| AnG3L0fD3Ath a întrebat:

Stie cineva alta reactie chimica care produce fum? In afara de Gheata Carbonata in contact cu apa calda. Va multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Winchester308 a răspuns:

Aia cu apa calda este ineficienta.Ideea este sa incalzesti blocurile de CO2 ca sa treaca in stare gazoasa mai repede, dar o parte din el se poate dizolva in apa.
O idee ar fi arderea unui amestec de KNO3/NaNO3 si zahar.
Poti obtine acesti nitrati prin reactia NH4NO3+KCl sau NaOH.
Nu stiu daca este practic pentru tine dar poti sa incerci si pulberea neagra.Scoate mult fum si arde foarte repede. Unii cred ca face boom dar nu-i adevarat, si stiu cate ceva despre explozibili, nu vorbesc de idiot.
E doar o frica faptul ca este considerata periculoasa. Daca nu o inchizi in ceva unde sa se acumuleze gazele si sa sparga acel ceva nu ai ce sa patesti decat sa te arda. Uite aici:

https://www.youtube.com/watch?v=WcVlc2m4a1s

Cu cat are mai putin oxidant cu atat arde mai incet(este compusa din KNO3, Carbune si sulf)

La ce ai nevoie de fum? Poate te ajut cumva.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ardere sau combustie ai auzit?

| DeusCorrupti a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=dvzqD6N3nWE

Este ceva destul de eficient.