| alex20033 a întrebat:

Salut, si bine v-am gasit. Astazi am revenit cu un subiect interesant, frumos, si, care pe mine, ma fascioneaza.

Cu totii stim ce sunt gaurile negre si de unde provin. Daca nu ma insel, acestea se formeaza atunci cand 2 stele neutronice superdense se intalnesc, acestea distrugandu-se intre ele. La mai putin de o secunda, steaua cu masa mai mare a atins deja un nivel prea ridicat de masa, ca atare, nu mai poate sa-i sustina gravitatia si se prabuseste in sine, creeand o gaura neagra. De a lungul anilor, pana si in prezent, lumea a fost mintita si inca este mintita in continuare cu alte teorii, conform carora aceste gauri negre nu ar exista, nu reprezinta un pericol, si, cea mai banala, cum ca noi am traii intr-o gaura neagra. Daca am traii intr-o gaura neagra, viata nu ar putea fi posibila niciunde. In interiorul unei gauri negre, legile fizicii sunt incalcate, anulate efectiv. Este locul unde timpul este egal aproape cu 0, iar in aproximativ 2-3 secunde, acolo s-ar acumula mai multe radiatii decat s-ar acumula in cateva miliarde de ani buni, pe pamant. Acesta nu este singurul lucru conform caruia viata nu ar fi posibila daca am fi intr-o gaura neagra, motivele sunt multe si imposibil de insirat aici, mi-ar trebui 3 pagini intregi sa scriu un sfert din ele. Conform unor teorii, universul este in continua expansiune, intr-un mod accelerat. Totusi, si gaurile negre o fac la fel. Oricum, pentru sistemul nostru solar nu reprezinta un pericol, intre noi si cea mai apropiata gaura neagra de sistemul nostru solar, este, cu aproximatie, cativa ani lumina buni. Un an lumina este echivalentul a peste 10 trilioane de kilometri. Un ultim studiu facut de niste specialisti britanici, care sustin ca, daca cineva ar incepea sa mearga atunci cand au aparut dinozaurii, ar parcurge un an lumina atunci cand ar ajunge in zilele noastre, de astazi. Viteza luminii este de aproximativ 300. 000km/s, ceea ce inseamna, si pentru lumina, o distanta mare de parcurs. Deci, putem spune ca suntem in siguranta, nu suntem in pericolul de a fi inghititi de o gaura neagra care tocmai si-a gasit micul dejun, sistemul nostru solar. Sunt multe studii conform caruia s-au descoperit gauri negre al caror densitate este mai mare de cateva milioane de ori decat cea a soarelui nostru. Nu pot sa spun ca totul ce se gaseste pe internet este adevarat, dar, ceea ce am spus eu mai sus, a fost confirmat de nasa si de mai multi specialisti care au facut inconjorul lumii pentru a putea spune cu precizie aceste lucruri. Aceste gauri, conform unor teorii, sunt in continue expansiune deoarece ele consuma materie. Materie care se gaseste in orice colt al universului, materie fara care nu ar fi posibila existenta a ceva din ceea ce exista astazi. Dimineata, cand prima raza a soarelui ajunge pe pamant, noi vedem raza aia, la fel si soarele, asa cum a fost acum 8, 3 minute. Distanta dintre pamant si soare este de 150 de milioane de kilometri. Atunci cand ne uitam dimineata la soare, de fapt, il vedem asa cum a fost acum 8, 3 minute. Pana si luminei ii trebuie timp indelungat sa parcurga aceste distante. Aici voiam sa ajung, ceea ce vreau sa spun, este ca, aceste distante inseamna si timp. Asa cum razele soarelui ajung la noi in aproximativ 8, 3 minute, asa se intampla si cu aceste gauri negre. Acestea fiind spuse, as dori sa aud si parerile voastre, sugestiile, si ce credeti despre cele spuse mai sus.

Pentru cei care au venit doar sa vorbeasca prostii si sa comenteze, prostia nu are limite happy.

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce cauta aberatile astea la categoria stiinta nu inteleg

| alex20033 explică (pentru RAY):

Pentru ca se leaga de stiinta, sau vrei sa spui ca se leaga de desene animate? Auzi, aberatii. Ti-am spus, daca ai venit doar sa comentezi, prostia nu are limite. Esti poftit sa pleci.

| Deaad a răspuns:

Cum *** sa se intalneasca 2 stele? laughing

| drutzix a răspuns:

Acestea se formeaza atunci cand 2 stele neutronice superdense se intalnesc - Nu asa se formeaza gaurile negre.
Documenteaza-ta inainte sa vorbesti pentru ca ai spus multe chestii eronate.