| FastAndRelaxed a întrebat:

Nu vreau sa par ateu sau sa jignesc pe cineva numai ca mereu m-am intrebat asta: Cine l-a creat pe Dumnezeu?
Adica daca cineva l-a creat pe Dumnezeu asta inseamna ca nu el este creatorul nostru si religia a gresit in tot acest timp bine asta daca exista Dumnezeu.

7 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Dumnezeu a fost creat in acelasi fel si de aceeasi care au creat si celelalte mii de spiridusi, adica de oameni. Mai exact el este doar un personaj al unei povesti, in cazul de fata una cu tenta religioasa.

| Mayar a răspuns:

In loc sa te preocupi de lucruri care te depasesc,mai bine descopera.ti scopul in viata si fa.ti o cariera. Fara astea te asigur eu ca nu poti trai,dar fara raspunsul la intrebarea ta, poti.
Pe Dumnezeu nu l.a creat nimeni, El exista dintotdeauna, dar e ceva ce mintea ingusta a oamenilor nu poate pricepe, ei tind sa reduca totul la cate notiuni stiu ei. Dumnezeu ne este superior, iar ceea ce tine de exista sa nu poate fi inteles de mintile inferioare ale celor creati.
Acest subiect este discutat la scoala, la biserica - ar trebui sa mai calci si pe acolo din cand in cand, daca nu e "prea mare deranjul".

| Dorugar a răspuns:

Da intr-adevar Dumnezeu a fost creat exact de Mama Sa zeita sau regina cerurilor pe nume Asherah, despre care Biblia pomeneste in Ieremia 7:18; 44:17 si 19:25
Faptul ca Dumnezeii se nasc din mame este confirmat si de Legenda nasterii Dumnezeului Isus din mama sa Maria cea nascatoare de Dumnezeu.

| bogdan47 a răspuns:

Cum adică cine l-a creat pe Dumnezeu? El a fost de la început... El e începutul și sfârșitul...

| mODIN a răspuns (pentru bogdan47):

Dar cand un ateu zicea asta de Big Bang, deodata devine imposibil ca ceva sa apara din nimic?

| Μαδρει a răspuns:

Dumnezeu nu a fost creat de cineva. Dumnezeu a existat din totdeauna.

| Lămâie00 a răspuns (pentru Μαδρει):

Serios? ce sens are asta? voi tot spune-ti ca orice lucru are un creator, atunci pe mnezo cine l-a creat?