| MihaelaElena67 a întrebat:

Un sfat vreau si eu va rog. Cum ar trebui mai exact sa invat raurile Romaniei? Si daca puteti
trimiteti un link cu o harta ok, de unde sa invat. Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Eu am invatat relativ repede si usor la geografie, inclusiv raurile:
1. Iei o harta ca asta:
http://actualmm.ro/wp-content/uploads/2013/05/harta.jpg
si o tiparesti pe o coala alba (preferabil in format A3, dar e bun si A4 - "coala ministeriala").

2. Suprapui peste harta o hartie transparenta (tip "calc" sau asemanator), prin care poti vedea liniile de pe harta.

3. Desenezi gros conturul tarii (tus, carioca, pix sau creion NEGRU sau ROSU)

4. Marchezi cu puncte mari orasele mari, de referinta

5. Cu pix ALBASTRU trasezi GROS, pe rand, raurile pe care vrei sa le inveti, in ordinea marimii lor (Dunare, Prut, Siret, Olt, Mures, Somesurile, Crisurile. De-a lungul raurilor scrii de mai multe ori numele fiecaruia.

6. Daca vrei sa inveti si raurile afluente mai mici, le trasezi si pe ele, mai subtire, notand numele fiecaruia pe noua ta harta.

Cand ai terminat propria ta harta, vei avea o mare surpriza: ai retinut fiecare rau unde se afla, iar din memorie iti vei aminti harta - pe viata!

1 răspuns: