| DresdenDeea a întrebat:

E adevarat ca daca porti aur si argint pe aceeasi mana, te afecteaza? Adica se produce vreo reactie chimica maligna?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu e adevarat. E doar de prost gust.

tundenana
| tundenana a răspuns:

Nu e adevarat... singurul lucru pentru care nu e ok sa porti aur si argint in acelasi loc este ca nu arata bine, si in altdoilea rand aurul si argintul sunt doua metale care nu se plac... adica isi pierd din caliati si se deterioreaza mai repede daca sunt purtate una langa alta... dar sanatatea ta nu e in peicol stai linistita...

Anna
| Anna a răspuns:

Nu am auzit asa ceva si nu cred ca este adevarat! Probabil e o gluma pe seama celor care isi imbraca mainile-n argint!

| mioara a răspuns:

Daca porti argint pe mana stanga ti se inegreste /iar cu aur nu stiu

regis
| regis a răspuns:

Ma indoiesc. Sunt doua metale foarte stabile care din cate stiu nu reactioneaza chimic intre ele, ci formeaza aliaje. Aurul se prelucreaza in aliaj, care de obicei contine argint (aurul nealiat este cel de 24K).

| pisika a răspuns:

Nu stiu de reactii, dar nu e elegant...

| pufy a răspuns:

Eu am auzit ca daca porti aur langa argint aurul isi pierde din gramaj

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate sa te afecteze deoarece daca ai vreo problema cu pielea sau esti alergica s-ar putea sa ai o problema grava atunci cand porti ambele