| crysstyann a întrebat:

Salut Vreau sa va intreb pe cei care cred in Dumnezeu cum putem sa le demonstram ateilor ca exista Dumnezeu am observat ca pe TPU sunt multi atei poate mai multi ca crestini oare este imposibil sa i convingem sau vor ramane toata viata asa Eu am incercat sa i conving dar nu am putut, ce putem face? as vrea daca se poate sa raspunda si Ema

Răspuns Câştigător
| andrasstefan a răspuns:

Sincer cristiane draga nu poti.Majoritatea ateilor spun ca acest lucru ar trebui sa se vada prin comportarea noastra.Sincer niciodata nu am inteles de ce ne atrag atentia noua cum sa ne comportam dar nu se uita la ei.E mai usor sa arunci vina pe capra vecinului.Cea ce vreau sa iti spun cristi draga este ca mantuirea este personala si daca putem atrage si alte suflete dupa noi este bine, daca nu...ata ete. Majoritatea oamenilor nu cred in Dumnezeu datorita greutatilor cu care se confrunta insa doar in aceste greutati( de exemplu moartea unei persoane dragi sau cand chiar persoana respectiva este intr-o situatie extrem de dificila) oamenii inearca sa il caute pe Dumnezeu.Sincer am studiat atent comportamentul oamenilor si multi au invocat ca dumnezeu nu exista pentru ca daca ar exista nu ar mai fi suferinta.In majoritatea cazurilor cei care afirma asta sunt tineri proveniti din familii dezorganizate sau adulti care consuma alcool, tutun sau arunca banii aiurea.In nici unul din aceste cazuri Dumnezeu nu este responsabil de suferinta fiind ca nu e vina lui Dumnezeu ca parintii copiilor sunt alcoolici, agresivi sau nepasatori si nici nu este vina lui Dumnezeu ca unii arunca banii pe alcool si utun ajungand in saracie lucie.Ei nu cred nici in Rai nici in Iad.Eu sincer cred si inteleg grija ta pentru ei cristian draga, dar fiecare are dreptul sa aleaga si sa faca ce vrea cu viala lui.Fiecare din noi ne nastem pe pamant pentru a trai in armonie cu invataturile lui Dumnezeu insa daca altii nu vor sa le auda sau sa le cunoasca este decizia lor si trebuie respectata.Sunt penticostal amice dar nu putem impune cu forta cuiva sa creada cea ce stim noi.Cat despre un raspuns concret la intrebarea ta: CEA CE NU ESTE LA OAMENI CU PUTIINTA ESTE CU PUTIINTA LA DUMNEZEU.Stii ca este de datoria noastra sa ne rugam pentru cei care nu Il cunosc si care sincer si eu as vrea sa se intoarca la Dumnezeu.Dar e reptul lor sa decida si sa aleaga.id mess:numaisuntsingur

39 răspunsuri:
| Cinesafie a răspuns:

Nu ai cum, pentru ca nu exista laughing)

| ImYourFuckingNightmare a răspuns:

Nu poti, eu sunt atee si nu sunt pentru ca familia mea este nu stiu cum etc, cum a zis @andrasstefan. Eu sunt pentru ca, mi-am dat si eu seama ca ma rog, DEGEABA! straight face Si poate pentru voi exista Dumnezeu, dar pentru mine nu mai exista. Si na, poate intr-o zi o sa-mi dau seama ca exista Dumnezeu etc. oh go on Deci stai linistit, fiecare face ce vrea cu viata lui, deci, lasa-i in pace. oh go on

| camifgtjfjtyfmh a răspuns:

Eu chiar cred in dumnezeu oricine trebuie sa creada in dumnezeu pentru ca dumnezeu chiar exsista el aduce toate minunatiile pe lume

| Disturber a răspuns:

Intr-adevar! Ai foarte mare dreptate! Sunt oripilat de ce se intampla in jurul nostru! De marea globalizare, de puterea masonilor, de illuminati ce se implica in tot ceea ce inseamna TV si internet (reclame, televiziuni, melodii ascultate invers -vezi Lady Gaga- etc). Ma revolta semnul "V" abordat intr-un mod prea agresiv in reclamele Vodafone Romania, speculand ca inseamna pentru ei dublu sau pace, dar semnul "V" inseamna coarne. Sunt multe chestii pe care nu am timp\spatiu sa le pot posta aici! Poate am dat de gandit catorva dintre cei de aici si vor studia pe net. Si inca ceva! Copii mult prea mici care nu stiu ce inseamna sa te joci afara cu alti copii...am vazut aici copii de 7-8-9 ani...este trist ce se intampla!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Printr-o discutie online nu poti demonstra mare lucru. Dmnezeu, in slava Sa, are grija sa I se descopere fiecarui om in parte, in chip unic si minunat. Tot ce ramane este ca omul sa-L accepte in viata sa. Stiu sigur ca nu exista om pe lumea asta care sa nu traiasca macar un moment in care Dumnezeu sa ii arate calea. Si atunci, omul alege incotro merge mai departe happy Tu nu poti decat sa te rogi. Atat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da tu esti convins 100%? mai gandeste-te.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@wales, ti-as recomanda sa nu mai apesi in viata ta combinatia select-ctrl+c-ctrl+v ca te bate dumnezeu cu biciul.

| Rusu_Alina_1987 a răspuns:

Dumnezeu exista... chiar si pentru cei care încearca să trăiască fara EL, nu ai cum sa-l vezi, dar ai cum sa-l simti în interiorul tau, el se afla în tot ceea ce se cheamă "mişcare","vibratie", el e asemeni aerului, pe care-l respiri dar nu-l vezi. Dumnezeu exista pentru cei "Treji"ca si cum lumina ar fi viata lor, si nu pentru cei care se afla in întuneric.Lumina este semnul unde Dumnezeu veghează, iar întunericul vorbeste despre lipsa lui.