| Alex1510 a întrebat:

Dublu, triplu, cvatruplu, ce urmeaza? (pana la zece)

Răspuns Câştigător
| RoyDupuis a răspuns:

2 - dublu (indoit); 3 - triplu (intreit); 4 - cvadruplu (impatrit); 5 - cvintuplu (incincit); 6 - sextuplu (insesit); 7 - inseptit; 9 - innoit; 10 - inzecit

1 răspuns:
| RoyDupuis a răspuns:

Numeralele multiplicative

Numeralele multiplicative arată în ce proporţie creşte o cantitate. Se formează de la numeralele cardinale propriuzi-se, de regulă, simple, cu ajutorul prefixului –în(-îm) și a sufixului –it: în + doi + it = îndoit; în+ trei + it = întreit etc. În limba literară, se folosesc doar numeralele multiplicative formate pe baza numeralelor de la doi până la șapte (îndoit, întreit, împătrit, încincit, înșesit, înșeptit), precum și pe baza numeralelor zece, sută, mie (înzecit, însutit, înmiit)

Numeralele multiplicative care determină un substantiv au valoarea adjectivală (câștig întreit), iar când determină un verb au valoare adverbială (A câştigat întreit).

sursa:
http://cumsescrie.ro/numeralul/