| anonim_4396 a întrebat:

Salut, Femeile pot fi rationale? Monogame?
Ma refer aici din propria constiinta.
Nu radeti ca intreb asta, dar traind in comunism am fost invatat inca de mic ca femeile gandesc doar emotional si nu pot gandi rational.
Si am invatat lucruri cum ar fi, ca ele trebuiesc controlate de noi barbatii, ca altfel daca ar face ce vor ar fi mereu dispuse sa insele.
Cam asa am trait eu timp de 10-15 ani, cu principiile astea.

57 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

"în 16 Aprilie | ElKarlos a întrebat:
Ma tot gandesc ca trece timpul si nu voi avea iubita prea curand, fac 25 de ani..."

2021 - 25 = 1996

Explica-ne mai pe larg cum ai trait in comunism.

| DanielVălean a răspuns:

Fără supărare, dar mi se pare o mentalitate total greșită. Ca și bărbatul, femeile au conștiința lor proprie. Dedicarea femeii unui singur bărbat este, după părerea mea, o trăsătură care trebuie formată în timp, prin educație, încă din copilărie. Ce e drept, la maturitate orice femeie poate simți tentația de a înșela, dar acolo intervine rațiunea și conștiința de care am discutat și va cataloga această acțiune ca fiind una imorală. Dar, să fim serioși, bărbații nu au nici măcar puțină dorință de "ceva nou"?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Mai foloseste si inca o pers contul happy nu mai da mesaje inutild ca induci oamenii in eroare

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru DanielVălean):

Inteleg ca si ei inseala, de fapt nici nu stiu cine inseala mai mult...dar eu unul nu as putea face asta vreodata....parerea mea e ca cine face asta nu mai are sentimente.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Hyacinth):

Nu mai interpreta gresit. Ma refer emotional, cand vine vorba de inselat sau sa spuna ca nu mai este atras de tine fara vreo justificare, etc. Si multe altele. Dar repet poate am inteles gresit, poate si barbatii fac la fel.

| Pnin a răspuns:

Mi-e scârbă.

| DanielVălean a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt de acord cu tine, nici eu nu încurajez în absolut nicio formă înșelatul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Hyacinth):

E adevarat ca multi barbati bat femeile, dar cine le pune inca sa stea cu bestiile alea? Stiu femei care isi iubesc sotii si le mai da cate o palma la sotiile lor, si ele considera ca e in regula..serios? Si daca nu ar fi atat de naive, nu s ar casatorii cu un psihopat

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Felicitari, esti misogin.
Si tata a trait in comunism si cu toate astea are o gandire sanatoasa si respectuoasa față de femei.
Schimb-o si tu. Macar din respect pentru mama ta. Daca nu pentru alte femei sau viitoarea ta iubita (ceea ce nu vei avea daca vei mai fi misogin).

,, Femeile pot fi rationale?"
Intrebare: tu ai vazut vreodata profe de mate? Femei care lucreaza in firme de marketing?
Femei care joaca șah?
In ce grota traiesti?
Mama ta stie ca tu o crezi irationala?

Inteligenta emotionala este la fel de importanta ca cea analitică. Femeia le are pe amandoua.

Ca plange la un film trist sau la un animal ranit, se cheama bunatate, empatie.
Iar daca nu o ai, nu te face mai inteligent. Te face doar insensibil si posibil psihopat.

,, trebuiesc controlate de noi barbatii"
Dar cine sunteti voi, barbatii?
Forte supranaturale ale planetei?
In ce filme traiti voi, persoanele misogine?
Suntem in secolul 21 si fiecare face ce vrea cu viata sa.
Nu suntem in jungla.
Nu suntem in haita.
Unul sa-l controleze pe altul.
Si regret sa-ti stric visurile misogine, dar multe companii si afaceri sunt conduse de FEMEI.
Presedinta R.Moldovei e tot o FEMEIE.
Femeia nu e un animal prost fara cap. Sau un sclav al batbatului

,, daca ar face ce vor ar fi mereu dispuse sa insele"
Hai pe bune?
Si mai exact ce faceti voi barbatii ca sa o opriti sa va insele?
O legati cu lanturi de calorifer?
O bateti?
O violati ca sa o pedepsiti?
Daca o femeie vrea sa te insele o va face oricum. Nu poti opri asta.
Dar stai linistit ca si batbatii inseala. Daca nu chiar mai mult.

Comentariul asta nu e cu rea intentie.
Dar m-am saturat de gandirea asta de bolnav mental ca unii trebuie sa ii controleze pe altii.

Faptul ca ai trait in comunism NU iti da nicio scuza sa gandesti asa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Explică-ne cât de emoționale sunt femeile în timp ce dai cu controllerul de pereți că ai pierdut la FIFA rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tipic romanului (prost).
Mereu sa dea vina pe victimă.
Dar pe atacator nu.
Daca un barbat bate o femeie,,, femeia e de vina ca a stat cu el".
Dar barbatului nu e de vina?
Ca el A BATUT-O?
Barbatii pot face orice **** ca tot vina femeii e?

Si ele stau din cauza a ceva ce se cheama,, iubire".
Nu cred ca tu stii de acest termen si nici nu o sa afli vreodata.

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aha, deci eu induc oamenii in eroare, nu diferitele persoane care folosesc acelasi cont. Am inteles...

Ai o logica de fier, si o viziune asupra lumii de cacao.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cati hate-ri o sa apara laughing Ba frate vreau sa va vad parerea cu privire la intrebarea mea, nu ma intereseaza sa criticati si nu sunt interesat sa ma contrazic cu voi.
Vreau sa-mi raspundeti rational la aceasta intrebare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu cine face asta e bolnav clar, nu vad un om normal sa faca asa ceva.
Si eu vorbesc serios, am si zis sa nu radeti de mine laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt misogin bai terminatule sau terminat-o. sau ce esti tu, Din contra eu sustin egalitatea de gen, egalitatea asumata.
Niciodata nu voi accepta sa bat o femeie sau sa o jignesc.
Eu doar ti-am spus ce am invatat pana acum.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Din contra mi-as dori sa am linga mine o femeie care sa sa i-a decizii bune, si sa le accept, sa vada ca am incredere in ea, sa fie deschisa cu mine, cineva sa aprecieze barbatul sensibil cum sunt eu, nu pe toti batausii, smecherii de care multe femei sunt atrase, asta e realitatea poti sa nu fi de acord dar majoritatea femeilor aleg pe baietii rai si asta nu voi intelege, la un moment dat vor ridica mana la ele sau le vor jingii. Eu nu voi putea face asta vreodata

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si inca o chestie, am pus intrebarea si din frustrare ca nu mai gasesc o fata serioasa care sa isi asume sa stea cu cineva, am intalnit tipe care si-au batut joc de mine, dupa ce au avut o aventura, doua cu mine m-au dat deoparte. Nu au vrut sa continuam sa se lege ceva frumos.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

,,sustin egalitatea de gen"
Tot tu:
,, ele trebuiesc controlate de noi barbatii"
Cam multa ipocrizie aici.
Totusi daca ma jignesti putem incheia discutia aici.
Iar la faza ca femei din trecut si-au batut joc de tine: nu e vina altor femei ca una si-a batut joc, nu e ok sa te razbuni pe un intreg grup de peroane doar pentru ca cineva ti-a facut ceva.

Extrrm de multe femei au fost sutuite de barbati, si le vezi ca pun intrrbari sexiste aici? Nu happy

| troleibuz a răspuns:

Oamenii NU sunt fiinte monogame. Ratiune avem toti, din acest motiv ne numim oameni și nu animale. Toti oamenii au emotii. Inselatul tine de caracter, nu de gen. Personal am cunoscut multi baieti care se laudau ca duc vieti duble. Cat despre femeile abuzate, abuzul este psihologic mai intai de toate. Nu e vina lor. E vina educatiei ca au fost incurajate sa accepte orice doar ca sa nu se faca de rușine in sat (tot ele, barbatii niciodata).
Nu poti sa gandesti rational si sa consideri femeia inferioara.
Intrebarile de genul asta nu isi au rostul in 2021. Se presupune ca am evoluat. Nu mai traiti după generalizari ei stereotipii. Daca nu ai succes in relații, poate cauti unde nu trebuie? Poate nu stii sa citesti omul? Eu nu am citit nimic inca despre legea atractiei, dar eu atrag fete exact ca mine. Serioase, studioase, ambitioase. Schimba ceva. Sa urasti un gen întreg pentru două-trei fete aiurea nu e rational. Femeile sunt hartuite zi de zi și totusi rar vezi misandre.

| DarthNiger a răspuns:

Daca ai pus o asemenea intrebare fara pic de retinere asta inseamna ca nu ai intalnit niciodata o femeie in viata ta sau nu ai purtat niciodata o conversatie cu o femeie, ceea ce este un mare mister pentru mine.
Ti se par cumva ca femeile pe care le vezi pe strada sau in general in jurul tau, sunt anormale? ti se par ca se comporta ca niste maimute fara rationament? ti se par ca au scapat dintr-o pestera si au ajuns in societate de curand?
Daca nu ti se par, atunci tragi tu concluzia la intrebarea ta fiindca raspunsul mi se pare destul de evident cel putin pentru mine.

| Ofiintă a răspuns (pentru anonim_4396):

"Mai folosește inca o pers contul", folosește pe naiba, ești frustrat pentru ca nu ai avut parte de vreo femeie până în prezent.

| Ofiintă a răspuns (pentru anonim_4396):

"Vreau sa imi raspundeti rational la aceasta intrebare".
Răspunsurile sunt chiar rationale vis a vis de o intrebare derivată din viziunea limitata ale unei persoane, care, cel mai probabil își petrece timpul stând în casă cu perdelele trase.

| Drimmero a răspuns:

Pot fi rationale foarte bine, cunosc destule cu care se poate discuta rational orice si oricand. De obicei ele sunt mai sensibile de fel, mai empatice, dar e un lucru simpatic asta, dar multe pot fi mai rationale decat unii barbati in situatii cand se cere ratiunea, la fel si unii barbati sunt mai rationali decat unele, depinde de fiecare persoana. Evident ca pot fi si monogame, depinde si de tine nu doar de ea, adica cum reusesti sa o mai atragi, sa mentii flacara, sa o surprinzi, bla bla

| gritt a răspuns:

Bine. Acum maturizeaza-te.

| Zuzu1991 a răspuns:

Lal
pe vremea evului mediu se credea SERIOS ca o femeie nu poate manui sabia pentru ca daca e lovita ii sunt afectate ovarele, oriunde ar fi lovita si daca poarta armura sau nu

ce spui tu este ABSOLUT EXACT ACELASI LUCRU!
prejudecati imbecile de care e plina lumea asta, inclusiv la case mari in rrrrrominica, IN PREZENT, de gen: "nu vrem femei piloti de vanatoare care sa nu fie disponibile 3 zile pe luna" angry

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și dacă ai trăit așa, acum cum trăiești?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

IDeea e ca eu sunt foarte frustrat si nu imi mai pot imagina nici o femeie care sa fie cu mine, sa fie loiala, nu stiu de ce gandesc asa.
Dar am incercat pe parcursul vietii sa leg cateva relatii si efectiv, prima oara m-au mintit, imi faceau complimente, ca sunt un tip foarte dragut iar peste un timp, spuneau ba ca nu ne potrivim, ba ca nu avem nimic in comun.
Si majoritatea au mintit, cel putin asa inteleg eu, cu ultima tipa a spus ca sunt simpatic ca sunt un tip timid, apoi peste un timp a spus ca nu ne potrivim pentru ca si ea este introvertita.
Si cam asa am fost dezamagit de majoritatea fetelor, nu inteleg de ce se comporta asa.....sigur ca nu spun ca toate sunt la fel dar acum mi-am schimbat parerea despre femei pentru ca de ultima m-am atasat si ea mi-a lasat imediat papucii, nici nu i-a pasat de asta, m-a sunat intr-o seara si mi-a spus ca nu ne potrivim. Adica serios chiar nu am cum sa cred ca exista femei loiale dupa ce am patit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Ideea e ca toti spun ca femeile se ataseaza si iubesc mai mult, dar eu vad asta invers, din ce am intalnit doar eu am fost pierzatorul care s-a atasat.