| anonim_4396 a întrebat:

Salut, este adevarat ca leaganul civilizatiei crestine a pornit din Egipt?
Si ma mai intereseaza daca noi putem citi biblia azi datorita grecilor? Asa spunea un predicator, cai- suntem recunoscatori.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Depinde de predicatorul unde ai auzit chestia asta.

| romeo78 a răspuns:

Biblia nu o citim datorită grecilor. Primele biblii erau în limba mozaică. Ulterior, apostolii, în regiunile unde au ajuns au găsit adepți culți, care știau să citească și să scrie.
Limba greacă era limba dominantă în estul Europei, alături de limba latină. După ce s-a legalizat religia creștină de Împăratul Constantin, prima dată s-a folosit greaca, la slujbele oficiate.
Imperiul Roman folosea latina. După destrămarea imperiului roman o perioadă se foloseau ambele variante de scriere.
După ruperea creștină în catolic și ortodox, capii bisericilor au hotărât ca în capitala Papei, care era la Roma, să se folosească doar latina.
Iar, în capitala bisericii ortodoxe, aflată în Bizanț, la Constantinopol, actualul Istanbul, să se folosească limba greacă.
După apariția tiparului, după 1500, s-a început a se tipării biblia în limba natală a fiecărui stat.

| RAY a răspuns:

Dz stie si asta, de ce ai intrebat?

| Digikey a răspuns:

Pana la urma Moise a fost egiptean. Faza cu evreul mititel lasat sa pluteasca in cos de nuiele etc, etc face parte din poveste dar nu este adevarata.
Oricum vorbea egipteana si era initiat in artele lor sacre.

| TheWznd a răspuns:

Legănul civilizației din punct de vedere istoric este Semiluna Fertilă. Acolo au apărut primele comunități umane, acolo au apărut primii agricultori și îmblânzitori de animale, acolo au fost descoperite primele documente scrise. Semiluna fertilă e zona pe care s-a dezvotat Mesopotamia. Pe teritoriul acela azi se află Irak, Siria, Palestina și o părți din țările vecine.

| leo59 a răspuns:

Ceștinismul a apărut în Ierusalim(Îsrael). Aici s-a coborât Sf. Duh și s-întemeiat Biserica. Aici a murit și a înviat Domnul și de aici a pornit propovăduirea Evang. Noul T. a fost scris în lb. gr. Chiar și traducerea V T se făcuse (Septuaginta), tot în lb. gr. Ceea ce tr. spus este faptul că civiliz. si cultura europeană se întemeiază pe civilizația greco-romană.