| Wordofthat999999 a întrebat:

Exista oameni si in alte galaxii? Sau din galaxia noastra, adica exista milioane de galaxii si planete si ma gandesc ca este imposibil sa existam doar noi in tot acest univers, as vrea mai multe detalii ca ma fascinează subiectul asta sau in general despre astronomie.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Numai exista oamenii in alte galaxi si doar pe pamant atat, exista poate alte forme de viata in univers

| T0T a răspuns:

Cine spune că e imposibil? Nu există nicio dovadă, chiar dacă într-adevăr, probabilitatea e una destul de mare. Însă nu văd de ce ar fi imposibil. Până la urmă dacă tu trăiai înainte să apară primele corpuri cerești îți ziceai iar că e imposibil să se formeze niște ființe inteligente tot din probabilitatea foarte mică, dar uite că a fost posibil. Până nu apar dovezile, nu ne putem exprima în sensul ăsta. Dacă chiar existau alte ființe inteligente de ce nu ne-ar fi dat niciun semn? Având în vedere vârsta extrem de mare a universului e de asemenea din punctul tău de vedere imposibil ca în 10 miliarde de ani să nu apară alte specii. Păi în ăia 3 miliarde de ani care au mai rămas până la noi aveau timp o grămadă să avanseze și evolueze mult mai mult ca noi. Atunci dacă au avansat au avut și o șansă extrem de mare să colonizeze universul. Dar nu sunt nicăieri. Unde sunt? Asta ne spune că ori chiar e posibil, ori speciile respective s-au autodistrus sau dispărut ceea ce ne spune că formele de viață inteligente tind la autodistrugere și dispariție ceea ce nu e o veste bună pentru noi, ori dintr-un motiv care mie unuia chiar îmi scapă, se ascund extrem de bine.

| Theo94 a răspuns:

Exista si alta forma de viata in univers, ar putea exista de la bacterii pana la civilizatii foarte avansate, oameni (tot forma de viata) doar pe pamant.

Răspuns utilizator avertizat
| JustAskingBruh a răspuns:

Uita te la filmul, interstelar

| BucurCristina a răspuns:

Oamenii de stiinta zic ca nu exista dar dupa parerea mea este imposibil sa nu existe si alte forme de viata.
Nu se stie,poate sunt chiar in sistemul nostru solar.A ajuns cineva pe alta planeta in afara de marte si satelitul pamantului,Luna? Raspunsul e nu.
Stiu la ce te gandesti,pe alte plantete e ori prea frig ori prea cald, asta pentru noi, dar pentru alte fiinte care sunt facute special pentru a trai acolo, mediul este perfect.
Poate nu exista fiinte asa avansate ca noi dar rame sau alte chestii asemanatoare sigur exista.
Asta e parerea mea nu inseamna ca e si corecta, dar asta cred eu. happy

| SpKH a răspuns:

Fumeaza DMT