| RAY a întrebat:

Sunt oare femeile mai emotionale ca barbatii? Se lasa femeile mai repede conduse de impulsul sexual, emotional fata de barbati? Barbatii gandesc mai rational?

39 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

O sa ma uit sa vad daca mai gasesc studiul. Dar sa zicem ca disponibilitatea pentru sex (dupa ca incepe o relatie) a femeilor ajunge la cea declarata de barbati dupa prima zi abia dupa 30 de zile (in medie, exista extreme in cazul ambelor sexe). Practic abia dupa o luna vor sa faca sex la fel ca noi in prima zi.

Cat despre rationalitate..depinde. Daca te referi tot la relatii, barbatii se ataseaza mai repede (suntem programati sa ne placa repede de tipa sa rezolvam cu copilul) deci sufera mai tare dupa despartiri, in cazul relatiilor scurte, insa in relatiile de lunga durata atasamentul e mare initial si nostru scade oarecum in timp, iarin cazul femeilor urca constant (atat timp cat relatia merge ok) din simplul motiv ca ele sunt programate ca dupa ce si-au gasit un tip care pare ca e in stare sa aiba grija de copii vor sa se tina de el.

Cat despre restul subiectelor tot oamenii sunt rationali..in felul lor si sunt alti factori care conteaza mult mai mult decat genul.

| RAY explică (pentru RoCkKiD):

Ar fi foarte bine daca ai gasi acel studiu, sa vedem din punct de vedere stiintific, desigur ca nu exista nici un adevar absolut, generalizari

| RoCkKiD a răspuns (pentru RAY):

Ai noroc ca sunt bun la cautat studii.

Lectura e geniala, articolul e divin ca nivel de informatie pe subiect.
Chestia cu disponibilitatea la care m-am referit e pe pagina 221.

https://www.researchgate.net/......Mating.pdf

| RAY explică (pentru RoCkKiD):

Ps ai mesaj in privat

| RoCkKiD a răspuns (pentru RAY):

Am raspuns happy

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Barbatii sunt condusi de impulsul sexual, nu femeile. Dupa ce se "descarca" revin la normal si posibil sa regrete ce au facut. Impulsul asta intuneca mintea barbatului laughing

Si lasa poza aia cu jokerul.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Da, sunt mai slabe si emotional si fizic dar ele se simt mai atrase de astia care au tarie de caracter care sunt puternici din punct de vedere psihic si sunt tari cu gura. Cand dau peste astfel de baieti/barbati se simt dominate si nu au curajul sa comenteze sau sa faca ceva pentru ca le e frica, ele vad un om puternic ca sa zic asa moral si fizic.
Gandeste-te daca tu ai fi fata si ar veni un baiat din asta mai zdravan si care e tare in gura si foarte dur pai ala te distruge te calca in picioare iar tu ca femeie nu poti sa ii dai replica pentru ca nu sti cum o sa reactioneze baiatul https://www.youtube.com/watch?v=uCBNvI9AECA

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Ele cauta unu care sa fie barbat in societate cu care sa nu se faca de ras dar sa fie si intelegator si atent adica mai grijuliu si amuzant.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Femeia e o fiinta emotionala nu rationala ca barbatul.

| RAY explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Cu toti avem aceste doua moduri de gandire

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru RAY):

Ai vazut videoul ai vazut ce spune "date de langa masina ca te distrug" si ea plansa tota "NUUU, te rog iarta-ma, iarta-ma n-am vrut" mno deci cu alte cuvinte femeia e o fiinta emotionala si slaba din punct de vedere fizic si emotional.

| RAY explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Vb frustrarea din tine acum

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru RAY):

"Cu toti avem aceste doua moduri de gandire" asa e aici ai dreptate dar ele sunt mai hoate ca sa zic asa.
Care frustrare frate? ti-am spus ca nu ma simt bine nu ma pot bucura de nimic in ultima vreme chiar nu am de ce sa fiu frustrat sau mai ales, pe ce anume? zi tu.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru RAY):

"Vb frustrarea din tine acum" deci sa intelg ca acel video te-a cam speriat putin mai ales de ceea ce s-a intamplat cu crima de la Caracal care a ingrozit toata tara. Probabil ce ai vazut in video a fost o demonstratie de distrugere a unei femei, filmul s-a oprit brusc deci chiar nu stiu daca fata mai e in viata sau daca a ramas moarta pe camp.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru RAY):

Deci sa inteleg ca ai ramas fara vorba nu mai zici nimic.

| RAY explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Marius cel rational unde este?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru RAY):

Pai, aia e ca nu e lipseste. Cel rational a disparut in momentul in care a spus "Date de langa masina ca te distrug" probabil ca era atent la vobsea sa nu o zgarie.

| RAY explică (pentru Pricope_Marius_1997):

De ce il reprimi?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru RAY):

Bine eu am dat un exemplu de femeie emotionala cu referire la intrebarea ta ca sa vezi ca femeia e chiar o fiinta emotionala atata tot.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru RAY):

Probabil cand a batut-o Dumnezeu si-a luat concediu in seara aceea.

| RAY explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Marius cel rational nu crede ca femeia e emotionala, crede in egalitate intre sexe, frustrarile astea te fac fericit? ti frica de fete? ti frica ca te pot rani?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru RAY):

Nu mi-e frica de fete si chiar nu pun botul la jigniriile lor.
"Marius cel rational nu crede ca femeia e emotionala" pai ala din video a stiut el ce a stiut si numai cand a urlat la ea "Date de langa masina ca te distrug" e clar ca a inceputo plansul, nu mai crede in egalitate si te distruge.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru RAY):

Citez ce ai spus tu: "frustrarile astea te fac fericit?" pentru ultima data nu sunt frustrat si nici misogin eu doar am dat un exemplu de femeie emotionala si slaba in fata barbatului atat.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru RAY):

Deci ce exemplu mai clar si realist de atat vrei https://www.youtube.com/watch?v=uCBNvI9AECA in mai putin de 2 minute a facut-o praf adica mai exact 1:53 de minute. Gandeste-te ca poate si sora ta mai mica sau chiar fica ta in viitor ar putea sa dea peste genul acesta de oameni si o distruge.

| RAY explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Trebuie o schimbare, legi mai bune, asta va veni dar in timp, gunoiul ala merita puscaria

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru RAY):

Citez ce ai spus tu: "Trebuie o schimbare, legi mai bune," pe astia din guvern nu ii intereseaza de noi pana si Basescu a batut-o pe nevastasa si stirea a fost facuta publica de presa deci ce sa mai vorbim.
Gandeste-te e exact cum am spus s-ar putea sa fie sora ta mai mica sau in viitor poate ca fica ta sa de-a peste unu din asta sau chiar nepoatele tale, nu sti ce e pana maine oamenii sunt rai de fel. I s-ar putea intampla ori cui asta nu numai acelei fete de pe camp sau fetei de la Caracal.
Vorba unui puscarias "In viata sunt doar doua directii inainte sau sus sti tu unde" https://www.youtube.com/watch?v=t7cCDvSrZ0w

| RAY explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Am scris eu asta?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru RAY):

Mai uitate la intrebarea postata de tine prima data la inceput.

| RAY explică (pentru Pricope_Marius_1997):

E intrebare omule nu afirmatie

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Citez ce ai spus tu?: "Barbatii gandesc mai rational?" da asa-i dar asta depinde si de IQ acum depinde pe cine intrebi.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Si Vlad Tepes gandea destul de rational cand ti-o tragea practic te aranja definitiv mai exact te ridica la cer cat mai spus sa fi cat mai aproape de Dumnezeu si sa vezi pacatele omenirii de sus. Cam asa ceva e cu gandirea rationala "Dupa fata si rasplata".

| Octavian199 a răspuns:

Da, sunt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Femeile se lasã repede conduse de impulsul sexual in fata unui barbat puternic nu unui sensibil care reactioneaza emotional.
Prin "puternic" Nu ma refer la cat de tare esti in gura sau cat de mari sunt muschii pe tine. Ci puternic psihic, sunt programate sa fie atrase de barbati puternici(calmi) care nu reactioneaza emotional in orice situatie. Ele testeaza Barbatii prin niste teste psihologice sa vada daca acel barbat e capabil sa aibã grija de un viitor copil. Testeaza asa deoarece sunt mai slabe fizic ca noi.
Existã doua energii feminina/masculina, femeile feminine nu pot fi cu barbati feminini doar vide versa.

Barbatii gandesc mai rational in afara sexualitatii, societatea este condusa de barbati.

| chuckmanson a răspuns:

E ca și cum ai întreba dacă negri au pielea mai închisă la culoare decât albii. Este un fapt biologic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru chuckmanson):

NOPE, este doar de fatada.
Femeile se prefac ca sunt sensibile, emotionale ca asta presupun normele societatii. In realitate insa, nu pun atata accent pe emotii, si categoric nici pe dorinta sexuala. Spre deosebire de barbati care se prefac ca is Bruti, insa sunt mai sensibili emotional.Si logic pun accent mare pe sexualitate.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Interesante afirmati domnule

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru RAY):

Deci cand un baiat ii face botezul unei fete in 1:53 de minute trebuie sa iei o gura mare de aer ca s-ar putea sa ramai fara pana la final.

| lilith16 a răspuns:

Nu cred, sau poate sunt, nu cred ca are legătură daca esti femeie sau bărbat, depinde de caracter si personalitate, nu prea cred ca se las duse de impulsul sexual ca toti stim cat de greu se lasa majoritatea. sau poate ca e normal si la femei si la barbati sa fie condusi de asta, nu stiu

| mitzok a răspuns:

Sincer chiar cred ca femeile sunt mai emotionale decat barbatii, dar stiu sigur ca ele arata sentimentele mai des.