| dragutza9 a întrebat:

Salut,TPU!
Intrebarea mea este:
-Cum au disparut dinozaurii?
Adicaunii zic,ca un asteroid a lovit Pamantul,altii zic,ca o cometa a lovit solul si s-a creeat mult praf si a acoperit soarele,plantele nu am mai crescut iar dinozaurii ierbicori nu aveau cu ce a se hranii, si in acelasi timp nici dinozaurii carnivori/omnivori.
Pana la urma cum au murit?confused

12 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Momentan teoria cu asteroidul este unanim acceptata.

| RAY a răspuns:

Sa gasit un crater imens in mexic sa datat perioada in care a fost lovit solu
rezultatul 60 de milioane de ani trecuti de cand a lovit acea cometa pamantul in momantul ala praful a blocat razele soarelui si a ars vegetatia si animalele mari plus ca si vulcani erupeau a fost apocalipsa atunci in milioane de ani a revenit la normal totul dar ca mamifere dominante ale planetei
vrei documentare in care explica?

| relian a răspuns:

Cum au disparut dinozaurii intrebi? Ce mai conteaza cumau disparut, este un fapt consumat si care se aplica oricarei specii.Adica cineva se nasta si moare dupa o vreme asa si chestia asta se aplica si speciilor sioricarui lucru material din universul asta.Ca au disparut din cauza unui asteroid sau nu oricum ei la un moment dat tot dispareau.Chestia cu asteroidul nu stiu cit de adevarata este.Deci este o teorie si ca urmare trebuie luata ca o teorie nu ca ceva cert.Dar la dimensiunilece le aveau daca in istoria pamintului aparu o seceta prelungita dinozaurii fiind asa demari uite ca dispareau. Uite cam asa suna o teorie.Insa e doar teorie si poate fi foarte usor combatuta.Cum? Unde sint dinozaurii care traiau in ape? Unde sint dinozaurii care traiau pe uscat si erau de mici dimensiuni? Si asa mai departe.Deci dupa parerea mea dinozaurii au disparut datorita omului.Omu ia nimicit pe toti si vom nimici toate speciile daca nu apucam sa colonizam o alta planeta. Unii o sa sara ca omul nu era contemporan cu dinozaurii? De unde stiu ei ca omul na trait cind traiau si dinozaurii? Au ceva dovezi, demonstratii? Nu au, doar spun si ei ce zic oamenii de stiinta.Acum daca un cercetator are o teorie care poate fi gresita, oamenii adera la acea teorie, avind incredere in acel cercetator.Eu nu fac asa.Eu consider ca toate speciile au aparut toate odata inclusiv omul, si apoi asa usor usor una cite una a fost eliminata de specia dominanta de pe planeta, adica de om.Dovezi in favoarea teoriei ca omul era comntemporan cu dinozaurii sint.Dar nu trebuie sa luam de bun ca dinozaurii au trait acum 60-70 de milioane de ani.Asa spun unia dar e tot teorie.Deci nimic concret deocamdata.

| Lizzu a răspuns:

Nu avem de unde sa stim ca a cazut un asteroid sau meteorit sau orice altceva.
Nu stim nimic clar, sunt doar presupuneri ale stiintei, au analizat fosilele, solul poate, si la concluzia asta au ajuns si ei pentru ca altceva nu -si pot imagina ce ar putea sa fi distrus atatea specii de animale din perioada aceea.

Partea cu asteroidul ca a lovit Pamantul nu e definitiva.
Raspunsul la intrebarea ta inca este in curs de descoperire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asteroizi, eruptii vulcanice de-a lungul coastelor continentale, schimbari climatice, explozii solare(cica noi astia mai mititei nu avem o putere asa de mare de absorbtie a radiatiilor), evolutia altor specii, unde conta numarul indivizilor si nu puterea acestora, etc Iti alegi tu de acolo, un motiv pentru care au disparut.

| Diavolcata a răspuns:

Da un Asteroid a lovt Pamntul happy Si asa au disparut dinzauri, a cret praf si nu mai era oxigen si au murit.

| thewomaninwhite a răspuns:

Dupa ce acea cometa a lovit solul se pare ca erau foarte multe schimbari de temperatura si din cauza asta dinozaurii nu s-au putut adapta asa de repede de aceea au murit cel putin asta e varianta mea

| AndaDaniela a răspuns:

Numai Dumnezeu stie!

| ClassyAsFuck a răspuns:

A căzut un asteroid pe Pământ:
1.S-a format un strat de aer, dar in el nu a fost nici un pic de oxigen
2.Acel strat a disprărut, dar a apărut o ploaie acida.
3.Ploaia acida a distrus orice urmă de vegetatie si logic ca toti erbivorii au murit, dar a distrus si muntii, formând alte mări si oceane
4.Un singur dinozaur a rămas pe Pământ, TRex-ul, murind in 7zile.

| SoundTHeWave a răspuns:

Nu exista nici o dovada concreta ca ar fi fost un asteroid, se poate sa fi fost eruptia unui supervulcan sau schimbarea polilor magnetici.

| Karbox a răspuns:

Disparția dinozaurilor se pare că a fost cauzată de un meteorit de mărimea unui orășel, care s-a ciocnit cu Pământul acum aproximativ 65 milioane de ani. Când meteoritul a lovit planeta, aceasta a fost acoperită de un nor uriaș de praf care a blocat lumina soarelui și astfel, a fost frig și întuneric timp de câteva luni. Odată cu dispariția plantelor au murit și dinozaurii ierbivori, iar datorită acestui fapt dinozaurii carnivori au murit și ei, rămânând fără hrană.

CONTINUAREA AICI:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Dispari%C8%9Bia_dinozaurilor

| hainagiu0000 a răspuns:

Pai din cate stiu eu, dinozauri au disparut, din cauza unui asteroid.Scz dar nu am un raspuns mai LOGIC!