| MarinAndrei a întrebat:

Încep prin a-mi cere scuze, dacă am greșit categoria.
Fraza : Câinii au blană | Câinii sunt animale >= Toate animalele au blană.
Este inferenta deductiva mediata?

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da.

| Catrice a răspuns:

Păcat ca unii din voi au uitat de logica din clasa a IX-a rolling on the floor

| Bizon95 a răspuns:

Citat: "Toate animalele au blană"

ESTI PE DINAFARA, imi cer scuze la cine oricine altcineva care citeste treaba asta, DAR ESTI PE DINAFARA!

"Gigel, care e animalul tau preferat?"
"PAPAGALUL"
"DAR, GIGEL, PAPAGALUL NU E ANIMAL, E PASARE"
PE BUNE?!?
sunt doua regnuri mari in biologie:
-regnul animal
-regnul vegetal
DECI, daca papagalul nu e animal, atunci e planta

morala, ESTI PE DINAFARA

exista animale cu pene (PASARILE), fara nici un fel de blana (DELFINII), cu solzi (MAJORITATEA PESTILOR) sau cu par pe ici pe colo... OAMENII care (bun venit pe pamant) OAMENII SUNT ANIMALE, NU SUNT PLANTE (cu toate ca nu as baga mana in foc pentru unii, mai... "sedentari" big grin )

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Bizon95):

Exista si pisici fara niciun fel de blana sau par, nu mai stiu cum se numeste rasa laughing

| Bizon95 a răspuns (pentru Furnicuta000):

DAP, asa e, si arata de parca ar fi iesit direct dintr-un film cu zombiez big grin
nici eu nu stiu cum se numeste rasa ^^

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Bizon95):

Vin si eu cu o "inferenta deductiva mediata":
Tiganii fura - tiganii sunt romani - toti romanii fura?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Bizon95):

Pacat ca tu esti pe dinafara.

| Bizon95 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Cum spui tu, eu sa te contrazic pe tine
cine te poate ajunge acolo sus, sus unde iti tii tu nasul
ca doar poti sa INSULTI fara sa catadixesti sa explici nimic
ca doar in lumea ta e evident

ai noroc ca respect TPU mai mult decat as avea placerea sa iti spun ce merita unul ca tine!

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Bizon95):

Tipul intreba de logica in clasa a9a daca setul lui de afirmatii logice pot fi catalogate ca adevarat sau fals si daca concluzia ii rezulta imediat din premise.
Nu voia sa stie nimic de biologie.

| Bizon95 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Aham, ok, atunci e posibil ca eu sa fi gresit
nici intrebarea nu e prea clara pentru cine NU stie ca e vorba de logica de clasa a 9a
si nici nu a revenit sa isi apere intrebarea!

dar, PROBLEMA TA RAMANE

este evident ca nu mi-am dat seama, asa ca in loc sa explici, arunci direct cu pisica moarta, asta te face AROGANT!

insa, multumesc sincer de explicatie, eu prefer sa fiu facut de kko decat sa mor prost!

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Da, deoarece este o inferenta deductiva (adica deductia poate fi caracterizata prin valori de adevar) si este mediata, caci concluzia nu-ti rezulta imediat din premisa, ci mai ai nevoie de o alta afirmatie ca sa ajungi la ea.

| FreddieM a răspuns:

Daca ai vrea sa traduci in romana intrebarea poate as incerca sa raspund.laughing

| TristanTzara a răspuns:

Da.
E deducție fiindcă concluzia are un grad de generalizare mai mic sau egal cu premisele--ne e ceva de genul "Toți elevii din București nu au 18 ani"--》"Toți elevii români nu au 18 ani", care e inducție.

Și e mediat pentru că are mai mult e premise. Dacă era ceva de genul "Toți câinii sunt animale"-》"unele animale sunt câini" atunci era imediată.