| xNightx7 a întrebat:

Imi puteti spune niste metode clasice si moderne pentru masurarea lungimii?
Funda!

7 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Laserul.

| relian a răspuns (pentru Inferno):

Se vede cit de tare te pricepi la fizica si la unitati de masura.Ce raspuns tare ai dat, Te-ai gindit mult pina sa il dai afara pe urechi? Mai citeste si tu cite ceva nu doar povesti. Uite a dat raspuns corect oprescudorin 11, deci daca tot intri pe aici mai si invata cite ceva. Iara asa ca idee Laserul masoara tot in milimetri, deci metru este metoda moderna.Si o sa ramina tot metru.

| Inferno a răspuns (pentru relian):

Aberezi. Ce unitati de masura visezi? Intrebarea era legata de moduri in care putem masura, nu de unitati de masura.

| relian a răspuns (pentru Inferno):

Nu aberez deloc. Daca era pe asa spunea instrumente, insa n-a fost prea clar.Dar daca cumva s-ar fi referit la insgtrumente sigur ar fi stiut ca nu e de pe Marte sa nu fi auzit de o ruleta de un metru etc.Deci cu siguranta s-a referit la unitati de masura.

| thalyslly a răspuns:

Exista un aparat un fel de ruleta electronica cu laser

| oprescudorin11 a răspuns:

In constructii, se masoara cu pasul o lungime de pe jos si cu mana intinsa pana la mijloc metrul' de cablu. Aproximatie. La americani sau in general anglo-saxoni :cu piciorul (foot), etc.
Modern se masoara si cum zic antevorbitorii:cu marimea standardizata, metrul, cu aparate de precizie bazate pe viteza luminii(distante astronomice), pe efectul Doppler, pe viteza sunetului in caz de echografii, in medii lichide.Mai sunt si altele bazate de asemenea pe calcule, indirecte deci.Si prin comparatii cu ceva stiut.

| ion933 a răspuns:

Metrultongue