele antecedente anunt de acum ca nu am sa mai raspund.

| Inferno a răspuns:

*antecedente

| hunterpainting a răspuns:

Pentru ca reflecta lumina de la soare

| WhatheWow a răspuns:

Luna nu are atmosfera, iar din cauza solului de culoare gri, lumina reflectata este alb-galbuie sau chiar cu o anumita tenta spre gri.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru WhatheWow):

Interesant, dar de unde sti ca solul lunii este de culoare alb-galbuie? Stii ce structura are de este asa? sau ai vazut in poze pe net?

| WhatheWow a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

"The composition of lunar soil varies significantly depending on whether one is considering the lunar highlands (which appear lighter) or the maria (lunar "seas"), which are dark. The lunar highlands are primarily anorthositic rock, which is characterized by a blend of 90% plagioclase feldspar (a class of silicate minerals) with a 10% metallic component like iron or magnesium. The feldspar component is made up of calcium, aluminum, silicon, and oxygen. These rocks are reflective and create moonlight when they reflect the Sun's light back to the nighttime Earth."
http://www.lpi.usra.edu/lunar/missions/apollo/apollo_11/samples/
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=pkBhpaEqNtQ

| WhatheWow a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Mai citeste o data raspunsul caci eu nu am spus ca solul Lunar este de culoare alb -galbuie!
"PangeeaRogvaiv explică (pentru Filosoficus):
Interesant, dar de unde sti ca solul lunii este de culoare alb-galbuie? Stii ce structura are de este asa? sau ai vazut in poze pe net?"

| PangeeaRogvaiv explică (pentru WhatheWow):

Imi cer scuze, am citit mai multe raspunsuri si am gresit mesajul. Nu am facut-o cu vreo intentie anume.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Luna stiam ca este gri.Dar daca sufar de un daltonism intr-o forma mai rara de a confunda galben cu gri te rog sa ma scuzi.

| 1libercugetator1 a răspuns:

Culoarea lunii o da soarele care o refleteaza spre pamant

| PangeeaRogvaiv explică (pentru 1libercugetator1):

Multumesc pentru mesaj. Ai inteles bine ca sunt pasionata de stiinta.
Acum, revenind la intrebarea postata si raspunsul tau, vreau sa te intreb un lucru- esti sigur ca soarele este galben la culoare?

| Lykan a răspuns:

Deoarece luna absoarbe razele soarelui asa ca, cand este intuneric are culoarea razelor soarelui

| PangeeaRogvaiv explică (pentru Lykan):

Soarele este galben? Culoarea lui reala este rosu-incandescent, nu galben. Culoarea galbena o percepem noi, insa ea reprezinta doar o iluzie optica si nu realitatea.

| doctorandus a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Ce cunostinte astronomice demne de radio sant ai. Lumina soarelui este alba, asa ca Soarele e alb (argintiu). http://www.universetoday.com/18689/color-of-the-sun/ si http://solar-center.stanford.edu/sun-today.html

| DanScutaru a răspuns:

Foarte corect, Luna nu are lumina proprie si nici nu va avea, dar ai omis ceva, Soarele. Luna este mereu luminata de Soare si noaptea aceasta se vede foarte bine. Succes

| anamary a răspuns:

Pentru ca luna nu are lumina proprie.Ea este luminata de soare.Iar lumina soarelui...noi o vedem alb-galbuie.
Lumina soarelui este ROGVAIV (culorile curcubeului) dar noi nu putem percepe decat 1-2 culori din lumina soarelui.
Sper ca te-am ajutat... FUNDA?

| AnnealedPride a răspuns:

DA TU ESTI CEA PROASTA! Nu pot raspunde cu litere mici la asemenea imbecilitati debitate! Dar este amuzant.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru AnnealedPride):

Esti un copil nestiutor si fraier dupa cum ai scris aici. Mi ai multe de invatat pana sa intelegi anumite lucruri.Documenteaza-te si pe urma posteaza mesaje, ok?

| Motanime a răspuns:

Pentru ca primeste lumina si caldura de la Soare ..Soarele fiind galben...

| PangeeaRogvaiv explică (pentru Motanime):

Esti absolut sigur ca soarele este galben la culoare?

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

1 soarele lumineaza luna
1 lumina refelctata ajunge in amsofera si din cauza moleculelor din aer luna are culoarea galbena, cateodata luna e rosie cea ce dovedeste cea ce scriu

| Motanime a răspuns:

Nu inteleg de ce ai pus intrebarea daca tu stii deja raspunsul...

| PangeeaRogvaiv explică (pentru Motanime):

Pentru ca zilele trecute, am mai avut o discutie controversata cu un doct daca il pot numi asa. Am pus intrebarea pentru amuzament, dar se pare ca unii au inteles total gresit rostul ei.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru Motanime):

Nu vezi ce raspunsuri sunt pe aici, la ce mod si ce jigniri grosolane? la asta se pricep romanii cel mai bine, contrazisul si jignitul.

| relian a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Nu mai pune intrebari pentru amuzament cum spui.Asta nu este un show site intelegi matale? Te dai mare destept sau desteapta? Atunci cauta sa luminezi pe altii nu sa razi de ei.Se vede ce mult si bine gandesti.Scopul acestui site nu este sa radem de cei care nu cunosc un fenomen anume.Scopul este sa ajutam pe altii daca stim sau avem o explicatie plauzibila si explicata in asa maniera ca oricine sa o poata intelege si din care sa invete ceva. Oamenii de aici intra pe aici, nicidecum sa isi bata joc uni de alti sau mai stiu eu sa arate cat de destepti sant ei aici pe net.Pentru ca in realitate daca intrebi pe multi care aici se dau mari zmei fara o carte in mana sau acces la internet deja incep sa se balbaie.E foarte usor sa mergi intro carte sau pe net sa citesti ceva apoi sa vii aici sa arunci o formula o definitie si sa arati vai ce tare si mare sant eu.Acea formula sau definitie cel care a citit-o va trebui sa o expuna folosind cuvintele lui si pe intelesul oricui.Deabia atunci poti spune da uite omu asta a citit si a inteles ceea ce a explicat.Si fara sa trimiteti lumea mai stiu eu pe ce siteuri, pentru ca omu de aia intgra aici sa citeasca aici o explicatie care altundeva el nu o poate gasi. Oriunde ai merge pe oricare site nu o sa gasesti explicatii pe intelesul tuturora.Si cred ca sitele asta asta a incercat sau incearca.Asa nu e nevoie sa trimiti pe nimeni pe wilki sau mai stiu eu sa caute nu stiu ce carte pentru ca oricine stie sa caute intr-o carte sau pe net.Problema este ce gasesti in acea carte sau daca ce scrie acolo te lumineaza.Scuze daca am facut un comentariu pe linga subiect si sper ca nu am deranjat cu ce am spus sau cineva sa se simta jignit.Numai bine

| PangeeaRogvaiv explică (pentru relian):

Nu ma dau mare in niciun fel, iar la inceput cand mi-am facut si eu cont pe site-ul asta, l-am facut pentru ajutor, fie sa primesc, fie sa dau altora care au nevoie de el, fie sa avem discutii libere, omenesti, fiecare sa ne spunem parerile, nicidecum sa ne jignim sau sa ne dam in cap unii altora pentru ca unul dintre noi posteaza ceva pe acest site sau isi spune si sustine o parere proprie. Ceea ce nu ai inteles tu, este faptul ca intr-o tara ca Romania nu poti discuta deschis, din cauza unora care se dau sau se cred mari "docti", dar ei sunt de fapt niste nulitati. Ce am patit eu zilele astea, ca in loc am niste discutii deschise, frumoase, am avut parte numai de jigniri si injurii. Tu consideri ca este normal sa ne comportam astfel? sa nu avem dreptul la opinie? sa ne ia toti in ras si sa-si bata joc de noi?

| relian a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Ba da poti avea dreptul la opinie dar in alta maniera. Vorbestele frumos arata-le ca nu iti pui mintea cu ei si o sa vezi ca ei singuri se vor lasa pagubasi.Zic asta din experienta.Eu am intgrat pe siteuri americane si acolo toata lumea vorbeau frumos civilizat etc.La un moment dat chiar eu am inceput sa intreb de ce nu sant femei frumoase de ce sant urati si etc.Si ce crezi? Nimeni nu ma baga in seama dar sitele nici nu ma bloca.SI am inceput sa-i fac prosti urati etc si degeaba eu eram cel ignorat de restul.Ei isi vedeau de conversatiile lor in continuare ca si cand eu nici nu eram pe acolo. Unia ma intgrebau cine sant si de ce vorbesc asa dar fara sa ma jigneasca si ei la randul lor.Am facut asta sa vad reactia lor.Intradevar americanii nu-s ca noi romanii, insa si cei din Romania pot fi educati.Dar nu raspunzandule la fel cu jigniri sau sa fim si noi sau sa aratam ca santem "docti"ba dimpotriva sa le vorbim cat mai frumos si cat mai simplu.Incearca sa elimini definitiile si formulele si o sa ai surpriza.Eu am pus aici o intrebare la care absolut nimeni na incercat sa dea un raspuns.De ce? Pentru ca am specificat acolo cine da raspuns fara definitii fara formule si chestii de genul asta.Si deocamdata nimeni na spus absolut nimic nici sa injure nici sa comenteze ceva chiar in gluma.Cei care au acest site nu incearca se pare nimic.Doar banii ii intereseaza si asta fac. Daca au trafic pe aici le vin si bani cauza pentru care lasa lumea sa vorbeasca orice si oricum.Acest site ar trebuie sa fie ceva de ajutor asa cum spune si titlu insa se pare ca banii vorbesc.Si eu am intrat pe aici la fel sa gasesc ceva explicatii.Insa nu am gasit nici o explicatie ala.Mai toti isi dau cu parerea sau arunca formule si definitii luate din carti sau de pe net.Nu de aia avem nevoie aici. Avem nevoie de explicatii simple sa inteleaga o persoana de 80 de ani cat si una de 7 ani.Sa cauti sa explici dand exemple din viata de zi cu zi a oricui, sa dai explicatii folosind orice are la indemana fiecare si cu care sau intilnit macar odata in viata.Asa vad eu un site de unde sa ai ce invata si sa spui da plec de aici cu ceva. Iara cei care administreaza sitele asta sa faca o rubrica pe aici unde sa posteze doar subiectele care au primit raspuns clar real si verificat.Si eu am fost in Romania si e asa cum spui tu toti sant mari destepti toti stiu de toate pentru toti.Mai ales astia tinerii.Insa am incercat sa le explic si sa le aduc dovezi ca nu este cum cred ei.Si ce am observat etste ca pot fi schimbati pot sa accepte pina la urma realitatea daca stii cum sa ii iei.Wow ce mai am scris si eu pe aici romane.Gata sper ca nu te-am plictisit.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru relian):

Asta incerc sa fac, dar acum vreo 2 zile au inceput sa ma ia la misto, sa ma faca proasta si in alte feluri ca eu habar nu am despre nimic, iar altii sunt "toba de carte" pe langa mine. Aici nu poti vorbi normal, cum spuneai si tu, fie blochezi accesul celor care te jignesc, fie le raspunzi pe masura. Dar am inteles ca raspunzandu-le la provocari nu fac altceva decat sa-i atat si mai rau. Asta-i Romania in care traim, iar de multe ori iti spun sincer ca imi este rusine sa recunosc ca sunt romanca. Nu m-ai plictisit, imi face placere sa vorbesc.