| Eastwood a întrebat:

Am o mica nelamurire. Ma puteti ajuta va rog cu un exemple de parafraza?
Stiu in mare ce inseamna dar nu stiu sa pun in aplicare, ma puteti ajuta cu cateva exemple?
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| NGheorghe a răspuns:

Este atunci când cineva da o explicație, un răspuns, o descriere, iar apoi tu vi si faci o completare la ceea ce a zis acel cineva. Ultima parafrazare ce am auzit-o e mai hazlie si suna cam așa:
-Spălați-va bine pa mâini înainte de fiecare masa. (vorba doctorului)
-Pai ne spălam.
-Cu săpun?
-Da!
-... pai atunci mai schimbați si apa.

(N-ai de unde știi când cineva minteste, sau discuțiile in care se acuza non-stop sunt cam neproductive, si când rezultatele nu sunt vizibile mai completezi cu alte "cauze ce trebuie eliminate")
Se parafrazeaza ( se completează) afirmațiile spuse de cineva, cunoscut sau ba, un proverb zice: Nu lasă pe mâine ceea ce poți face azi. Lasă pe poimâine.