| DanutBanut a întrebat:

Cine imi poate spune ce inseamna alchimia nu vreau de pe net spuneti-o voi, am vazut in multe animeuri cum oameni fac cercuri si toate chiestiile posibile dar tot nu am inteles ce inseamna si daca se poate un site de unde as putea invata... pentru ca si deoarece porumbei si puteri... Funda

Răspuns Câştigător
| Ionait a răspuns:

Alchimia e o "stiinta" (sau ceva ce se doreste a fi o stiinta mai bine zis). Alchimistii se ocupau cu transmutarea elementelor cu sau fara ajutorul unei pietre filosofale (pe care tot ei au inventat-o) si crearea formelor de viata artificiale.
Nu cred ca asa ceva se poate invata. Ai putea sa te apuci de invatat chimie si biologie. Ele sunt stiintele cele mai apropiate de alchimie.

3 răspunsuri:
| suffarstar a răspuns:

Desi ei spuneau ca doreau sa afle cum sa transforme elementele in aur, in realitate ei cautau sa cristalizeze sufletul. Poti citi Alchimistul de Paulo Coelho.

| VasiDobie a răspuns:

Alchimia e o stiinta, cam ceva similar cu chimia.

| PeekABoo a răspuns:

Alchimia este o formă de cunoaștere protoștiințifică, dar și o artă ocultă, specifică etapelor din vechime ale istoriei cunoașterii umane (antichitate și evul Mediu), care avea trei obiective principale:transmutația metalelor în aur și argint; crearea unui om artificial; obținerea unei substanțe magice (o licoare sau o pulbere numită piatra filozofală) care să permită obținerea panaceului (poțiune care să vindece toate bolile). Fundă? :3