| ASimpleUser a întrebat:

cum se numesc cuvintele nou aparute in vocabularul unei limbi?

17 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Zoologisme.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Sunt neologisme!
Pa, pa.

| zdrangoi a răspuns:

NEOLOGÍSM, neologisme, s. n. Cuvânt împrumutat de curând din altă limbă sau creat recent într-o limbă prin mijloace proprii. [Pr.: ne-o-] – Din fr. néologisme.

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus! Cuvintele nou apărute se numesc neologisme. Cred că te-ar ajuta să cunoști și următoarele aspecte legate de vocabularul limbii române:
Vocabularul este compus din:
1. FONDUL DE BAZĂ (cuprinde cuvintele fără de care nu putem comunica)
Ex.: om, picior, ac, masă, copil, casă, copac

2. MASA VOCABULARULUI ce cuprinde:
• arhaisme = cuvinte vechi, care nu se mai folosesc
Ex.: paşă, bir, arnăut
• regionalisme = cuvinte folosite doar în unele regiuni ale ţării
Ex.: crumpi, ciubote, curechi
• neologisme = cuvinte noi în limbă
Ex.: calorifer, fermoar, tarif
• termeni tehnico-ştiinţifici = cuvinte folosite doar de specialiştii din anumite domenii
Ex.: bisturiu, incizie, malign, plagă
• cuvinte argotice = cuvinte folosite de anumite grupuri pentru a nu fi înţelese de cei din jur
Ex.: profu, dirigu, a şparli
• termeni de jargon = cuvinte folosite pentru a afişa o pretinsă superioritate
Ex.: mersi, ceao, full
CUVINTELE POT FI:
Sinonime = cuvinte care au acelaşi sens
Ex.: cupru = aramă
ceresc = celest
Antonime = cuvinte cu sens diferit, opus
Ex.: zi ≠ noapte
întuneric ≠ lumină

Omonime = cuvinte care se scriu la fel, dar au sensuri diferite
Ex.: ochi – de apă, omenesc, de pădure, de ou
cască – de protecţie, de plictiseală

Paronime = cuvinte care se scriu aproape la fel, dar au sensuri diferite
Ex.: eminent – iminent
floral – florar
oral – orar
http://gzoltan.wordpress.com/2010/09/11/vocabularullexicul/
O zi cu zâmbet să ai!

| AndutzaAndu a răspuns:

Neologisme.

| Smiley a răspuns:

Neologismehappy

| Elena_9064 a răspuns:

Neologisme

| JenniferJannet a răspuns:

Neologisme

| JenniferJannet a răspuns:

Regionalisme= cele din anumite regiun si arhaisme = cuvintele vechi aparute

| n0matterman a răspuns:

In vocabularul oricarei limbi nu stiu, in vocabularul limbii romane se numesc neologisme.
Neologismul nu este un termen international. sad

| IIIx333III a răspuns:

Neologismewinking.

| Fantomita a răspuns:

Neologismele happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Limbologisme.daca sunt noi? neologisme, bineinteles.mai fii atent la romana ca e limba ta materna.

| EuILSustinePeCristi202 a răspuns:

Chiar daca este pentru teme, ca pe mine nu ma duceti de nas cu niste pretexte de 2 bani, o sa-ti raspund. Cuvintele nou aparute in vocabularul unei limbi se numesc NEOLOGISME.
Succesuri!

| tPuManagement a răspuns:

Neologismele sunt acele cuvinte.

| balalau a răspuns:

; Neologisme; sper ca te-am ajutat!

| Puhskin_Julian_1968 a răspuns:

Neologisme