| Raluca7761 a întrebat:

Credeti ca exista viata pe planetele din galaxia noastra? Dar pe planete din alte galaxii?

16 răspunsuri:
| wales a răspuns:

Mi-ar fi plăcut să fie astea filmele mele, dar nu sunt.
Bineînțeles că știu care este opinia oamenilor de știință creaționiști, dar tu știi? Părinții științei moderne au fost majoritatea creștini, un Newton, un Pascal, un Faraday sau Boyle și foarte mulți alții, inclusiv cei contemporani sau majoritatea cosmologilor vezi filmul ". Institutul de științe care a realizat aceste documentare se numără printre primele institute de știință din lume ca importanță și aportul adus pentru întreaga lume a științei.

| wales a răspuns:

Dragă Bluebios

Ce nu înțelegi, sunt institute creaționiste și institute evoluționiste, sau tu crezi că doar ce te reprezintă pe tine este adevărat? Cred că nu ești atât de naiv să crezi că vei găsi totul pe google printr-un singur search. Informația sănătoasă se află în alte publicații, sau google e sfânt pentru tine? Institutul de științe în cauză este în parteneriat cu foarte multe institute de știință și lucrări multiple cu NASA. Oamenii de știință din documentar nu sunt angajați la institutul respectiv, ei sunt colaboratori, mulți lucrând la agenții guvernamentale. Critici fără să cunoști. Urmărește mai întâi documentarul și după ce-l vizionezi, arată-mi exact unde au greșit în afirmații acei oameni de știință.
Arată un argument concret " în episodul " x " la minutul " y " respectivii au făcut următoarea afirmație greșită..."
Altfel e ușor să critici din public pe cel de pe scenă.

| MMihai a răspuns:

Statistic vorbind ar trebui să existe viață, pe diverse planete din alte galaxii, dacă ar fi condiții de viață acolo!
Deci dacă pe acele planete, unde să fie o gravitație suficientă ca să existe atmosferă și să fie și apă acolo.

| Ecea a răspuns:

In galaxia noastra exista o posibilitate foarte mica sa exista viata,deoarece difera mult temperatura pe planete, pe unele prea cald, pe altele prea frig.

Pe alte galaxii sunt 100 % convins ca exista viata, deoarece exista multe sisteme solare si exista o posibilitate destul de mare ca o temperatura de pe o planeta care se afla in alt sistem solar sa fie asemanatoare cu a noastra.
Oricum, au spus baietii mai sus destule.

| bluebios a răspuns:

Avand in vedere numarul enorm de stele din univers care au planete care orbiteaza in jurul lor este imposibil de conceput sa nu mai existe planete similare pamantului, iar daca o planeta are conditiile necesare ca viate sa se dezvolte este doar o chestiune de timp ca ea sa apara si sa evolueze. Din pacate distantele dintre aceste planete capabile sa sustina viata sunt enorme.

http://www.youtube.com/watch?v=V9HLIOnTapE

http://www.youtube.com/watch?v=iudHPc3R3rM&feature=relmfu

http://www.youtube.com/watch?v=-JZgzhMqHU8&feature=relmfu

Nu-ti recomand sa-ti pierzi vremea urmarind filmuletele de la userul wales, care nu au nici o treaba cu stiinta, ci sunt niste filme de indoctrinare religioasa menite sa spele creierii omenilor care incerca sa-si puna intrebari.

| bluebios a răspuns:

@wales Termina cu propaganda aiurea. Stii foarte bine ca parerea omenilor de stiinta este alta decat in filmuletele tale.

| bluebios a răspuns:

@wales

1) Da intr-adevar toti acei fizicieni enumerati de tine au fost intr-adevar crestini, dar ia in calcul si faptul ca au trait cu niste sute de ani in urma.

2) Sincer nici nu a fost nevoie sa ma uit la genericul de final ca sa-mi dau sema ca este facut de "Dicovery Institute". Acesta organizatie nu este un institut stiitific, nu face cercetare de nici un fel, pentru simplu motiv ca ei se ocupa de indoctrinare creationista. Pomoveaza conceptul de "Inteligent design", un concept combatut de marea majoritate a oamenilor de stiinta (si cand spun marea majoritate ma refer la toti mai putin doi trei "dusi cu pluta"). Realizarile stiitifice ale "Discovery Institute" sunt 0, pentru ca nu se ocupa de stiinta.

Mai multe despre acest "institut" poate fi gasit aici:

http://www.youtube.com/watch?v=sxw3wkOuCys

http://www.youtube.com/watch?v=3MKco9ynI8A

| bluebios a răspuns:

@wales "Institutul de științe care a realizat aceste documentare se numără printre primele institute de știință din lume ca importanță și aportul adus pentru întreaga lume a științei".

Cum poti sa sustii acest lucru si inca sa pretinzi ca nu faci propaganda. Pe ce te bazezi cand spui asa ceva. Acest institut are ca principal obiectiv negrea evolutiei si a Big Bang-ului, iar reusitele lor in materie de stiinta sunt ceteva lucrari acceptate de niste publicatii de mana a doua. Acesta e lista, am luat-o de la ei de pe site din sectiunea research (http://biologicinstitute.org/research/) si cuprinde lucrarile publicate de ei incepand cu 2005 cat acest institut a fost infiintat:

D’Andrea-Winslow L, Novitski AK (2008) Active bleb formation is abated in Lytechinus variegatus red spherule coelomocytes after disruption of acto-myosin contractility. Integrative Zoology 3: 106-113. doi:10. 1111/j. 1749-4877.2008.00086.x

Axe DD, Dixon BW, Lu P (2008) Stylus: A system for evolutionary experimentation based on a protein/proteome model with non-arbitrary functional constraints. PLoS ONE 3: e2246. doi:10. 1371/journal.pone. 0002246

Sternberg RV (2008) DNA codes and information: Formal structures and relational causes. Acta Biotheoretica doi:10. 1007/s10441-008-9049-6. PMID: 18465197

Gonzalez G (2008) Parent stars of extrasolar planets - IX. Lithium abundances. Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, Online Early Articles doi:10. 1111/j. 1365-2966.2008.13067.x

Duren RW, Marks II RJ, Reynolds PD, Trumbo ML (2007) Real-time neural network inversion on the SRC-6e reconfigurable computer. IEEE Transactions on Neural Networks 18: 889-901. PMID: 17526353

Gonzalez G, Laws C (2007) Parent stars of extrasolar planets VIII. Chemical abundances for 18 elements in 31 stars. Monthly Notices of the Royal Astronomical Society 378: 1141-1152. doi:10. 1111/j. 1365-2966.2007.11867.x

Gravagne IA, Marks II RJ (2007) Emergent behaviors of protector, refugee and aggressor swarms. IEEE Transactions on Systems, Man and Cybernetics, Part B: Cybernetics 37: 471- 476. PMID: 17416173

Weinschenk JJ, Combs WE, Marks II RJ (2007) On the avoidance of rule explosion in fuzzy inference engines. International Journal of Information Technology and Intelligent Computing 1, #4.

Gonzalez G (2006) Condensation temperatures trends among stars with planets. Monthly Notices of the Royal Astronomical Society: Letters 367: L37-L41. doi:10. 1111/j. 1745-3933.2005.00136.x

Gonzalez G (2006) The sun’s interior metallicity constrained by neutrinos. Monthly Notices of the Royal Astronomical Society: Letters 370 : L90–L93.
doi:10.1111/j.1745-3933.2006.00197.x

Gonzalez G (2006) The chemical compositions of stars with planets: A review.
Publications of the Astronomical Society of the Pacific 118: 1494-1505 (invited review paper). doi:10. 1086/509792

Gonzalez G (2005) Habitable zones in the universe. Origins of Life and Evolution of Biospheres 35: 555-606. doi:10. 1007/s11084-005-5010-8

Keller D, Brozic JA (2005) Framework model for DNA polymerases. Biochemistry 44: 6877-6888. PMID: 15865433

Shapiro JA, von Sternberg R (2005) Why repetitive DNA is essential to genome function. Biological Reviews 80: 227-250. Review. PMID: 15921050

von Sternberg R, Shapiro JA (2005) How repeated retroelements format genome function. Cytogenetic and Genome Research 110: 108-116. PMID: 16093662

Cu 15 articole vor ei sa revolutioneze stiinta, cu asta combat ei evolutionismul si cosmologia si asta se pun ei impotriva intregii comunitati stiitifice? Pai daca pun aici lista de lucrari acceptate spre publicare de la un sigur profersor din Politehnica Bucuresti de exemplu este de cateva zeci de ori mai mare decat cat au publicat astia toti la un loc.
Daca te uiti pe titluri o sa observi ca in acest Biological Institute (parte a Discovery Institute care se ocupa cu cercetarea) se ocupa si de biologie si de cosmologie si de retele neurale si asta cu doar o mana de o oameni (http://biologicinstitute.org/people/).

| bluebios a răspuns:

Draga wales,

Din umilele mele cunostinte despre mediul academic stiu ca valuarea unui institut de cercetare se masoara dupa numarul de publicatii acceptate de diverse publicatii stiintifice internationale. Fara sa fiu in nici un fel partinitor, pot sa spun ca rezultatele cercetarilor facute de "Discovery Institute" ( http://biologicinstitute.org/research/ ) sunt chiar penibile. Uite cum arata rezultatele in cercetare ale unui institut serios cum ar fi Massachusetts Institute of Technology ( http://web.mit.edu/research/category/ )

| Birjaru a răspuns:

De ce neaparat pe planete? Gandeste-te la o civilizatie cu milioane sau chiar miliarde de ani in fata noastra...ce planeta le mai trebuie alora? Aia practic nu exista dupa regulile intelese de noi.

| Zangetsu a răspuns:

Un sistem solar este format din mai multe planeta, galaxia este formata din milioane de stele care la randul lor pot fi orbitate de planete. sa nu mai zic de univers care este format din milioane de galaxi. eu zic ca probabilitatea sa existe viata pe planete din galaxia noastra sau alte galaxi este destul de mare.

| BrunetteGirl01 a răspuns:

In galaxia noastra nu stiu daca exista alta planeta cu locuitori in afara de terra.In legatura cu alte galaxii ma gandesc ca nu are cum sa fim singurii locuitori ai universului...sunt milioane de galaxy, mi se pare absurd sa fim noi singurii locuitori ai universului.Probabil in fiecare galaxie exista viata...

| Crazyghost a răspuns:

D sunt destul de sigur... Doar gandeste-te! Sunt miliarde de stele intr-o galaxie si miliarde de galaxii in univers. Pot orbita planete in jurul fiecarei stele. Ca sa existe viata planeta trebuie pusa la distanta potrivita de steaua respectiva, si steaua trebuie pusa in locul potrivit in galaxie. Sansele sunt sa mai existe viata sunt extrem de mari

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Universul colcaie de viata.

| Lavazza_5427 a răspuns:

Aici fiecare vine cu ideea lui. Intr-un fel e si da si nu (dupa parerea mea). Nu spun ca NU are cum sa existe. Ba chiar are. Dar alta chestie ciudata pe care nu mi-as putea sa mi-o explic. Macar sa mi-o explice cineva. Daca exista extraterestii, de unde treaba cu "farfuriile zburatoare", "OZN-uri" etc? De unde au ei materialele necesare sa le constriasca daca nu au nici macar apa pe planete. Nu se acorda asa de multa atentie subiectului asta, dar nici prea putina. Deci nu prea stiu ce sa zic. Si da si nu.