| Clarx a întrebat:

Care este diferența dintre un compilator și un mediu integrat de dezvoltare(IDE)? Mi-ați putea spune și exemple de fiecare și rolul pe care îl au? Fiecare limbaj de programare are un compilator al său? Dau fundă răspunsului care mă va lămuri cel mai bine asupra conceptelor de compilator și mediu de dezvoltare.

1 răspuns:
| Ruski a răspuns:

Compilatorul este inclus in IDE. IDE-ul este mediul in care iti dezvolti aplicatia (scrii codul), iar compilatorul e cel care transforma limbajul inteles de programatori intr-un limbaj inteles de dispozitivul pe care ruleaza aplicatia.