| shhhs a întrebat:

Salut,
Sa luam urmatoarea situatie:
-daca cineva ar calatori in trecut si ar schimba un detaliu cand s-ar intoarce in prezent schimbarile ar aparea brusc(s-ar trezi intr-un viitor nou). incet, in valuri sau cum? big grin
Funda!

Răspuns Câştigător
| Dena01 a răspuns:

Eu zic daca el a schimbat detaliul in trecut, din acel moment totul a decurs intr-un alt mod, ca o consecinta a respectivei schimbari. Si astfel, cand el se intoarce in viitor, realitatea pe care o stia va fi schimbata - daca vrei, brusc, cum ai zis tubig grin Desi eu cred ca el totusi a trait schimbarea, sau cel putin eul lui din trecut, care nu este acelasi cu eul lui din viitor. Nu stiu cat de logic ma exprimbig grin Oricum, sunt multe teorii cu ce s-ar intampla daca ai calatori in trecut si ai face o modificare:ori asta nu se poate, ori apare acel butterfly effect, ori nu mai esti constient ca ai facut acea schimbare etc etc

big grin

15 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Exista mai multe posibilitati. Una din ele este distrugerea realitatii. Alta este creerea altei realitati. Deci realizezi cat de neimportant este acest eveniment?

| Eatmygun a răspuns:

Atunci putem sa spunem ca s-a creat un univers paralel.

| negru30 a răspuns:

Vise draga

| MariaO a răspuns:

Banuiesc ca nu te astepti sa filozofam aici si ca astepti un raspuns concret.Nu este evident ca nu stim, pentru ca nu am facut-o?

| 0PopaPorno a răspuns:

Pai daca cineva se intoarce in trecut si schimba ceva minor, poti sa te trezesti si pe lumea cealalta. Viitorul ar suferi consecinte grave. Am vazut destule filme si am citit destule carti. Sunt pasionat de asa ceva.

| Biggiesan a răspuns:

Ești nebun băi nene! Iți spun eu că dacă ai putea să faci lucrul ăsta și ai vedea consecințele intervenției tale deștepte atunci te-ai lăsa păgubaș în dată! Nu e nimic la întâmplare pe lumea asta! Viața ți-o poți proiecta numai în prezent, poți schimba viitorul dar sa gandesti sa intervii in trecut? De ce crezi ca nu se poate face asta? Pentru ca nu are sens ...aia e! Numai faceti valuri cu spume ca tot la mal ajung si alea!

| alecx4music a răspuns:

Pai nu ar aparea brusc. Timpul trece constant chiar daca cineva ar calatori in timp si ar schimba trecutul. Tu calatoresti mai repede, timpul trece cu aceeasi viteza.

| TM6524 a răspuns:

Unii filosofi au spus ca timpul exista in mintea noastra si Biblia a spus ca Dumnezeu a creat astrii in una dintre primele zile ale creatiei. Doua lucruri sunt sigure: Dumnezeu nu e conditionat de timp si omul nu va calatori niciodata in timp.

| didina6850 a răspuns:

Cum ar putea sa NU apara brusc daca actiunile s-au petrecut deja? adica daca mi-a murit acu 2 ani pisica azi observ treptat? oricum calatoria in trecut este destul de putin probabila. http://en.wikipedia.org/wiki/Grandfather_paradox

| Powerrrrrr a răspuns:

Hipotetic vorbind, cred ca depinde ce a schimbat. Nu te poti intoarce in timp fara sa faci nici cea mai mica schimbare. Pana si respirand aerul schimbi ceva pentru ca acel aer ar fi fost respirat de altcineva daca nu te-ai fi intors in timp. Dar daca, de exemplurezolvi o problema ce nu a fost rezolvata pana atunci sau gasesti un medicament revolutionar si il lasi la indemana oamenilor din acel timp consecintele pot fi enorme. Din cate stiu orice posibilitate in care se pot desfasura evenimentele duce la un viitor diferit, rezultand un numar infinit viitoruri.

| shhhs explică:

Negru30... nu prea inteleg de ce ai mai postat, alecx4music nu prea am inteles la ce te-ai referit, MariaO eu ma refeream din punct de vedere teoretic, Dena01 daca nu mai intervine nimeni vei primi fondca fiindca ai elaborat cel mai bine problema big grin.
Multumesc tuturor!

| shhhs explică:

Multumesc tuturor celor ce m-au ajutat inca odata.
O seara buna!

| shhhs explică:

Biggiesan ma refeream doar din punct de vedere teoretic dupa cum am mai precizatt... ma rog

| CupY a răspuns:

Se zice că orice am face tot acolo unde trebuie v-om ajunge, însă depinde de noi dacă alegem calea uşoară sau nu. Se subînţelege răspunsul întrebării: nu cred că se modifică nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred in asa ceva, timpul nu exista e o chestie inventata de om, daca exista ce este? cum s-a creat? cine la creat? daca eu m-as fi dus la nasterea ta si te-as fi omorat universul meu sar diviza de universul asta adica nu te-as afecta creez alt univers suna a sf