| celmareinvata a întrebat:

Vreau sa pun si eu o intrebare despre religie :Cum s-a creat Dumnezeu cine la creat pe tatal nostru Dumnezeu?

13 răspunsuri:
| wales a răspuns:

Omul a descoperit până acum 11 dimensiuni prin teoria stringurilor. Omul experimentează doar 4 dimensiuni. Cele 3 dimensiuni ale spațiului: Lungime, lățime și înălțime; + cea de-a 4 dimensiune a timpului. Din cele 4 dimensiuni pe care omul le poate experimenta, doar timpul este unidirecțional. În celelalte dimensiuni, putem călătorii în ambele sensuri '' dreapta, stânga – înainte, înapoi – sus, jos '' însă în timp călătoreşti doar înainte spre viitor.
Acum, Dumnezeu nu e legat de timpul nostru, El a creat timpul pentru noi, asta înseamnă că timpul nu a existat înainte de-al crea Dumnezeu, și ca atare, în absenţa timpului nu există un început, mai pe înțeles; Dumnezeu trăiește într-un prezent '' azi '' permanent. Cine știe în a câta dimensiune trăiește Dumnezeu? Poate că sunt dimensiuni necunoscute de noi oamenii?
Foarte mulţi atei consideră că universul este infinit. Atunci se naște următoarea întrebare: Dacă universul este infinit, de ce nu ar fi și Dumnezeu dintotdeauna? Şi pentru cine crede aşa, este absurd să întrebi: Cine L-a creat pe Dumnezeu? Cum ar fi să întrebi: Cine a creat necreatul? sau cine l-a făcut pe cel nefăcut? Categoric e o greșeală. E ca și cum ai întreba: Unde este soția burlacului?

| Dumnezău a răspuns:

Dumnezeu n-a fost creat, a facut o vraja de Aparitie pentru ca e un badass si stie sa o arda vrajitoreste ca Harry Potter. smug

| GodBlessYou a răspuns:

Este clar ca Dumnezeu este tatal sau, el s-a creat pe el. Dumnezeu exista si va exista existand intodeauna in timpul in afara a timpului care ne este predestinat noua si nu lui. El este paralel cu timpul nostre pentru ca deoarece nu stie cum sa iasa de acolo. Mama ce destept sunt... cate cuvinte am scris acolo :X

| NoKidding a răspuns:

Faza e ca daca eu le spun credinciosilor ca universul s-a format din acel big-bang...ei ma intreaba: cum s-a format din nimic? de unde au aparut acei atomi? nu se poate asa ceva...
Dar...ei au tupeu sa ne spuna ca Dumnezeu a existat din totdeauna.ca nu l-a creeat nimeni...

| LotusRadioactiv a răspuns:

Asa e omul. Nu intelege notiunea : "fara inceput", pentru ca nu asa a fost conceput el. Asa cum exista notiunea de "fara de sfarsit", se deduce logic si existenta celei specificate anterior.

| emy a răspuns:

Grea intrebare. Nu pot sa spun cine l-a creat; eu tind sa cred ca El a existat intotdeauna. Dar de existat, exista. Eu cred ca este suficient sa te uiti, sa te gandesti la tot ceea ce este in jurul nostru, la noi, oamenii, cat de complecsi suntem, la cat de bine a fost gandit totul, ca sa-ti dai seama ca exista o forta supranaturala, care conduce totul.
Trebuie sa-ti mai mula intrebari:
1. Cum a luat fiinta Universul, formele de relief, apele, plantele, animalele, omul(cu atatea organe si substante in el)?
2.Cine s-a gandit sa dea apa, ca sa ude pamantul, plantele ca sa creasca, ca omul sa se poata hidrata, sa se poata spala., somnul(ca sa te odihnesti, sa-ti recapeti fortele dupa o zi obositoare de munca).
3. Cine ne da putere de munca, minte limpede, memorie buna, atentie, vointa ca sa putem invata, ca sa putem face ceea ce e nevoie?
. Cum se explica faptul ca tu pui in pamant doar o samanta, apoi se fac legumele care sunt bogate in substante nutritive si care iti folosesc ca hrana, florile care iti incanta privirea sufletul cu frumusetea lor si iti gadila narile(cum se spune) cu parfumul lor.
Si lista poate continua.

| MasterGoldX a răspuns:

Dintotdeauna a existat.

| MâţaD a răspuns:

Dumnezeu nu a fost creat.Religia spune ca el exista dintotdeauna.

| Aldebaran a răspuns:

Salut! In opinia mea, Dumnezeu este fie un nume generic pentru civilizatiile extraterestre care au luat contact de-a lungul timpului cu omenirea fie un concept inventat de salbatici care, pentru a-si potoli ratiunea, de asemenea primitiva, au avut nevoie de un asa-numit tap ispasitor caruia sa-i atribuie toate necunoscutele. Nu intelegeau gravitatia, Dumnezeu stia ce este, si mai ales DE CE! Nu pricepeau de ce cad frunzele, de ce alterneaza ziua cu noaptea etc etc. In situatia aceasta trebuia gasita o explicatie. Omul asa a fost din totdeauna, nu accepta necunoscutele, le cauta o explicatie. Pacat ca s-a ajuns la notiunea de Dumnezeu pentru mult prea multe fenomene. Si ca sa inchei intr-o nota comico-tragica, unii inca mai pun pe seama unui Dumnezeu faptul ca Terra se invarte, iarba creste si omul se naste. Ganditi liber, oameni!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu a fost creat de oameni. Punct.

| makaveli_9283 a răspuns:

Nu l-a creat nimeni. Exista dintotdeauna

| vlladd a răspuns:

Interesanta problema. Edte foarte greu de explicat. Mintea umana, limitata in a intelege toate tainele existentei noastre, nu poate da niciodata un raspuns precis. Din perspectiva conditiei umane, este firesc sa ne punem astfel de probleme. Dumnezeu nu are inceput si nici sfarsit. El este creatorul a tot ceea ce exista si a existat vreodata. El nu exista o perioada finita de timp, El exista dintotdeauna, iar existenta Lui se continua acolo unde noi nu putem percepe

| Coolboy_4508 a răspuns:

Nimeni pentru ca el a creat totul