| andrei056 a întrebat:

Salut TPU.
Homosapiens se traduce ca omul modern,dar e omul modern(homosapins) acelasi lucru cu noi?
Sau sunt diferente foarte mari?
sau noi suntem o specie care a aparut la mult timp dupa homosapiens? si daca e asa noi ca oameni cand am aparut?(cu gandire, cu vorbire articulata, cu dorinta de a se imbraca cat mai bine).

Sunt on line pentru mai multe detalii.
Salut.

14 răspunsuri:
| relian a răspuns:

E acelasi om, aparut acu 70 de mii de ani. Daca ar putea aduce cineva un om de acum 70 de mii de ani si lar pune linga unu din zilele noastre nu lalr deosebi nimeni, sub nici un aspect, asa spun cei care au cercetat specia umana.

Se pare ca nu ne-am schimbat deloc de cand am aparut pe planeta asta ca specie.
Noi sintem Homo sapiens, adica specia aparuta acu 70 de mii de ani.
Ce faceau aia pe atunci aia facem si noi astazi, la fel aratam, la gel gindim.
De imbracat nu stiu laughing nu aveau aia o garderoba atit de bogata cum vedem astazi.

| andrei056 explică (pentru relian):

Azi e mai rău, suntem intr o involuție gradata, nici măcar constanta.

| gabicoo a răspuns:

Homo Sapiens=Omul Inteligent! Nu modern cum zici tu!
Noi cei actuali suntem Homo Sapiens Sapiens! Așa spun tratatele de biologie!

| andrei056 explică (pentru gabicoo):

Bun deci vrei sa zici ca exista homo sapiens si homo sapiens sapiens?

| andrei056 explică (pentru gabicoo):

Homo sapiens sapiens nu era subspecie, adica homo sapiens e diferit de homo sapiens sapiens?

| gabicoo a răspuns (pentru andrei056):

Strămoșii noștri au fost Homo Sapiens, noi suntem Homo Sapiens Sapiens! Asta este linia evolutivă!

| andrei056 explică (pentru gabicoo):

Buun si acum cat timp a aparut primul homo sapiens sapiens?

| gabicoo a răspuns (pentru andrei056):

Nu sunt specialist în domeniu!
Caută pe google!

| gabicoo a răspuns (pentru andrei056):

Ai aici un link!
Materialul este destul de coerent
https://www.scrigroup.com/......i61274.php

| sabin89 a răspuns (pentru gabicoo):

Deci a fost homo sapiens, a urmat homo sapiens sapiens...Care crezi că este următoare etapă? Homo calculatorus? Homo digitalus? happy

| gabicoo a răspuns (pentru sabin89):

Homo manelarus! Mai bine de 2/3 din populația Românicii deja a involuat spre acest stadiu al umanității! Din păcate!

| andrei056 explică (pentru sabin89):

Adorabil ești sabin

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Homo sapiens în seamă cel ce știe. Iar Homo sapiens sapiens înseamnă cel ce știe că știe.

| AlexandruIonescu86 a răspuns:

Omul modern (Homo sapiens) suntem chiar noi. Diferențe majore nu există, doar evoluție culturală și tehnologică. Apariția noastră: aproximativ 300.000 ani în urmă.