| costinvlad490 a întrebat:

Se pot oamenii intersecta în vise? Adică o conexiune? Ceva genul? Că poate așa pot vorbi cu oameni în vis.

37 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Doar expertii de apartament au reusit sa demonstreze aberatii din astea paranormale care tin de vise, tu poti sa crezi ce vrei. Ce iti sugerez insa e sa nu dai bani daca unul zice ca te poate invata. daca vrei sa te chinui singur fa-o linistit ca e pe timpul tau dar nu da bani ca e pacat de buzunarul tau.

| Emazio a răspuns:

Nu, daca vrei sa înțelegi visele citește despre subconștient si nu mai crede toate pseudo Știintele ca cele spuse mai sus despre biocampuri sau alte aberații. Citește jung, chiar si freud, are si zaiafet un video despre vise. Sa înțelegi ce se întâmplă.

| RAY a răspuns:

Felicitari userului CookieDog a oferit o lectie de stiinta asa cum este nu fantezi venite din partea unui membru al partidului comunist, pe vremea lor ei se intersectau in vise, nu ma mir, dar azi in lumea democratica stim ca asa ceva este imposibil, si eu pot scrie pe blog tampeni, alea nu sunt dovezi stiintifice, in concluzie astea sunt fantezi umane

| RAY a răspuns:

De ce e prost? nu sa descoperit asa ceva sunt fantezii umane

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru costinvlad490):

Tu stii ce inseamna cuv adevarat, poti demonstra stiintific aceste aberati

| Frank51 a răspuns (pentru costinvlad490):

Tu vorbesti de lucid dreams, poate macar sa te referi la astral projection dar nici asta nu este ceva dovedit stiintific, ci doar niste oameni care viseaza lucid faptul ca se vad pe ei, easy peasy! Daca vrei sa aflii chestii trebuie doar sa te documentezi, si atunci macar nu mai vorbesti bazaconii. Noi astia de dam raspunsuri aici de ceva ani avem zeci poate sute de ore de documentare continua in domeniile astea, si voi care le-ati descoperit acum va credeti barosanii universului, pfft laughing

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru costinvlad490):

Nu contează. Sufletul există. Dovedit științific. Poți ieșii temporar din corp fără să mori.

de ce minti? nu s-a dovedit stiintific asa ceva

Răspuns utilizator avertizat
| Emazio a răspuns (pentru costinvlad490):

Ai măsurat tu cumva sufletul ca sa il constați? In cel mai bun caz ce spui tu se poate încadra in monism si dualism.

| RAY a răspuns (pentru costinvlad490):

Sa vad acele studii

Răspuns utilizator avertizat
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da. În vise se intersectează mai multe surse ded informație. Cele dim memorie, cu cele accessate prin biocâmp de la persoanele aflate la distanță de noi. Să analogizăm cu noaptea și galaxiile îndepărtate. Când le putem vedea cu telescopul? Noaptea, când lumina ( informația) primită de la soare e minimală.

| LPCTSTR a răspuns (pentru sadrian46):

"Biocamp"?! Astral?
Ratiunea inainte de toate!
Poti sa-mi definesti "biocampul" ca fenomen de interactiune intre materia organica?
Iti raspund eu: NU. La nivel molecular, exista numai 4 forte mari si tari pe care isi are fundamentul Universul asta: forta gravitationala, electromagnetica, nucleara slaba si puternica, atat, restul sunt bazaconii cu care omul cu plictis isi cauta munca cognitiva.

| LPCTSTR a răspuns:

Nici vii si nici morti.
Visele sunt scapari ale creierului in urma procesului de asimilare a informatiilor adunate in ziua respectiva; nu exista intersectii, bisectii si altele, doar senzatii false.

| sadrian46 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Dacă nu ți s-a întâmplat ție, asta nu inseamnă că nu există. Nu există pentru tine.
La tine igonranța ține loc de știință.
Să îți dau un exemplu. La locul de muncă, acum vreo 47 de ani mă îndrăgostisem lulea de cine nu trebuia. Fiica unui mare ștab de pe atunci, și căsătorită și bogată și tot ce vrei. Nu era cazul să îi spun iubirea mea, cum zice Fuego. De obicei mă îmbrăcam oarecum neglijent. Dar într-o bună zi, ce mi-a venit, din cauza sentimentului prea înfocat, m-am gândit să mă îmbrac la cămașă, cravată și costum, ca să o impresionez, ca păunul care își etalează coada prin curte. Și zis și făcut. A doua zi mă vede, și sare la mine. De ce te-ai îmbrăcat la costum azi? Eu nici de-al dracului n-am vrut să îi spun, că pentru ea. M-a sâcâit toată ziua cu întrebarea asta. Eu, nimic, mucles. Ca apoi să îmi spună că a visat că a doua zi voi veni la serviciu la costum. Dta o să zici că visul său a fost o senzație falsă. Fiul meu era acum vreo 16 ani la București. A trecut printr-un accident de motocicletă. S-a ales cu niște zgârieturi, dar prietenul care conducea moto, cu osul ieșit. A ascuns față de noi, părinții, dar în noaptea aceea am visat că va păți ceva, deci am aflat, de la distanță, în timpul visului. Dta o să zici că a fost o senzație falsă, o scăpare a creierului meu. Atâta poți, atâta știi, nu vrei să accepți mai mult. Pe urmă decretezi, că tu știi mai bine ce e cu visele.

| LPCTSTR a răspuns (pentru sadrian46):

Tot ce pot spune este ca la nivel molecular, materia organica din care esti facut, sufera numai actiunile celor 4 forte mentionate mai sus si nimic mai mult.
Ma repet, false senzatii, atat; exista coincidente, aici n-am ce ascunde, dar ce ne face speciali este fix ca privim ansamblul doar prin noi si nu prin ochii relativ mici ai realitatii.
Si repet din nou intrebarea: Poti sa-mi definesti "biocampul" ca fenomen de interactiune intre materia organica?
Ai un document care atesta asta la nivel global hai sa zicem?
Ca pot si eu sa zic c-am visat-o pe Sanziana lui 'nea Costel c-a mancat prajitura cu ciocolata si chiar sa se intample, dar de unde stiu eu sau restul lumii ca este macar adevarat sau ca pot atesta prostiile pe care le spun?
Ratiunea inainte de toate!

Dar sa nu uitam ca subiectul se deplaseaza de la intrebarea userului: "Se pot oamenii intersecta în vise? Că poate așa pot vorbi cu oameni în vis."
Ce corelatie exista intre biocampul mentionat de tine si faptul ca te-a visat ploada sefului? Zau nu inteleg cum urmezi tu firul actiunii.
El vrea sa vorbeasca cu fetele telepatic prin "biocampul" tau, nu vrea sa faca previziuni ca baba Vanga, nu-i asa? Nu cred ca vrea sa vada daca-i varsa pisica nisipul din litiera mainr sau daca cade 'nea Daniel din mertan joi, nu-i asa?

| Digikey a răspuns (pentru LPCTSTR):

Se vede ca te-ai oprit din citit prin 1930.
De atunci stiinta a mai avansat putin.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Mecanică_cuantică
Daca nu intelegi despre ce este vorba cheama un adult sa te ajute.

| sadrian46 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Am experiența mea legată de biocâmp. Am relatat-o literar aici
https://dosarelexsikixxandquixoticfiles.blogspot.com/......nul-i.html
Și într-un eseu aici.
http://sadrian10.tripod.com/thecastanedaproject/
Este ipoteza mea și nu numai.
=====
Ce corelatie exista intre biocampul mentionat de tine si faptul ca te-a visat ploada sefului?
Eu când am decis să merg a doua zi la serviciu îmbrăcat la costum cu o intenție, această intenție era legată de o emoție foarte puternică, care a creat un focar de excitare în creierul meu. Filiera era excitație sexuală- transmiterea de informație către ea. Această zonă de excitare a emis biocâmp, orientat spre ea. Trebuia să ajungă la ea, această informație era vital pentru mine. Te vreau, te doresc, vreau să fac sex cu tine, acum se transfomase în mâine voi veni la costum la serviciu.
În timpul nopții creierukl ei era decuplat de la problemele cotidiene și a fost mai receptiv la semnalul emis de mine. Astfel mesajul a ajuns la creierul ei și a fost decodat și s-a transformat într-un video intern, într-un vis. Visul i-a produs o emoție puternică, de aceea și l-a reamintit a doua zi dimineață. A doua zi, ploada a constatat coincidența dintre visul ei și evenimentul diurn și a presupus că ar putea exista o corelație, o semnficație, un semnal vital pentru ea. Asta este interpretarea mea.
Așa urmez eu firul acțiunii. Înțelegi?

| LPCTSTR a răspuns (pentru sadrian46):

Pseudostiintele sunt cele care te orbesc atat pe tine, cat si pe cei cale le urmeaza.
M-am uitat pe prostioarele pentru care ai depus munca cognitiva si am constatat cu o stupoare generala ca "munca" dmv. a fost atat in zadar, cat si extrem de iluzorie, prost exprimata si lalatia in epuizarea subiectului cu exemple relativ "convingatoare".
Cand vine vorba de "eseul" tau, trecand peste greselile gramaticale de neiertat si fluiditatea inconsistenta insotita de explimari si termeni incontestabil gresiti, se repeta epuizarea subiectuli si stupoarea pe care mi-o ofera.

RATIUNEA inainte de toate!

| Digikey a răspuns (pentru sadrian46):

Nu incercati sa convingeti o maimuta sa renunte la banane sau un caine la biscuitii favoriti.Este doar pierdere de timp.

| sadrian46 a răspuns (pentru Digikey):

Mi-am dat seama și am renunțat. Mulțumesc.

| sadrian46 a răspuns (pentru sadrian46):

Am început să împart utilizatorii TPU în categorii.
Cei cu care poți avea un dialoc constructiv, cu beneficii reciproce.
Cei cu care dialogul degenerează în dispută. Cu aceștia, cu unii mă abțin să continui, prefer să tac, ca să pot relua discuția altă dată. Cu cei ce recurg la injurii și limbaj suburban, dau ignor.
Cei care pun întrebări triviale la nesfârșit, îi consider spammeri și le dau ignor ca să nu fiu tentat să îmi pierd timpul cu ei.
Mai sunt habotnicii și devianții de toate categoriile. De aceștia mă feresc.

| RAY a răspuns (pentru LPCTSTR):

Felicitari man, nota 10, stiinta te iubeste sa stii

| LPCTSTR a răspuns (pentru RAY):

Ma iubeste, nu ma iubeste, debilul de sadrian46 a acceptat, fatal, si a renuntat la "lupta" in sustinerea ideilor proprii impotriva unui user, adica eu, cu (zic si eu) ceva cunoastere de subiect si ratiune, cedand pe motiva ca... nu am reusit sa sustinem un "dialoc constructiv" si cu "beneficii reciproce"... asta e, omu'-i om si se manifesta cum se manifesta.

| LPCTSTR a răspuns:

Bine, fie, stai cu microtubili si altele si doar taceti ca sunteti fenomenali...
Am spus 4 forte care interactioneaza ACUM, AICI CU MATERIA ORGANICA... nu ma lua cu "inca nu s-au descoperit, prostule", patetic...
Sincer, de ce nu va las eu sa traiti in sfera voastra micuta si draguta de inconstienta indezirabila mie dar in zona de confort voua? De ce nu-mi tin eu gura sa-mi isc cartoafe pe cap care ma mai si iau cu mistouri ca 'bei prostule, stai asa ca nu-i asa'...
Man, esti tu sigur, atat de sigur ca mai exista altele? Suntem limitati la legaturi intre atomi de carbon, mai crezi ca poti sa faci ceva, sa evoluezi ceva?
De unde certitudinea ca mai exista si ca eu sunt "prost" in consecinta iar tu destept ca ai sepranta ca vei afla altele? De unde vine asta? Chiar nu poti privi chestia in ansmblu? in totalitatea ei si nu doar prin ochii proprii subiectivi?
Ce sa mai zic, am dat pana acum de 2 fenomenali care daca au alte opinii si nici nu poseda forta cognitiva de a le si argumenta, ei automat isi rezerva dreptul sa blocheze persoana cu opinia diferita; pai lasa-ma sa le spun ceva acestor doua persoane: "fu*k off", primul e un obez comunist care pretinde ca sotia il inseala dar lui ii curgeau balele dupa ploadele sefilor, iar al doilea tot un obez suferind de diabet survenit consumului excesiv de "Coca-Cola".
In fine, credeti ce vreti, eu nu mai mai bag, prea multi debili care nu suporta cruda realitare si prea putini OAMENI RATIONALI.
Zi buna!

| Frank51 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Bai nu te mai obosii, deja empatizez cu oameni ca tine care incearca sa ajute cu adevarat si sunt respinsi. Patesc asta si in viata reala, cu oameni apropiati, si am decis ca de acum imi tin gura inchisa si ii las pe toti in partea lor de univers(win-win).

| LPCTSTR a răspuns (pentru Frank51):

Da dar ajungi intr-un ciclu vicios cand vei simti efectiv ca tu trebuia sa ii ajuti sau sa te implici s-apoi tot tu sa ai remuscari, mda latura afectiva umana ne uimeste de fiecare data.

| xerxes1 a răspuns:

Exista niste grupuri pe Facebook care isi dau intalnire in vis in diverse locuri, apoi povestesc fiecare ce-si aduce aminte cu cine s-a intalnit ce s-a discutat etc.

| Digikey a răspuns:

Cauta despre vise lucide sau calatorii astrale, si sa nu bagi in seama vulpea care spune ca strugurii sunt acri.
Vulpile in general sunt ori indoctrinate ori prea inchise la minte.

| Emazio a răspuns (pentru Digikey):

Toti misticii sunt aici pe TPU, fara sa aiba o înțelegere corecta a aspectelor vieții. Cica călătorii astrale, vezi ca saturn e supărat, o sa ai ghinion saptamna viitoare laughing

| Digikey a răspuns (pentru Emazio):

Indoctrinat nu esti, asta e clar.
Ramane a doua varianta si nu-mi pierd timpul cu exemplare de genul.
Decat sa razi ca prostul ar trebui sa te informezi ca visele lucide nu au nicio legatura cu horoscopul.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Emazio):

Rapuns pentru fancola ca mi-a dat ignore fara motive pe care eu sa le inteleg:
Problema ta este ca nu stii sa citesti " 4 forte mari si tari pe care isi are fundamentul Universul asta" si cand spun 4 forte, 4 sunt man, indiferent de mecanica cuantica ce le influenteaza sau inoculaza la nivel subatomic.
Si sa-nteleg ca tu-mi spui doar sa pun sa citesc mecanica cuantica printr-un link spre Wikipedia fara argumente ca undeva in exemplul meu nu se regaseste ceva ce te va satisface pe tine?

| Dorotheea21 a răspuns:

Am detonat internetul cand am scris pe doua motoare de cautare; De ce dormim? si De ce visam? laughing ca sa vad o suta de raspunsuri: nu se stie.
Aceste doua intrebari sunt mereu in top 10 sau top 5 intrebari la care nu exista inca un raspuns si numai zeci de ipoteze.
O sa ia un Nobel cine explica stiintific aceste doua enigme, asa ca nu va mai certati pe o fundita. happy

| DarthNiger a răspuns:

Visele nu sunt conexiuni sau legaturi ca sa ne putem conecta cu alti oameni, noi oamenii visam foarte des insa majoritatea viselor le uitam, visele sunt pur si simplu memorii alterate ale creierului derulate in timpul noptii care apar din mai multi factori, tu esti cel care le altereaza folosindu-ti creierul si cand aceste memorii sunt redate in vis, par ca si cum ar fi reale, ca si cum traiesti acel moment sau pe care ai presimtirea ca o sa il traiesti intr-un viitor apropiat si ca se va relata in viata reala deoarece este un lucru posibil pentru tine, e ceva ce creierul isi induce singur, e o chestie voluntara care apoi devine involuntara, nu ai cum sa vorbesti cu persoane reale in vis, doar cu persoane create de creierul tau care au ca baza persoana respectiva din viata reala, nu e nimic magic sau religios in acest lucru sau o legatura ascunsa sau alte chestii de genul pe care le vezi pe site-uri precum Secretele lui Lovendal, e pur si simplu un secret al creierului uman.